YEREL
Giriş Tarihi : 03-07-2020 16:30   Güncelleme : 03-07-2020 16:30

MECLİSTE BÜTÇE GERGİNLİĞİ YAŞANDI

MECLİSTE BÜTÇE GERGİNLİĞİ YAŞANDI

FAİK AKGÜN

Elazığ İl Genel Meclisi Temmuz Ayı Meclis Toplantıları'nın  son oturumunda  görüşülen Baskil ilçesine bağlı  Işıklar köyü  içme suyu şebekesinin 2020 yılı yatırım  programına alınması  AK Partili Meclis Üyesi   Sultan Kaya ile MHP'li Meclis Üyesi Osman Dilek arasında  bütçe tartışması yaşanmasına neden oldu

Elazığ İl Genel Meclisi Temmuz Ayı Meclis Toplantılarının son oturumu yapıldı. Zaman zaman tartışmaların ve gerginliklerin yaşandığı son oturuma  MHP İl genel Meclis Üyesi Osman Dilek İle AK Partili Meclis Üyesi   Sultan Kaya arasında geçen tartışma damga vurdu.   Yaşanan tartışmanın gerginliğe dönüşmesi sonrasında  İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet  tartışmaya müdahale ederek gerginliğin büyümesini önledi.   Ayrıca son oturumda  Baskil ilçesinde bulunan Hasan Baba Türbesi ve  türbe yanında bulunan camide çalışma yapılması okunan rapor doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. Yine Baskil ilçesine bağlı  Işıklar köyü  içme suyu şebekesinin yatırım programına alınması oy birliği ile kabul edildi. Mecliste görüşülen son madde ise  Arıcak ilçesine bağlı Yoğunbilek Köyü  ilköğretim okulu ile ilgili olarak yapılacak düzenlemeler oldu. Son maddede oy birliği ile kabul edilerek meclis  Cumartesi günü toplanmak üzere tatil edildi.  

DİLEK "2020 YATIRIM PROGRAMINA ALINMASI BÜTÇE AÇISINDAN UYGUNMU ?"

Baskil ilçesine bağlı  Işıklar köyü  içme suyu şebekesinin incelenmesi sonrasında Çevre ve Sağlık Komisyonu  tarafından hazırlanan raporun okunmasının ardından söz alan  MHP İl Genel Meclis Üyesi Osman Dilek bu şebekenin hangi programa alınacağını sordu. Dilek  "Şebekenin 2020 yatırım programına alınması bütçe açısından uygun mu?" dedi. Dilek'in sorusuna cevap veren AK Partili Meclis Üyesi   Sultan Kaya, "İlçemizin yeterli kadar bütçesi varsa proje yatırım programına dahil edilebilmektedir.  Bu nedenle genel kurulda itiraz etmeye gerek yoktur.  O ilçemizin bütçesi müsaitse bu yıl içinde bu proje gerçekleştirilecek değilse seneye ertelenecek. Bu nedenle bu konuYU tartışmaya bile gerek yok" dedi.

DİLEK "BİR ŞEYE SESİMİZİ ÇIKARMAYALIM SİZİN İSTEDİĞİNİZ HERŞEYE EVET DEYİP GİDELİM"

Kaya'nın cevabı üzerine yeniden söz alan  Dilek, " Ben şunu öğrenmek istiyorum; siz bu işlemleri yaparken Köydes Projesi'nden mi kaynak aktaracaksınız yoksa genel bütçeden mi kaynak aktaracaksınız ?  Her şeye itiraz etmediğimi de ifade etmek istiyorum.  Eksik bilgi olduğu için bilgilendirilmek istedim.  Bu talebimiz karşısında komisyon başkanı arkadaşımız neden  bizi  bu işe karşıymış gibi gösterme gayreti içine giriyor.  O zaman biz hiç bir şeye sesimizi çıkarmayalım. Sizin istediğiniz her şeye evet deyip gidelim. Biz komisyonun hazırlamış olduğu rapora itiraz etmedik.  Hayır da demedik konuda eksiklik var,  bilgi istedik. Biz sizin hazırladığınız her rapora evet demek zorunda mıyız?  Bizi hedef göstermenizin bir anlamı yok. Bilgi istemek bizim en doğal hakkımızdır. " ifadelerini kullandı

KAYA "ARKADAŞIMIZIN SORUN ÇIKARMAYA ÇALIŞMASI DOĞRU DEĞİLDİR"

Dilek'in ifadelerine yeniden cevap veren Kaya ise, " Baskil ilçemizin mevcutta 1 milyon 600 bin lira parası vardır.  Bu paranın bir kısmını hizmet alanlarında harcamıştır.  Bu harcamalardan 300 -400 bin lira artmıştır.  Bu parayla kendi su deposunu mu yapar, kendi yolunu mu yapar bu onları ilgilendiren bir konudur.  Bu noktada meclis üyesi arkadaşımızın sorun çıkarmaya çalışması bu paranın kimden gideceğini sorması doğru değildir. Bu para sizden gitmiyor.  İlçelerimize ayrılan bütçelerimiz var.  İlçelerimiz kendisine ayrılan bu bütçeden  ayırdığı parayla da bu ihtiyaçlarını giderecekler." dedi.

BİZİ Mİ DÖVECEKSİNİZ ?

Sulatan Kaya'nın açıklamaları sonrasında gerilim üst seviye çıkarken Kaya'ya cevap veren Dilek , " "Böyle külhanbeyi vari  bir konuşma olamaz. Bizi mi döveceksiniz? Bu tavrınızla bizi mi korkutacaksınız?  Derdiniz ne? " dedi. Meclis Başkanı İbrahim Şerbet'in meclisin gerilmemesi için yaptığı telkinlere de sert çıkan Dilek " Meclisi geren ben değilim. Ben bilgi almak istiyorum.   Lütfen ilkazınızı yapılması gereken yere yapın. Ben burada en demokratik hakkımı kullanmak istiyorum. " dedi.  Gerginliğin daha da artmaması adına telkinlerde bulunarak  genel kurulda sükuneti sağlayan Meclis Başkanı İbrahim Şerbet ilgili maddeyi oylamaya sundu.  Üstünde ciddi tartışmaların yaşandığı madde oy birliği ile kabul edildi.