YEREL
Giriş Tarihi : 08-07-2020 16:05   Güncelleme : 08-07-2020 16:17

YEŞİL VE AKKOÇ'UN MÜCADELESİ İKİ MAHALLEYE EMSAL ARTIŞI GETİRDİ

YEŞİL VE AKKOÇ'UN MÜCADELESİ İKİ MAHALLEYE EMSAL ARTIŞI GETİRDİ

FAİK AKGÜN

Fevziçakmak ve Yıldızbağları Mahalleleri için  girişimlerde bulunan CHP Belediye Meclis Üyeleri Murat Akkoç ve Cafer Yeşil in mücadelesi sonuç verdi. Fevziçakmak ve Yıldızbağları Mahalleleri'nde %10 oranında emsal artışı yapıldı.

Elazığ Belediyesi Temmuz Ayı Belediye Meclis Toplantıları'nın son oturumunda Yıldızbağları ve Fevziçakmak mahallelerindeki emsal artışları görüşüldü.  Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları maddenin görüşmesi sırasında Elazığ'ın 38 mahallesinin 35'inde deprem nedeniyle  konut alanları ile ilgili ciddi düzenlemeler ve iyileştirmeler yaptıklarını ancak şehrin üç mahallesinin bu haklardan yararlanamadığını ifade etti.  Başkan Şerifoğulları Elazığ Belediyesi'nin yaptığı iyileştirmelerden faydalanamayan üç mahallenin  Fevziçakmak, Yıldızbağları ve Esentepe olduğunu vurgulayarak bu mahallelere haksızlık yapmanın doğru olmayacağını dile getirdi. Esentepe Mahallesi'nin durumunun teknik olarak ele alınacağını  belirten  Şerifoğulları Yıldızbağları ve Fevziçakmak Mahallerinde %10 emsal artışının yapılmasının gerektiğini ifade etti. Başkan Şerifoğulları' nın açıklaması sonrasında  öneriye yoğun bir muhalefet yapan  MHP'li meclis üyeleri ile karşı karşıya gelen  CHP Belediye Meclis Üyeleri Cafer Yeşil ve Murat Akkoç'un verdiği mücadele sonuç getirdi. Yapılan oylama sonrasında Fevziçakmak Ve Yıldızbağları Mahalleri'nde %10 oranında emsal artışı yapıldı.  İşte  iki mahallenin yıllardır mağdur olmasına karşın bir sonuç alamadıkları  problemlerinin çözüme kavuşmasını sağlayan CHP Meclis Üyeleri Cafer Yeşil ve Murat Akkoç'un emsal artışı ile ilgili olarak verdiği  yoğun mücadelenin ve mecliste yaşananların detayları...

 BAŞKAN ŞERİFOĞULLARINDAN MHP'LİLERE SİYASET YAPIYORSUNUZ ÇIKIŞI

Fevziçakmak ve Yıldızbağları Mahallerindeki %10 emsal artışını içeren maddeye yoğun bir muhalaefet eden MHP'li meclis üyeleri  %10 emsal artışının  38 mahalleyi kapsamadığı gerekçesiyle  maddeye muhalefet etmesi sonrasında  açıklamalarda bulunan Başkan Şerifoğullarıdeprem gören bütün mahallelerde emsal artışı yapıldığı sadece Fevziçakmak ve Yıldızbağları mahallerinin  depremden etkilenmediği için bu haktan faydalanmadığını dile getirerek, " Fevziçakmak ve Yıldızbağları Mahllelerinde ağır ve orta hasarlı bina bulunmadığı için  bu mahallelerimizde mağduriyet oluşmammsı adına bu maddeyi getirdik. Evet veya hayır diyebilirsiniz ancak vatandaşlarımızın depremden dolayı oluşan mağduriyetlerini önleme adına gerekli kararları aldık bu nedenle tekrardan 38 mahalleyi dile getirmeniz çok bir anlam ifade etmiyor. Şuanda siyaset yapıyorsunuz. çünkü bütün mahallelerin durumu konuşularak gerekli karalar alındı. Bu emsal artışlarından yararlanamayan iki mahallemiz var. bunu sizde çok iyi biliyorsunuz. Buna rağmen hala kendi aranızda 38 mahalleyi konuşuyoruz. Burada siyaset yapıyorsunuz. Bunun başka bir açıklaması yok! 36 Mahalleye yapılan herhangi bir haksızlık yok. Ancak bu artışı yapmazsak bu iki mahalleye haksızlık yapmış oluruz."dedi

AKKOÇ" SİZİN BU İKİ MAHALLE İLE ALIP VEREMEDİĞİNİZ NEDİR?"

MHP'li meclis üyelerinin madde ile ilgili olarak yoğun muhalefeti sonrasında söz alan CHP Meclis Üyesi Murat Akkoç ise " Hak aramak iyi bir şeydir. Her zaman bu hakkı arayın. ancak 35 mahalleye verilen bir hak Fevziçakmak ve Yıldızbağları'na verildiği için muhalefet ediyorsunuz.   Bugün konu Fevziçakmak ve Yıldızbağları olmasaydı haktan bahsetmeyecektiniz. Sizin bu iki mahalle ile alıp veremediğiniz nedir? Madem bu hakkı iki mahalleye vermiyorsunuz diğer 35 mahalleye de verilmesin." ifadelerini kullandı. Zaman zaman seslerin yükseldiği karşılıklı konuşmaların ardından duruma müdahale eden başkan Şerifoğulları mecliste sükuneti sağlayarak maddeyi oyladı.  Yapılan oylama sonrası  madde MHP meclis üyelerinin ret ve çekimser oylarına karşın AK Parti, CHP ve İYİ Parti'li meclis üyelerinin kabul oyları ile kabul edildi.

YEŞİL" GÖNÜL İSTER Kİ  BU HAKLAR  MAĞDURİYET YERİNE ADALET İLKESİNE GÖRE VERİLSİN"

Maddenin oylanarak kabul edilmesi sonrasında  iki mahallede%10 oranında emsal artışı yaşandı.Böylelikle Fevzi Çakmak ve Yıldızbağları' nda yeni emsal değeri 1.65'e yükseldi. Kararın kabulü sonrasında kararın çıkması sonrasında teşekkür açıklamamasında bulunan CHP Meclis Üyesi Cafer Yeşil, kabul edilen madde ile ilgili başkan Şerifoğulları'na ve meclis üyelerine teşekkür etti. Yeşil gönüllünden geçenin bu hakların mağduriyet yerine adalet ilkesine bağlı kalınarak verilmesi olduğunu ifade etti. Yeşil " Oy verene de vermeyene  de teşekkür ediyoruz. Gönül ister ki  bu haklar  mağduriyet yerine adalet ilkesine göre verilsin." dedi.