YEREL
Giriş Tarihi : 13-07-2020 16:26   Güncelleme : 13-07-2020 16:30

UYGULAMALI AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ HAZIRLAMA EĞİTİMİ BAŞLADI

UYGULAMALI AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ HAZIRLAMA EĞİTİMİ BAŞLADI

Fırat Kalkınma Ajansı 2019 yılı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce uygulanacak olan "Elazığ Tarım ve Orman Müdürlüğü personeline yönelik Uygulamalı Avrupa Birliği Projesi Hazırlama Eğitimi" Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Toplantı Salonunda başladı.

Müdürlük personeli ile Bakanlığa bağlı ve İlgili Kurum ve Kuruluş Müdürlüklerinin personelinden oluşan toplam 65 personele Tarımda Kırsal Kalkınmayı artırmaya yönelik Avrupa Birliğine proje sunma becerisini geliştirmek amacı ile  proje hazırlama eğitimi verildi.

Eğitime; İl Müdürü Dr. Turan KARAHAN, Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Özkan ÖZBAY, İl Müdür Yardımcısı, Kurum ve Şube Müdürleri, Fırat Kalkınma Ajansı Elazığ Birim Başkanı Mustafa Selim ÖZATAY, Eğitim Uzmanı Bahadır BAŞKONUŞ ile çok sayıda personel katıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan İl Müdürü KARAHAN;" Müdürlüğümüz personeli ile tarım ile doğrudan alakalı Bağlı ve İlgili Kurum ve Kuruluş Müdürlüklerinin personelinden oluşan toplam 65 personele Tarımda Kırsal Kalkınmayı artırmaya yönelik Avrupa Birliğine proje sunma becerisini geliştirmek amacı ile böyle bir proje hazırlandı.

Personelimiz, alacağı bu eğitim ile proje hazırlama, yazma ve sunma yeteneğini artırarak yapılan her türlü ulusal ve uluslararası proje çağrılarına rahatlıkla proje sunabilecek konuma gelecektir. Özellikle uluslararası proje çağrılarında ülkemizin her yıl Avrupa Birliği uyum sürecinde Avrupa Birliğine vermiş olduğu paralar, sunamadığımız projelerden dolayı diğer ülkeler tarafından sunulan projelere kaynak olmaktadır. Bu da ülke ekonomimizi olumsuz etkilemektedir. Vereceğimiz eğitim sayesinde personelimiz, bölgenin gereksinimlerini içerecek tarzda projeler sunabilecek ve ilin sosyoekonomik yapısına katkı sağlamak kaydıyla bölgenin gelişmişliğinde etkili rol oynayacaktır.

Bölgemizin kırsal olması ve istihdam alanlarının kısıtlı olması sosyoekonomik dengeyi olumsuz etkilemektedir. Eğitim sonunda ilgili kurumlar kendi alanları ile veya diğer kurumlarla ortaklaşa çalışarak bölge için uygun birçok proje ortaya koyabilecekler ve böylece hem ülke ekonomisine hem de  halk üzerinde olumlu etki yaratabileceklerdir" dedi.