YEREL
Giriş Tarihi : 15-07-2020 15:55   Güncelleme : 16-07-2020 11:10

İŞTE DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZ

İŞTE DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZ

15 Temmuz 2016 günü hain Fetullahçı terör örgütü (FETÖ) darbe girişiminde bulundu. Hainlere karşı korkusuzca, canlarını düşünmeden tek derdi vatan olan insanlar caddeleri ve sokakları doldurdu. Türkiye Cumhuriyeti’nin en uzun ve en karanlık gecesinde Yağmur gibi yağan kurşunların altında vatan sevdası uğruna 251 vatandaşımız şehadet şerbetini içerken 2196 korkusuz vatan evladı gazi oldu.

Her birinin hayat hikayesi farklı ama hepsinin de hedefi tekti. Bu vatanı hainlere bırakmamak, şehit kanlarıyla sulanmış bu kutsal topraklara hainlerin ayak basmalarına izin vermemekti. Caddeler, sokaklar vatan aşkı için canını vermeye hazır olan vatandaşlarımızla dolup taştı. Bu kahraman şehitlerden 9’u Elazığlı hemşehrilerimizdi.

 

ŞEHİT SAİT ERTÜRK

Evli ve iki çocuk babası Şehit Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk. 27 Eylül 1969 yılında Ankara’da doğdu. Elazığ Ağın ilçe nüfusuna kayıtlıydı. Vatanını korumak için asker oldu. 15 Temmuz 2016 günü görev yaptığı tarafından Esenler Topkule Kışlası’nda şehit oldu. Arkasında vatana emanet ettiği iki tane pırlanta gibi evlat bıraktı.

 

ŞEHİT HÜSEYİN GÖRAL

Evli ve bir çocuk babası Şehit Polis Memuru Hüseyin Göral.17 Nisan 1990 tarihinde Elazığ Baskil’de doğdu. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Özel Hareket Şube Müdürlüğü’nde görevliydi. Daha doğu görevinden yeni gelmişti. Darbe gecesi Ankara Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı’nda hareketli dakikalar yaşanıyordu. Kahraman Özel Hareket Polislerimiz darbeci askerlere müdahale etmek için birliklerinden çıkmaya hazırlanırken, hain darbecilerin Özel Hareket Daire Başkanlığı’na yaptıkları saldırı sonrasında Özel Hareket Polislerimiz şehit oldu. Arkasında gururlu bir eş ve evlat bıraktı.

 

ŞEHİT EYÜP OĞUZ

Evli ve iki çocuk babası Şehit Polis Memuru Eyyüp Oğuz. 24 Mayıs 1971 yılında doğdu. Elazığ’ın Keban ilçesi nüfusuna kayıtlıydı. Vatanı, milleti için darbecilere ülkeyi dar edecekti ancak hain darbecilerin bombalı saldırısı sonucunda Ankara Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı’nda şehit oldu. Arkasında vatan sağ olsun diyen bir aileyi bıraktı.

 

ŞEHİT FARUK DEMİR

Evli ve iki çocuk babası Polis Memuru Faruk Demir. 26 Şubat 1965 yılında Elazığ’da doğdu. Uzun yıllar boyunca Doğu ve Güneydoğu’da teröristlerle kahramanca mücadele eden Özel Hareket Polisimiz Faruk Demir, o gece üniformalı darbeciler tarafından Ankara Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı’na yapılan bombalı saldırı sonucunda şehit oldu. Arkasında onu saygı ve minnetle anacak ailesini bıraktı.

 

ŞEHİT MEHMET ŞEVKET UZUN

Evli ve bir çocuk babası Polis Memuru Mehmet Şevket Uzun.25 Mart 1985 tarihinde Elazığ’ın Keban ilçesinde dünyaya geldi. Ağın ilçe nüfusuna kayıtlıydı. İstanbul Sarıyer ilçesi Borsa İstanbul Binası önünde şehit oldu. Hainlere geçit vermemek için genç yaşta şehadet şerbetini içti.

ŞEHİT NEDİP CENGİZ EKER

Polis Memuru Nedip Cengiz Eker. 17 Aralık 1975 tarihinde Elazığ’da doğdu. Çok sevdiği polislik mesleğini Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde yapıyordu. O gece darbecilerin ilk hedefinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vardı.  Hainlere geçit vermemek için Hemşerimiz Polis Memuru Nedip Cengiz Eker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otelde şehit oldu.

ŞEHİT VEDAT BARCEĞCİ

Evli ve 1 Çocuk babası Şehit esnaf Vedat Barceğci.  17 Şubat 1988 tarihinde İstanbul Gaziosmanpaşa’da dünyaya geldi. Elazığ nüfusuna kayıtlıydı. Darbecilerin hedefinde medya kuruluşları da vardı. Doğan Medya Center’in darbeciler tarafından basıldığının öğrenilmesinin ardından o noktaya yönelenlerden birisiydi. Darbeci askerlerin üzerlerine ateş açması sonucu şehit oldu.

 

ŞEHİT CUMA DAĞ

Evli ve 1 Çocuk babası Mühendis Cuma Dağ. 5 Temmuz 1977 yılında Elazığ’ın Palu ilçesinde doğdu. Sokaklara dökülen milyonlarca vatandaştan birisiydi. Gittiği yer Ankara Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önüydü. Darbeci hainler sivillerin üzerine ateş açmaya başlayınca hemşerimiz Mühendis Cuma Dağ Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünde şehit oldu.

 

ŞEHİT TAHSİN GEREKLİ

Evli ve 5 çocuk babası Tekstil İşçisi Şehit Tahsin Gerekli.1977 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. 15 Temmuz gecesi, FETÖ hainlerine direnmek için İBB binası önüne gelen Tahsin Gerekli, Vezneciler’de açılan ateş sonucu şehit edildi.

15 Temmuz Darbe girişiminde Türkiye’nin çeşitli noktalarında 9 Elazığlı hemşerimiz şehit olurken 6 Elazığlı hemşerimiz de gazi oldu. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyoruz.