YEREL
Giriş Tarihi : 20-07-2020 09:20   Güncelleme : 20-07-2020 09:20

KARATAŞ: EK ÖDEME SİSTEMİ, BİR KESİME KEPÇE İLE BİR KESİME KAŞIK İLE PAY EDİLEN SİSTEMDİR

KARATAŞ: EK ÖDEME SİSTEMİ, BİR KESİME KEPÇE İLE BİR KESİME KAŞIK İLE PAY EDİLEN SİSTEMDİR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, sağlık çalışanlarına adaletsiz bir şekilde dağıtılan ek ödeme haksızlığına isyan etti. Karataş, Hastane idarelerinin keyfi uygulamalarla kendilerine riskli birim kat sayısı ile tavandan ödeme yaparken Covid-19 salgını ile mücadele eden bazı hemşirelerin ise 3 TL ile 15 TL arasında değişen ek ödeme aldıklarını ifade etti.

Sağlık çalışanlarının en temel sorununun adaletsiz bir şekilde dağıtılan döner sermaye olduğunu belirten Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş ek ödemeler ile ilgili yaptığı açıklamada, düşük maaşa mahkum edilen sağlık çalışanlarının insan onuruna yaraşır ücretlerine kavuşturulması gerektiğini söyledi.  Karataş,’’Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 54 üniversite hastanesine sağlık çalışanlarına dağıtılmak üzere 1,2 milyon tutarındaki ödeneğin halen gönderilmemesi nedeniyle sağlık çalışanlarının mağdur edildi. Sağlık çalışanları hastane idarelerinin insafına bırakılmıştır. Hastane idareleri de keyfi uygulamalarla  masa başı memurlarına Covid-19 riskli birim katsayısı ile tavandan ödeme yaptılar. Covid-19 ile mücadele eden Hemşireler ise 15 TL ya da 3 TL gibi komik tutarlar aldılar. Bazı üniversite hastanelerinde Covid-19 servislerinde çalışmadığı halde çalışmış gösterilip ücret verildiğini, hastane içinde olmayan özellikli birimlere görevlendirmeler yapılarak haksız kazanç sağlanan yandaşları tespit edip önüne geçerek iptal ettirdik. Hastane idarelerinin çavuş ahbap ilişkilerini ön planda tutarak yandaşlarına verdikleri tavandan döner sermayelerden dolayı sağlık çalışanları haklarını helal etmiyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen sözün tutulmasını talep eden sağlık çalışanları, özellikle üniversite hastanelerine vaat edilen ek ödemenin yapılmasını bekliyor. Pandemi sürecinde ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanları ek ödemeden dolayı ikiye bölündü. Korona Virüs salgını dolayısıyla evlerine dahi gidemeyen ve ailesinden aylarca uzak kalan üniversite hastanesi çalışanları, hastane idarelerinin insafsız insiyatifine bırakıldı." dedi.

"ÜNİVERSİTELERDE GÖREVLİ SAĞLIKÇILAR GÖZ ARDI EDİLDİ’’

Salgın sürecinde en ön safta yer alan sağlık çalışanlarına tavandan ek ödeme yapılması kararının alındığını belirten Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, “Bilindiği üzere ülkemizde Covid–19 salgını sürecinde çeşitli önlemler alınmış bunun ile birlikte çalışma şartlarında ve yönetmeliklerde de bir takım değişiklikler yapılmıştı. Bu süreçte okullar tatil edilmiş öğretmenlerin mağdur olmaması için ek ders ücreti ödenmesi kararı alınmış, birçok çalışan evde çalışma yöntemi ile çalışmış evde çalışma imkânı olmayan emniyet görevlileri ve PTT çalışanlarına ise bin–2 bin TL civarında ek ödeme yapılmıştı. Yine bu süreçte en ön safta yer alan sağlık çalışanlarına tavandan ek ödeme yapılması kararı alınmış bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından çeşitli sözler verilmişti. 24 Mart’ta Prof. Dr. Yekta Saraç ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise üniversitelere de 1,2 milyar TL’lik bütçe ayrıldığını dile getirmişti” dedi.

‘’EK ÖDEME BİR KESİME KEPÇE İLE BİR KESİME ÇAY KAŞIĞI İLE PAY EDİLEN BİR SİSTEMDİR.’’

Sağlık çalışanlarının görmezden gelindiğini söyleyen Karataş, “Ek ödeme sistemi sağlık çalışanları tarafından eleştirilen ve bir kesime kepçe ile bir kesime kaşık ile pay edilen bir sistemdir. Sistemde ne yazık ki hiç pay alamayan kesim dahi mevcuttur. 54 Üniversite Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları her zamanki gibi görmezden gelinmiştir.’’dedi.

‘’SAĞLIK PERSONELLERİ SÖZLERİN TUTULMASINI BEKLİYOR’’

“Üniversitelere Bakanlık tarafından herhangi bir ödeme yapılıp yapılmadığı ve ek ödeme yapılmasına ilişkin ek bir yazı gönderilip gönderilmediğini sorduğumuzda gelen cevaplar bizleri oldukça şaşırtmıştır” diyen genel başkan Karataş; “Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ve diğer tüm üniversite hastanelerine pandemi dönemi “Ek Ödemesi” için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca bir ödeme yapılmamıştır. Yükseköğretim Başkanlığı veya Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından performansa dayalı ek ödeme ile ilgili ek bütçe hakkında kurumumuza herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır. Tarafımıza iletilen bu cevaplardan da anlaşıldığı üzere üniversitelerde görev yapan sağlık çalışanları ek ödemelerde hüsrana uğramıştır. Sağlık Çalışanları arasında ayırım yapıldığı gibi bir de duyarsız, liyakatsiz hastane idarecilerinin yüzünden Covid-19' e yakalanan çalışanların sahipsiz kaldığı bir dönemi yaşıyoruz. Çalışanlara test yapılmasından imtina edilen, koruyucu tedbirlerin alınmadığı bir yönetim anlayışı ile mücadele etmek zorunda kalan binlerce sağlık çalışanı var.’’dedi.

‘’TEMMUZ’DA ALINAN YÜZDE 4’LÜK ZAM HAZİRAN’DA VERGİYE GİTTİ’’

Karataş,Sağlık çalışanlarının düşük maaşlarının, vergi dilimi nedeniyle eridiğini belirterek sağlık çalışanlarının sefalet içinde olduklarını dile getirdi. Vergi oranlarında artan oranlı tarifeden vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Karataş "Kamu çalışanlarının Temmuz'da aldıkları % 4’lük zam, Haziran ayında vergi dilimine gitti. Gelir Vergisi Genel Tebliğine göre; kamu çalışanlarının, yıl başından itibaren elde ettikleri gelir vergisi matrahına esas gelirleri toplamı belli seviyelere ulaşınca, aylık ücretlerinden kesilen gelir vergisi oranı da artmaktadır. Kamu çalışanlarının aylık ücretlerinden Ocak ayında %15 oranında gelir vergisi kesilirken, ücret durumlarına göre yılın değişen aylarında bu oran % 20’ye çıkmaktadır. Bazı kamu çalışanları yıl içinde %27 oranındaki dilime de girmektedirler. Sağlık çalışanlarının döner sermaye gibi ek ödemelerinin de gelir vergisi matrahına dâhil edilmesinden dolayı, bir üst vergi dilimine daha erken girmektedir. Maaşların değil de vergi oranlarının yükseldiği bir ücretlendirme sisteminde gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık çalışanları, ekonomik olarak zor günler yaşamaktadır. Vergiye esas gelir tutarlarının düşük tutulması nedeniyle kamu çalışanları, Haziran ayı ile birlikte yüzde 20’lik vergi dilimine girmektedir. Uygulanan gelir vergisi oranının yüzde 20’ye yükselmesi nedeniyle aylık net maaşı azalan kamu çalışanlarının, Haziran ayında eline geçen ücret düşmüştür. Bu nedenle Haziran ayı maaşları, Ocak ayı maaşlarından daha düşük olmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.

‘’KAHRAMAN İLAN EDİLEN SAĞLIK ÇALIŞANLARI YANSITILDIĞI GİBİ YÜKSEK ÜCRET ALMIYOR’’

Sağlık çalışanlarının aldıkları net ücretin de düştüğünü belirten Karataş,’’Nisan ayında 3 bin 670 TL net ücret alan 30 yıllık Lisans mezunu ebe, hemşire, sağlık teknisyeni gibi sağlık meslek mensuplarının Mayıs ayında ücreti 3 bin 562 TL’ye Haziran ayında ise 3 bin 453 TL’ye düşmüştür.  Yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkûm edilen sağlık çalışanı bir de artan vergiler nedeni ile kayıplara uğramaktadır. Covid 19 pandemisi ile mücadelede kahraman ilan edilen sağlık çalışanları kamuoyuna yansıtıldığı gibi yüksek ücretler de almamaktadır. Yine çok yüksek maaş aldığı algısı oluşturulan 30 yıllık bir pratisyen hekimin Haziran ayında ek ödemeler olmaksızın hesabına yatan maaş tutarı 4 bin 90 TL’dir. Döner sermaye performans aldatmacası ile düşük maaşa mahkûm edilen sağlık çalışanları ve emeklileri hak ettikleri insan onuruna yaraşır ücretlere kavuşturulmalıdır.

Sosyal devlet ilkesinin gereği yerine getirilmeli; vergi oranlarında artan oranlı tarifeden vazgeçilmeli, gelir vergisi dilimleri yeniden düzenlenmeli, adil gelir dağılımı sağlanmalıdır. Tüm çalışanların maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır."şeklinde konuştu.