YEREL
Giriş Tarihi : 23-07-2020 13:16   Güncelleme : 23-07-2020 15:21

KADINLAR CİNAYETE SESSİZ KALMADI

KADINLAR CİNAYETE SESSİZ KALMADI

FAİK AKGÜN

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Elazığ Kadın Meclisi Üyesi Kadınlar ve vatandaşlar reddettiği cani tarafından vahşice katledilen Pınar Gültekin için bir araya geldi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Elazığ Kadın Meclisi Üyeleri ve vatandaşlar Elazığ Öğretmenevi önünde bir araya gelerek Pınar Gültekin'in reddetiği cani tarafından  vahşice katledilmesine tepki gösterdiler. Caninin en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyen vatandaşlar ve platform üyeleri son yıllarda gittikçe artan  kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerin önlenmesi için yetkililerden biran önce gerekli adımları atmalarını istediler.

"BU DÜZENİN ONLARI NASIL KORUDUĞUNU BİLİYORUZ"

Elazığ Kadın Meclisi Üyeleri  adına basın açıklaması yapan Betül Oğuz yaptığı açıklamada kadın cinayetlerinin önlenmesi noktasında gerekli adımların atılmadığını vurguladı. Oğuz, "Pınar Gültekin reddettiği erkek tarafından eziyet edilerek öldürüldü. Münevver Karabulut, Şule Çet, Helin Palandöken, Güleda Cankel, Aleyna Çakır,  Zeynep Şenpınar, Ceren Özdemir ve adını sayamadığımız yüzlerce kadının gencecik yaşında yaşamları ellerinden alındı. Eğer gerekli adımlar atılsaydı ve kadınların yaşaması için politikalar uygulansaydı şimdi yaşayacaklardı.   Bizi katili tanıyoruz. Bu cesareti nerden aldığını daha ilk ifadesinde Pınar'ı itibarsızlaştırmayı nerden öğrendiğini çok iyi biliyoruz.  Daha önce defalarca karakollarda,duruşma salonlarında karşımıza çıktı. Her kadın katilinin birbirinden nasıl beslendiğini , bu düzenin onları nasıl koruduğunu biliyoruz. Kadınların eziyet edilerek öldürülmesine geçit verenler, katillere iyi hal ve haksız tahrik indirimi verenlerdir. Kadın cinayetlerini durdurmak için hiçbir önlem almayanlar  kadınları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açanlardır. Açıkça söylüyoruz; kadın düşmanı politikalar üretenler kadın cinayetlerinin suç ortağıdır."dedi

"BİZ YAŞAMAK İSTİYORUZ"

Kadınlar özgürlüklerini kazanana kadar mücadele vermeye devam edeceklerini ifade eden  Betül Oğuz kadınların ne giydiğiyle nede içtiğiyle suçlanamayacağını dile getirdi. Oğuz,"  Artık yeter, biz yaşamak istiyoruz. Hiçbir kadını nerede olduğuyla, ne giydiğiyle, ne de  içtiğiyle suçlamanıza izin vermeyeceğiz. Kadın cinayetlerini meşrulaştırmanıza izin vermeyeceğiz. Daha önce defalarca söyledik, yine söylüyoruz; katilleri değil kadınları koruyun. Kadınlar istediği gibi yaşayacak. Önümüze istediğiniz engeli çıkarın, kadınlar özgürlüğü, eşitliği ve yaşamlarını alana kadar durmayacak. Bir kez daha buradan tüm yetkilileri ve tüm kademeleri uyarıyoruz. İstanbul Sözleşmesi'ne dokunmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Pınarları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesi'dir. Uygulayacaksınız. Pınar Gültekin ve öldürülen tüm kadınlar için hiç durmadan yaşam hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. "diyerek açıklamalarını sonlandırdı.