YEREL
Giriş Tarihi : 25-07-2020 09:26   Güncelleme : 25-07-2020 09:26

ERDEM: ÇİFTÇİ FİYATLARDAN MEMNUN

ERDEM: ÇİFTÇİ FİYATLARDAN MEMNUN

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Erdem, düzenli yağışların ürünleri olumlu etkilediğini ve çiftçilerin Toprak Mahsulleri Ofisi’nin belirdiği fiyatlardan memnun olduğunu ifade etti.  Hasat döneminde sona yaklaşıldığını belirten Erdem,  çiftçilerin yaşamış olduğu sorunlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Elazığ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Erdem, bu seneki hububat hasadıyla ilgili yaptığı açıklamada, geçen seneye göre üretimde düşüş olduğunu ifade etti. Erdem, yaptığı açıklamada, “Bu yıl düzenli yağışların olması ürünleri olumlu etkiledi ancak istenilen verim gerçekleşmedi. Düzenli yağışlara rağmen üretimde düşüş oldu. Geçen sene kuraklık var deniliyordu fakat geçen yılın ürünü bu senenin ürününden çok daha iyiydi. Bu yıl düzenli yağışlara göre üretimde çok iyi verim olur diyorduk ancak üretimde tatmin edici rekolte olmadı” ifadelerini kullandı.

 ‘’BUĞDAY 1,650 TL, ARPA 1,275 TL OLARAK BELİRLENDİ’’

Çiftçinin belirlenen fiyatlardan memnun olduğunu belirten Erdem, “Hasat dönemi bitti diyebiliriz. Toprak Mahsulleri Ofisi hububat alım fiyatlarını belirledi.  2020 fiyatları, buğdayda taban fiyat ton başına 1,650 TL arpada ise 1,275 TL olarak belirlendi.  Çiftçilerimizin emeği hiçbir zaman karşılanmaz ama çiftçilerimiz bu sene belirlenen fiyatlardan memnun. Çünkü geçen yıllara göre daha iyi fiyatlar verildi” diye ifade etti.

 ‘’ELAZIĞ’DA ÇİFTÇİNİN EN BÜYÜK SORUNU SUDUR’’

Elazığ’da çiftçilerin en büyük sorununun su olduğunu söyleyen Erdem,’’Elazığ’da tarım potansiyelimiz iyi ancak dört tarafı sularla çevrili olmasına rağmen Elazığ’da çiftçinin en büyük sorunu sudur. Elazığ’daki üretimin artırılması için su problemi çözülerek çiftçilerimize destek olarak üretimi hep birlikte artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.