YEREL
Giriş Tarihi : 25-07-2020 10:10   Güncelleme : 25-07-2020 10:18

AFAD MÜDÜRÜ PIHTILI: 22 BİN 803 BAŞVURU YAPILDI

AFAD MÜDÜRÜ PIHTILI: 22 BİN 803 BAŞVURU YAPILDI

İRFAN ARSLAN

• Depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarının kesinleşmesinin sonucunda hak sahipliği başvuruları başladı. Bugüne kadar 22 803 başvuru yapıldı.

• Farklı nedenlerden dolayı başvurusunu henüz yapmamış olanların devletin sağladığı imkânlardan yararlanmak için mutlaka başvurularını yapmaları gerektiği belirtildi.

• Hak sahipliği başvurularının 13 Ağustos 2020 tarihine kadar devam edeceği belirtildi.

• Hak sahipleri, hasar tespiti yapılan binalardan ağır veya orta hasarlı binaların sahiplerinin istemesi durumunda 6306 sayılı kanun kapsamında vatandaşlar binalarını yıkıp kendi yerinde yeni binalarını yapabilecekler.

24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen 6.8 şiddetinde ki depremin ardından binalar ve işyerlerinde yapılan incelemelerin ardından hasar tespit listesinin kesinleşmesinin akabinde başlayan hak sahipliği başvuruları devam ediyor. AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı bugüne kadar 22. 803 başvurunun yapıldığını, başvuru süresinin 13 Ağustos’a kadar devam edeceğini belirtti.

Hak sahipliği başvurusu sürecinde şuana kadar 22 Bin 803 başvuru alındığını kaydeden AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, "Yasal süre devam ediyor. TC'sinin son rakamına göre müracaat edemeyenler veya zaman ayıramayanlar, il dışında olanlar için 13 Ağustos'a kadar hakları devam ediyor. Mutlaka ama mutlaka; eğer devletten yardım almak istiyorlarsa hak sahipliğine müracaat etsinler. Hak sahipliği sürecinde iki şey var; biri güçlendirilecek binalar, yani orta hasarlı dediğimiz yapılar. Bir de ağır ve yıkık olan binalar var. Yani yeniden yapılması gereken yapılar. Güçlendirilecek binalara AFAD olarak güçlendirme yardımı veriyoruz. Binanızın güçlendirme projesini hazırlıyorsunuz, o projeyi onaylıyoruz, güçlendirmeyi yapıyorsunuz ve ödeneği alıyorsunuz. Güçlendirme için bu seneki rakam daire başı 27 Bin TL. Yeni konutlarda ise şuanda hazine arazilerine konutlar yapılıyor.  Konutun kendi maliyet bedeli neyse, daireyi teslim aldıktan sonra 2 sene sonra ödeme başlıyorsunuz. 20 yılda faizsiz olarak taksitle ödüyorsunuz. Maliyetler konutlar bittikten sonra belli olacak. Şehrimizin 5 farklı bölgesinde riskli alanlar belirlendi. O bölgelerde Çevre Şehircilik Bakanlığının imkânlarıyla konutlar yapılıyor. Hak sahibi olanlar müracaat etmişlerse eğer AFAD'ın imkânlarıyla borçlarını ödeyecekler. Diğerleri kentsel dönüşüm imkânlarıyla ödeyecekler. Vatandaşın hasarlı konutlarının arsalarıyla ilgili bizim tasarrufumuz yok. Orada istedikleri gibi tasarrufta bulunabilirler. Ancak hak sahipliğine başvurmaları gerekiyor." ifadelerini kullandı.

BİNANIZI KENDİNİZDE YAPABİLİRSİNİZ

Pıhtılı, yerinde bina yaptırmak isteyenler için ise şu bilgileri paylaştı: "Orta hasarlı ve ağır hasarlı binalar için vatandaşlar kendi yerlerinde yıkıp yaptırmak isterlerse belediye burada ciddi bir özveride bulundu, bütün harçlardan ve vergilerden muaf olacaklar. Bunu 6306 sayılı kanun kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uygulaması dâhilinde yapacaklar. Sizin binanız ağır veya orta hasarlı ise riskli yapı tespiti yaptırıyorsunuz. Binanız riskli yapı olarak tespit edildikten sonra Çevre Şehirciliğin kentsel dönüşümü kapsamında binanızı yıkıp harçlardan vergilerden muaf oluyorsunuz. Kendiniz de yapabilirsiniz, müteahhitle de anlaşabiliyorsunuz. Arada çıkan farkı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendi imkânlarıyla kredilendiriyor. Binanız orta ve ağır hasarlı. Bizim AFAD'ın yaptığı orta hasarlıyı güçlendirme yapmak istemiyorsunuz. Binanızı yıkıp yapmak istiyorsunuz. Bundan faydalanarak binanızı yıkıp kendiniz yapabilirsiniz. Veya binanız ağır hasarlı ben binamı hazine alanında yapılan konutlardan istemiyorum, kendi yerimde yapmak istiyorum derse, binadakilerle ortak karar alırsınız, binanızı riskli olarak tespit edip bir müteahhitle anlaşıp kendi yerinizde yaptırabiliyorsunuz. Kredilendirilmesini veya imkânlarını Çevre ve Şehircilik sağlıyor. Bu konuda vatandaşlarımız Çevre ve Şehircilik il müdürlüğünden daha detaylı bilgi alabilirler. ” dedi