YEREL
Giriş Tarihi : 27-07-2020 09:19   Güncelleme : 27-07-2020 09:23

ALTIN FİYATLARI ARTTI KUYUMCULAR İŞ YAPAMAZ OLDU

ALTIN FİYATLARI ARTTI KUYUMCULAR İŞ YAPAMAZ OLDU

FAİK AKGÜN

Son günlerde meydana gelen artışlarla kendi rekorunu kıran altındaki yüksek fiyatlar kuyumcu esnafını iş yapamaz hale getirdi.

Son günlerde yüksek bir seyir izleyen altının artık bir takı ürünü olmaktan çıktığını ifade eden kuyumcu esnafları  altının bir yatırım aracı haline geldiğini bu nedenle vatandaşların altınlarını bozdurmaktan kaçındıklarını dile getirdiler. Altındaki yüksek fiyatların takı geleneklerini de değiştirdiğini belirten kuyumcu esnafları vatandaşların artık düğünlerde takı olarak altın  takmadığını kaydettiler. Bu olumsuz tablonun en çok kendilerini etkilediğini ve iş yapamadıklarını vurgulayan kuyumcu esnafları zararlarını nasıl karşılayacaklarını bilmediklerini belirttiler. İşte altındaki yüksek fiyatlar nedeniyle zor günler geçiren kuyumcu esnaflarının yaptığı açıklamaların detayları...   

"KUYUMCULAR ÇARŞISINDAKİ HİÇBİR KUYUMCU İŞ YAPAMIYOR"

38 yıllık kuyumcu esnafı Yusuf Al altın fiyatlarındaki yükselişin en çok kendileri olumsuz etkilediğini belirterek, "Altın fiyatlarının yükselmesinden dolayı berbat bir şekilde etkilendik. Satışlarımız çok düştü, zaten Korona Virüs salgınından dolayı da olumsuz etkilenmiştik.  Üstüne  gelen döviz kurlarındaki artışlar da tuz biber oldu ve   bizi ciddi anlamda olumsuz yönde etkiledi. Altın fiyatlarının yükselmesinin en çok biz kuyumcu esnafını kötü yönde etkilediğini  10 yaşındaki çocuk bile bilir. Şuan çarşının içinde kısa bir gezinti yaptığınızda sizler de bu olumsuz tabloya şahitlik edebilirsiniz.  Şuan kuyumcular çarşısındaki hiçbir kuyumcu iş yapamıyor. Tam gram altın bile son artışlardan sonra vatandaşların bütçesini zorladığı için  vatandaşlar yarım  gram altına ilgi gösteriyor.  Maddi durumu iyi olan hemşerilerimiz kimi zaman yatırım yapmak amacıyla kimi zaman ise  düğünlerde takmak amacıyla  yarım gram altına ilgi gösteriyorlar. Sonuç olarak altında yaşanan yükselişten dolayı esnaf  kötü etkileniyor." dedi.

"ŞUANDA ALTIN YATIRIM AMACIYLA ALINIYOR"

Pandeminin altın fiyatlarını yükselttiğini ifade eden  Tamer Gül,ise yaptığı değerlendirmede vatandaşların artık altına bir takı veya aksesuar olarak yaklaşmadığını altını bir yatırım aracı olarak gördüklerini belirtti Gül  artan altın fiyatlarının eski takı geleneklerini de değiştirdiğini dile getirerek "Altının yüksek bir seyir izlemesinin nedeni pandemi sürecinin devam etmesinden kaynaklanıyor.  Bizim gördüğümüz kadarıyla altın 440- 450 lira bandında tutunacak. Altının tutunduğu bu noktadan bir miktar aşağı yönde seyir izleyip tekrar yükselişe geçeceğini düşünüyorum. Ancak ülkenin gidişatı ve ekonomi ile ilgili yapılacak açıklamalar altının seyrini iki yönlü olarak da değiştirebilir.  Şuanda vatandaşların altına yüksek bir talebi var. Bu talepten dolayı altın çıkıyor.  Kuyumcu esnafları olarak Avrupa'dan gelen gurbetçiler olmadığı için eski yoğunluğumuz bulunmuyor.  Eskiden  düğünlerde çeyrekler yarım altınlar takılırdı. Ancak altındaki yüksek seyir  düğünlerdeki takı alışkanlığını da değiştirdi. Vatandaşlar artık altın takmak yerine para takmayı tercih ediyor.   Her ne olursa olsun düğünlerde altın takmak isteyen vatandaşlarımız var. Onlarında gücü maalesef gram altına yetiyor.  Artık gelinlerimiz de eskisi gibi takı istemiyor. Birkaç küçük parça ile düğünlerini geçirmeyi düşünüyorlar.    Yükselen fiyatlar sonrasında vatandaşlarımızın altına bakış açısı da değişti. Vatandaşlarımız  şuanda altını yatırım amacıyla alınıyor. Takı olarak satışlar bitti. " ifadelerini kullandı

Altın fiyatları ile ilgili olarak da bilgi veren Gül  Ata lira'da alışın 2 bin 790lira  satışın  2 bin 830lira   çeyrek altının alışının  675 lira satışının  690lira yarım altının ise  alış fiyatının  bin 360 lira  satışının ise  bin 390 lira olduğunu açıkladı.