YEREL
Giriş Tarihi : 27-07-2020 21:28   Güncelleme : 27-07-2020 21:28

ELAZIĞ ŞOFÖRLER ODASI’NDAN BAYRAM TATİLİ UYARISI

ELAZIĞ ŞOFÖRLER ODASI’NDAN BAYRAM TATİLİ UYARISI

Elazığ Şoförler Odası bayramın yaklaşmasıyla birlikte tatile gidecek vatandaşlara uyarıda bulundu.

Elazığ Şoförler Odası’ndan yapılan açıklamada; “İlimizde 24 Ocak 2020 Deprem sonrası şehir içi trafik akışında yaşanan aksamaların, binaların yıkılmasından kaynaklanan sokakların dar oluşu şehir içi çalışan araçlarımızın çalışırken zorlandıkları, zaman zaman gecikmelerine sebebiyet vermesinden dolayı vatandaşlarımızın bu konuda sabırlı davranmaları, durakta çalışan şoförlerimize yardımcı olmalarını; Tüm dünyayı saran Korona virüs COVID-19 ‘de 3 kurala uymak maske, temizlik, sosyal mesafe kurallarına uyarak çalışmak şehir içi çalışan araçlarımızda şoför dahil maskesiz yolcu alınmaması, koltuk sayısı haricinde fazla yolcu alınmaması, araçlarda dezenfekte kurallarına uyulması, biz Odamız olarak her 15 günde bir ticari taksi ve minibüslerin dezenfekte işlemlerini kendimiz yapmaktayız. Seyahat halinde iken kurallara harfiyen uyun. Uykusuz, yorgun olarak asla yola çıkmayın ve sık sık mola verin. En önemlisi uyarıları mutlaka dikkate alınız" dedi.

Vatandaşların Bayram tatili öncesinde yola çıkmadan araç bakımlarını yaptırmalarını dile getiren Şoförler Odası: ‘’Muayene, Zorunlu Sigorta varsa Kasko sigortalarının poliçe sürelerini kontrol etmeleri mağduriyet yaşanmaması için kasko poliçelerine ek teminat olarak Yol yardımlarını ekletmeleri çekici hizmetlerini yapmaları menfaatlerine olacaktır.

"KEMERİNİZİ TAKIN, SEYİR HALİNDE TELEFONLA KONUŞMAYIN"

Uzun ve kısa yol ayrımı yapmadan tüm sürücülerin seyir halinde iken mutlaka emniyet kemerlerini başta sürücüler olmak üzere tüm yolcuların takmalarını isteyen Başkan Toraman: "Unutmayalım ki emniyet kemerinin hayat kurtardığı bilinmektedir. Bunun için bütün sürücü ve yolcuların emniyet kemerlerini harfiyen takmaları kendi faydalarına olacaktır. Diğer bir önemli konu ise seyahat esnasında sürücülerin telefonlarını kapatmalarını istiyoruz. Çünkü meydana gelen kazaların yüzde 95'i sürücü kusurundan kaynaklanmaktadır. Bunun sebebi ise direksiyonda iken telefonla konuşmak, mesajlaşmak, sigara içmek, yorgunluk, aşırı hız ve kurallara uymamak olarak özetleyebiliriz. Tüm tedbirlere rağmen tatillerde kazalar yüzde yüz artış gösteriyor. Bilânçonun ağır olması bayramlarında neşesini kaçırıyor. Halen yaşanan acılardan ders almıyoruz. Direksiyonda ne kadar az zaman geçirirsek o kadar az kaza olur.

Başkan Toraman Ayrıca Genel Güvenlik açısından bayram tatili telaşında kargaşa yaratarak telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Banka görevlisi, Sigorta görevlisi olarak tanıtarak tehdit korku ve panik hali oluşturarak dolandırmaya çalışanlara itibar etmemeleri konusunda uyarıda bulundu.