YEREL
Giriş Tarihi : 28-07-2020 09:18   Güncelleme : 28-07-2020 09:18

ÜRETİCİLER MERALARIN ISLAH EDİLMESİNİ İSTİYOR

ÜRETİCİLER MERALARIN ISLAH EDİLMESİNİ İSTİYOR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ’da yaklaşık 650 bin hayvan varlığının olduğunu söyleyen Elazığ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mahmut Sezer, yazlık meraların olmamasından dolayı hayvan yetiştiricilerin çevre illere göç ettiğini belirterek sürü büyütme desteğinde harcanan paranın üreticiler için meraya harcanması gerektiğini ifade eti. Sezer,’’Meraların ıslah edilmesi üretimin artması demektir.’’dedi.

Elazığ’ın hayvan varlığıyla birlikte yetiştiricilik potansiyelinin çevre illere göre iyi bir durumda olduğunu belirten Elazığ İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mahmut Sezer, kurban bayramında kurbanlık olarak kesilmemesi gereken hayvanlara dikkat çekerek birtakım önerilerde bulundu. Sezer,’’Şehrimizde hayvan potansiyeli yeterince iyidir. Resmi rakamlar Elazığ’da 800 bin havyan olduğunu gösteriyor ama Elazığ’da yaklaşık 650 bin hayvan varlığımız var. Elazığ’da kışlak meralar var ancak yazlık meralar yok. Yazlık meralar olmadığından dolayı Elazığ’daki hayvan yetiştiricileri Erzurum, Erzincan, Sivas Tunceli gibi çevre illere göçüyor. Tabi ki havyan varlığımızla komşu illerimize göre iyi durumdayız.’’dedi.

‘’DAMIZLIK HAYVANLARIN KURBANLIK OLARAK KESİLMEMESİ GEREKİYOR’’

Sayılı günler kalan Kurban Bayramında damızlık hayvanların kurban olarak kesilmemesi gerektiğini vurgulayan Sezer,’’Pandemi sürecinden dolayı Elazığ’da kurbanlık alışverişleri durgun geçiyor. Kurbanlık hayvanların fiyatlarında bu sene çok artış olmadı. Özellikle üretim açısından kurbanlık olarak dişi hayvanların kesilmemesi gerekiyor. Dinen bir sakıncası olmasa da resmiyete göre damızlık dişi hayvanların kesilmesi yasaktır. Bizim üreticilerimiz zaten damızlık olan koyunları kestirmez ve özellikle damızlık olmayanlar seçiliyor kurbanlık için. Cumhurbaşkanımızın talimatı ve desteğiyle hedefimiz hayvan sayısını 80 milyona ulaştırmaktır. Şu anda bu sayı 56 milyona ulaşmış durumda. Cumhurbaşkanımızın destekleriyle 80 milyona ulaşacağız. Bu nedenle Kurban bayramında damızlık koyunların kesinlikle kesilmemesi gerekiyor.’’diye ifade etti.

‘’MERALAR ISLAH EDİLİRSE ELAZIĞ’DA HAYVAN ÜRETİMİ EN İYİ SEVİYELERE ÇIKAR’’ 

Meraların ıslah edilmesi durumunda Elazığ’da hayvan üretimin yüksek seviyelere ulaşacağını belirten Sezer, ‘’Elazığ’da hayvan yetiştiriciliği için meralar ıslah edildiğinde üreticilerimiz hayvan üretimini zaten en iyi seviyelere çıkarır. Elazığ’ın hayvan potansiyeli yüksektir. Ancak bizim öncelikli ihtiyacımız meralardır. Meralar ıslah edilip dişi hayvanlar kesilmezse Elazığ çevre illere göre hem hayvan üretiminde hem de süt ve süt ürünleri üretiminde en iyi seviyelere ulaşır. Yani meraların ıslah edilmesi üretimin artması demektir.’’dedi.

‘’DESTEK SÜRÜ BÜYÜTME YERİNE MERAYA HARCANMALI’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürü büyütme desteği yerine Elazığ’da meraları büyütme desteğini sağlaması durumunda sürünün her türlü büyütüleceğini söyleyen Sezer, üreticiler olarak meraların ıslah edilmesi için ilgililerden destek beklediklerini ifade etti. Sezer,’’Meralar büyütülürse sürü zaten büyütülür. Elazığ’da sürü büyütme desteğine çok fazla ihtiyaç yok. Bu devletimize bir yük olur. Elazığ’da sürü büyütmede 17 bin hayvana destek çıkmış. 17 Bin hayvan 1 milyon 700 bin liraya tekabül ediyor. Az bir para değil. Sağ olsunlar sürü büyütmek için destekler veriliyor. Fakat bu para meraya harcansa sürü büyütme daha fazla artar. Hem sürü büyümesi artar, hem ürün üretimi de artar hem de ekonomiye katkı sağlanır.’’şeklinde konuştu.