YEREL
Giriş Tarihi : 28-07-2020 15:43   Güncelleme : 28-07-2020 15:43

ELAZIĞ ADD ERBAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

ELAZIĞ ADD ERBAŞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

FAİK AKGÜN

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Elazığ Şube Başkanı Yaşar Karabulut  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın  Ayasofya Camisi'nde kılınan Cuma Namazı öncesinde verdiği hutbede Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiğini ifade ederek dernek üyeleri ve vatandaşlarla  birlikte Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a Ayasofya Camisi'nde kılınan Cuma Namazı öncesinde verdiği hutbede  Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiği iddia edilen  sözleri dolayısıyla tepkiler sürüyor.  Erbaş'ın sarf ettiği sözlerle Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret ettiğini ifade eden Atatürkçü Düşünce Derneği Elazığ Şubesi (ADD) üyeleri ve vatandaşlar Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundular.  Suç duyurusuna Eğitim- İş Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk, Çözüm Kültür Derneği Başkanı Avukat Bülent Seçkin Düztaş, ve vatandaşlar da destek verdiler.

"ERBAŞ'IN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'E YÖNELİK BEYANLARI TALİHSİZLİKTİR"

Suç duyurusunun ardından açıklamalarda bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Elazığ Şube Başkanı Yaşar Karabulut, "Diyanet İşleri başkanı olarak görev yapan Ali Erbaş 24 Temmuz 2020 tarihinde Ayasofya Camisi'nde Cuma Namazı öncesi verdiği hutbede Türk Toplumu'nun ortak değeri olan kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik beyanları talihsizliktir. Bu konudaki yasal müracaatımızı suç duyurusunda bulunarak yasal mercilere ilettik." dedi.

"ERBAŞ'IN SÖYLEMLERI,  KURUCU LIDERIMIZ ATATÜRK’E VE DEMOKRATİK CUMHURİYETE AÇIKÇA MEYDAN OKUMAKTADIR"

 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kullandığı ifadelerle  halkı kin ve düşmanlığa yönelttiğinin iddia  edildiği suç duyurusunda ,"Ali Erbaş 24.07.2020 tarihinde,  Ayasofya Camisi'nde Cuma Namazı öncesi verdiği hutbede “Allah’ın izni ve inayetiyle İstanbul’u fethe mazhar olan, aziz şehrin tek bir taşına bile zarar gelmesine izin vermeyen, cennetmekân Fatih Sultan Mehmet Han’a ve 1 Haziran 1453'te Ayasofya’da ilk Cuma namazını kıldıran ilim ve hikmet tabibi Akşemseddin Hazretlerine selam olsun.”  demiş ve devamında  “Bizim inancımızda vakıf malı kutsaldır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar.” demek suretiyle  İstanbul'u düşman işgalinden kurtaran  kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anmak yerine lanet okumak suretiyle alenen hakaret etmiş ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir. Şüpheli şunu unutmasın ki bugün Ayasofya'da cuma namazı kıldırmasını kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçludur. İstanbul'u düşman işgalinden kurtararak ikinci kez fetheden kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmamak ve anmadığı gibi lanet okumak nasıl bir zihniyettir? Lozan Barış Antlaşmasının 97. Yıldönümüne denk getirilen Ayasofya Camisinde Cuma Namazı'nda şüpheli Ali Erbaş'ın söylemleri,  kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, çağdaş kazanımlara, laik ve demokratik cumhuriyete açıkça meydan okumaktadır" ifadelerine yer verildi.