YEREL
Giriş Tarihi : 29-07-2020 09:34   Güncelleme : 29-07-2020 09:34

200 MİLYONLUK YATIRIMA MUHTAR ENGELİ

200 MİLYONLUK YATIRIMA MUHTAR ENGELİ

FAİK AKGÜN

Geçtiğimiz yıl ilimizde 200 milyon yatırım yapılarak  açılması gereken biyo enerji tesisi Günaçtı Köyü muhtarının tesisin açılmaması yönünde yaptığı kara propaganda nedeniyle açılamıyor.

Elazığ Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Tekin Genyüz ve dönemin valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın yoğun uğraşlarıyla Elazığ'a kazandırılmak istenen yatırım  bütün gerekli izinlerin alınmasına karşın tesisin kurulacağı  Günaçtı Köyü Muhtarı Mehmet Karataş'ın tesisin köye zarar vereceği yönünde yaptığı kara propaganda nedeniyle yapılamıyor.

BİNLERCE KİŞİNİN GELECEĞİ BİR MUHTARIN İNADINA KURBAN EDİLİYOR

 Yapılmasına karşı çıkılan tesis  tabiri caizse Elazığ'ı temizleyecekti. Elazığ'da yoğun bir şekilde üretilen etlik piliçlerin gübresi yakılarak elde edilecek elektrik hem ülke  hem de Elazığ ekonomisine ciddi bir katkı sunacaktı.  Enerjide dışa bağımlı olan ülkemizin bu alandaki açığını kapatacak olan tesiste kullanılacak piliç gübrelerinin kümeslerden para ile satın alınacaktı. Bu sayede Elazığ ve Malatya 'da beyaz et üretimi yapan üreticiler bir maddi kazanç sağlamış olacak yanı sıra çevreyi ve özellikle yer altı sularını kirleten tavuk gübreleri bertaraf edilecekti. Tesis ilk  etapta doğrudan 300 kişiye dolaylı olarak ise 1000 kişiye istihdam  sağlayacaktı. Ancak ilimize ve ülkemize çok ciddi katkılar sunacak bu tesis tesisin kurulması için yer tahsisinin yapıldığı   Günaçtı Köyü Muhtarı Ahmet Karataş'ın yaptığı kara propaganda nedeniyle inşa edilemiyor. Tesisin inşa edilmemesi nedeniyle doğrudan istihdam edilecek insanlar ile tesisin inşa edilmemesi nedeniyle çok ciddi kayba uğrayan kümes sahiplerini düşündüğümüzde şuanda binlerce insanın geleceği  bir muhtarın inadına kurban verilmiş durumda... 

 FİRMA TESİS KURULMADIĞI İÇİN  ARAZİYİ SATLIĞA ÇIKARTTI

Tesisin kurulacağı araziyi Karayolları Müdürlüğü'nden satın aldıklarını ifade eden firma yetkilisi bu tesisi Malatya'ya kuracakken Elazığ'dan teklif geldiğini yoğun talep sonrasında tesisi Malatya yerine Elazığ'a yapmaya kara verdiklerini ancak muhtarın bilimsel gerçeklikten uzak bir şekilde yaptığı propagandalar sonrasında  Elazığlı siyasiler ve Elazığ'da görev yapan bürokratlar tarafından yalnız bırakıldıklarını ifade etti. Tesisin köy muhtarına kurban edildiğini belirten firma yetkilisi  tesisin kurulmaması nedeniyleyle kendilerinin 3 milyon Dolar yabancı ortaklarının ise 10 milyon Dolar zarara uğradığını belirtti. Firma yetkilisi tesisin yapılmaması nedeniyle  tesisin kurulacağı alanı da satlığa çıkarttıklarını belirterek Elazığ'ın yatırımcı isteyen ancak gelen yatırımı da elinde tutamayan bir şehir olduğunu vurguladı. 

KÖY MUHTARINDAN AKILLARA ZİYAN SAVUNMA

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz Günaçtı Köyü Muhtarı Mehmet Karataş adeta akıllara ziyan bir açıklamaya imza atarak  tesisin yapılması halinde geçmişte köylerine inşa edilen bir eğlence merkeziyle aynı kaderi paylaşacağı tehdidinde bulundu. Muhtar Karataş, "Tesis yapıldığında köye kül yağacak, insanlar mağdur olacak. Firma bu tesisi hala köye yapacaksa köyün tamamı istimlak edilsin vatandaşların arazileri satın alınsın. Aksi takdirde zamanında köyümüze kurulan eğlence merkezine köyde yaşayanlar nasıl tepkiler gösterip üç beş ay içerde yatıp çıktılarsa bu tesise de aynı tepkiyi göstereceklerdir. Her ne kadar açtığımız davaları kaybetsek de tesisin yapılmaya başladığı gün yeniden mahkemeye gideceğiz bu tesisi  yaptırmayacağız" dedi.  

 BİNLERCE İNSANIN KADERİ BİR MUHTARA KURBAN EDİLMESİN

Dünyanın en zararsız enerji üretim tesislerinden olan ve ülkemizin birçok noktasında faaliyette olan  bio enerji tesisleri bulunduğu bölgede  çevrenin kirlenmesini engellediği için temiz enerji olarak biliniyor. Buna karşın ilimizde kurulması beklenen tesisin çevreyi kirletecek denilerek akla zarar bir düşünceyle engellenmesi gerçekten Elazığ adına ciddi bir kayıp olacaktır. Bu noktada şehrimizin bürokrat ve siyasilerine sorumlu yayıncılık anlayışımızın bir gereği olarak şehrimizin siyasi ve bürokratlarına binlerce insanın geleceği olacak bu tesisi bir muhtarın inadına kurban vermemeleri yönünde çağrıda bulunuyoruz. Aksi takdirde ilimizin  hem ulusal hem de uluslararası iş dünyasında  sahip olacağı vizyon çağırdığı yatırımcıya tesis yaptırmayan, yatırımcıya zarar veren ve  binlerce insanın geleceği olan tesisi  bir muhtarın inadına kurban eden bir il olacaktır.