YEREL
Giriş Tarihi : 06-08-2020 09:40   Güncelleme : 06-08-2020 09:40

BAHŞİ: BU ŞARTLARDA ELAZIĞ’IN EĞİTİM VE ÖĞRETİME BAŞLAMASI ZOR GÖRÜNÜYOR

BAHŞİ: BU ŞARTLARDA ELAZIĞ’IN EĞİTİM VE ÖĞRETİME BAŞLAMASI ZOR GÖRÜNÜYOR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Korona virüs nedeniyle okulların açılıp açılmayacağının gündem konusu olduğunu belirten Eğitim Bir Sen Elazığ 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, eğitim öğretiminin devam ettirilmesini istediklerini ancak bu şartlarda Elazığ’ın eğitim ve öğretime başlamasının zor olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulların 31 Ağustos tarihinde açılacağı duyuruldu. Konuyla ilgili olarak Eğitim Bir Sen Elazığ 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi yaptığı açıklamada bakanlığının verdiği kararla birlikte B ve C planlarının da olduğunu belirterek eğitim öğretime devam ettirilmesi gerektiğini söyledi. Okulların açılmasıyla ilgili nihai kararın Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda bakanlıklar tarafından verileceğini belirten Bahşi, devlet ve millet el ele vererek bir an önce Elazığ’daki okulların ve eğitim kurumlarının eğitim ve öğretime hazır hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

‘’EĞİTİM ÖĞRETİMİN DEVAM ETTİRİLMESİNİ İSTİYORUZ’’

Farklı modellerle de okulların açılabileceğini söyleyen Bahşi,’’Milli Eğitim Bakanlığı mutat olarak her yıl eğitim öğretim takvimini açıkladığı gibi bu sene de açıkladı. Planlanan takvime göre okullar 31 Ağustos Pazartesi günü açılacak. Bakanlığımız kendi program ve hazırlığını eksiksiz yerine getiriyor, bundan şüphemiz yok. Fakat Covid-19 salgını nedeniyle okulların açılıp açılmayacağı tüm ülkenin olduğu gibi bizim de gündemimizde. Tabi bununla ilgili nihai kararı bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda bakanlığımız ve ilgili bakanlıklar birlikte verecekler. Karar her ne olursa olsun B ve C planlarının olduğunu biliyoruz. Bizler de her türlü şartta eğitim öğretimin devam ettirilmesini istiyoruz. Bu farklı modellerle olabilir.’’dedi.

‘’ÖNCELİĞİMİZ İNSAN SAĞLIĞIDIR’’

Okulların Korona Virüs salgınının yayılması için müsait bir ortam olduğunu söyleyen Bahşi, yetkililerin buna göre çalışmalarını yapacaklarını ifade etti. Bahşi,’’Bizler Eğitim-Bir-Sen olarak Hibrit eğitim modeli, mobil uygulamalar ve mobil öğrenme modelleri, uzaktan eğitim modeli, çift yönlü dijital eğitim, Web tabanlı öğrenme modeli gibi birçok alternatif model üzerinde çalıştık ve bakanlığa gerekli dosyaları sunduk. Toplumsal ve kültürel öğelerin çeşitliliğine göre, işlevselliği fazla, verimliliği yüksek model hangisiyse onu uygulamak bakanlığımızın insiyatifindedir. Fakat tüm bunlardan ziyade önceliğimiz insan sağlığıdır. Zira okullar virüsün yayılması için en müsait ortamlardır. Yetkililerimiz bu önceliği gözetip ona göre karar vereceklerdir. Buna inancımız ve güvenimiz tamdır.’’diye ifade etti.

 ‘’TEMENNİMİZ OKULLARIN BİR AN ÖNCE EĞİTİM ÖĞRETİM’E HAZIR HALE GELMESİDİR’’

Elazığ’da yaşanan deprem nedeniyle yıkılan okulların yerine yenilerinin henüz yapılmadığını belirten Bahşi,’’Pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığımız gibi Milli Eğitim Bakanlığımız da özveri ile çalışmalarını sürdürdü. 2020 yılı için salgın riski devam ediyor.  Elazığ özelinde ise daha farklı durum söz konusu. Salgından önceki süreçte deprem ile yıkılan Elazığ'ın işi diğer illerimize göre 2 kat daha zor. Malum 24 Ocak' ta yaşadığımız deprem felaketi ilimizi birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da geriye götürdü. 20’den fazla okulumuz yıkıldı. Daha yerlerine yenileri yapılamadı. Hayırseverlerimizin de desteği ile bu okullar bir an önce yapılır inşallah. Bu şartlarda Elazığ'ın eğitim öğretime başlaması diğer illerimize göre daha da zor görünüyor. Temennimiz bu salgının bir an önce bitmesi ve ülkemizin eski huzurlu müreffeh günlerine bir an önce dönmesidir. Elazığ özelinde ise depremin yaralarının devlet millet el ele bir an önce sarılması ve okullarımızın ve eğitim kurumlarımızın bir an önce eğitim-öğretim'e hazır hale getirilmesidir.’’şeklinde konuştu.