YEREL
Giriş Tarihi : 08-08-2020 09:30   Güncelleme : 08-08-2020 09:30

EFE'DEN PREFABRİK DERSLİK ÖNERİSİ

EFE'DEN PREFABRİK DERSLİK ÖNERİSİ

FAİK AKGÜN

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gören okulların yıkımına karar verilmişti. Kent genelinde yıkılan okulların yerine yenilerinin yapılmadığını ifade eden  Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe, yıkılan okulların yerine prefabrik derslikler yapılmasını önerdi.

24 Ocak’ta yaşanan depremin yaratmış olduğu mağduriyetin halen devam ettiğini belirten Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe, ”Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında il merkezimiz ve ilçelerimizde ağır hasarlı olduğu gerekçesiyle yıkımına karar verilen 32 okulumuz vardı. Bu okullarımızda eğitim gören 10 bine yakın öğrencimiz farklı okullara nakil edilerek ikili öğretime geçilmişti. Yaşanan deprem sonrasında Korona salgının da patlak vermesiyle birlikte o süreçte öğrenciler 15 gün okullarına gidip gelebildiler. Sonrasında ise Korona Virüsü salgının yayılmasından dolayı tedbir amaçlı okullar tatil edildi ve öğrenciler yarım yamalak bir şekilde eğitim dönemlerini tamamlamış oldular. Aradan 7 ay geçmesine rağmen halen depremin getirdiği yıkıntının etkisi Elazığ’da devam ediyor.  Baskil ilçemizde yaşanan depremde üç okulumuz yıkıldı. Buradaki üç okulun öğrencilerini bir okulda topladılar. Depremde hasar gören okulların yıkılması ve ağır hasar ve  okul inşaatlarının tamamlanmamasından dolayı 10 bine yakın öğrenci bu yılda ikili eğitime  devam edecekler. Ama liselerimizde haftalık ders saati 40 saat olduğundan dolayı ikili eğitim yapıldığında sabahın 06.00’sından akşam 20.00’a kadar eğitim öğretim yapılacak. Elazığ’da yine aynı şekilde öğrencilerin servis sorunu ortaya çıkacak üstelik şuanda bir salgın var. ”dedi.

"HALEN YIKILAN OKULLARIN KALDIRILMAYAN ENKAZLARI VAR"

 Okulların 31 Ağustos itibariyle eğitim öğretime açılmasının planlandığını anımsatan Efe, ”Kentimizde yaşanan deprem sonrasında aralarında liselerin de bulunduğu 32 eğitim binasının halen inşaatına dahi başlanmamışken ve halen devam eden Korona Virüsü salgını varken öğrenciler eğitim öğretime nasıl sağlık bir şekilde başlayabilecek? Aradan 7 ay geçmesine rağmen halen yıkılan okulların yerine bir temel dahi atılmadı. 12 hayırsever iş adamı okul yaptıracaklarına dair söz vermişlerdi. Bir kısmı protokoller imzalamıştı. Ancak halen okullarla ilgili bir çalışma olmadığı gibi yıkılan okulların kaldırılmayan enkazları bile var. Bu sorunlar ile ilgili Milli Eğitim Bakanı'nın danışmanıyla görüşerek kendilerine raporumuzu verdik. Ancak bakanların konuyla ilgili yaptıkları toplantılara davet edilemediğimiz için katılamadık. Elazığ’a bakanlar veya yüksek düzeyli bürokratlar geldiğinde yapılan toplantılara belli STK’ları çağırıyorlar bundan dolayı görüşlerimizi kendilerine iletme imkanı bulamadık” ifadelerini kullandı.

“BU SAATTEN SONRA ARTIK PREFABRİK GİBİ GEÇİCİ DERSLİKLER YAPILMASI GEREKİYOR"

 Kentte yaşanan okul sorunuyla ilgili önerilerini basın yoluyla aktarmaya çalıştıklarını belirten Efe, sözlerine şöyle devam etti; “Bizlerde yaşanan bu sorunlarla ilgili önerilerimizi basın yoluyla yetkililere ulaştırmaya çalışıyoruz. Ancak önerilerimiz gerek valimize gerekse il milli eğitim müdürümüze aktarıyoruz. Ama üst düzey yetkililere çözüm önerilerimizi anlatma fırsatı şuana kadar maalesef bulamadık. Yetkililerin bu saatten sonra prefabrik gibi geçici derslikleri yapması gerekir. Bu derslikler yapılmadan sağlıklı bir şekilde eğitim öğretim yapmamız asla mümkün değil.”