YEREL
Giriş Tarihi : 10-08-2020 09:14   Güncelleme : 10-08-2020 09:14

REKTÖR PROF.DR. DEMİRDAĞ: TEDBİRLERE UYULMAZ İSE SÜREÇ UZAR

REKTÖR PROF.DR. DEMİRDAĞ: TEDBİRLERE UYULMAZ İSE SÜREÇ UZAR

İRFAN ARSLAN

• Salgının önlenmesindeki en önemli tedbirin Bakanlıkça alınan önlemler olduğunu belirten Rektör Prof.Dr. Demirdağ, “Vatandaşlarımızın yeniden normal hayat içinde kesinlikle tedbirleri aksatmaması gerekir. En küçük ihmal bulaş riskini getirecektir.”

• Toplum olarak bu süreç içinde bazı toplu etkinliklerden kaçınılması gerektiğini belirten Rektör Prof.Dr. Demirdağ “Vatandaşlarımızın toplu olarak bir arada bulunması bu süreç içinde olumsuz bir tablo oluşturuyor. Kimde virüs bulunduğu bilinmiyor. Bunun için önlemlerin aksatılmaması, toplu etkinliklerden mutlaka olması gerekiyorsa sosyal mesafe kuralı ihlal edilmemeli”

• Yeniden Normal Hayat kapsamında aldıkları karar ile hastanede ki ameliyat sayısında azaltmaya gittiklerini belirten Rektör Prof.Dr. Kutbettin Demirdağ “ Acil ameliyatları mutlaka yapıyoruz. Bunun dışındaki ameliyatları ise riski azaltma adına yaptığımız planlama kapsamında azalttık. Daha önce hastanemizde günlük 100 ameliyat yapılıyordu ise bu rakamı 40-50’lere indirdik. Böylece riski ortadan kaldırmanın önlemini aldık. Ancak hastanemizde ameliyatlara devam ediliyor.”

• Alınan ve uygulanan tüm önlemlerin vatandaşlarımızın sağlığı için olduğunu belirten Rektör Prof.Dr. Demirdağ “Sıkıntılı bir süreç yaşanabilir. İnsanlarımız bu duruma alışkın olmayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her önlem vatandaşlarımız ve ailelerinin sonuçta toplumun sağlığı içindir.”

Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizi de etkileyen Covid-19 salgınında tedbirlerin son derece büyük önem taşıdığını belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kudbettin Demirdağ “Maalesef insanlarımız çok rahat hareket edebiliyor. Bunun sonucunda da zaten birer potansiyel olan insanlarımız bu salgına yakalanıyor. Bu salgından korunmak ve alınan tedbirlerin hedefine ulaşması adına hepimizin son derece duyarlı ve tedbirleri aksatmadan uygulamamız gerekiyor. Tedbirlerin gevşetilmesi durumunda yaşadığımız salgın süreci uzayacaktır.” Dedi

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kudbettin Demirdağ “ Biz hastane olarak Yeniden Normal Hayat süreci içinde bazı kısıtlamalara gittik. Daha önce hastanemizde 100 ameliyat yapıyordu biz bunu önlemler kapsamında ve acil olanlar öncelikli olmak kaydıyla 40’a 50’ye düşürdük. Bunda amaç tedbirleri ihlal etmeden, sağlık hizmeti vermek. Bugün ülkemiz genelinde vaka artışı görülüyor. Vatandaşlarımızın bu konuda oldukça duyarlı olması gerekiyor. Alınan tüm önlemler vatandaşlarımızın ve toplumun sağlığı için. Bunu unutmamalıyız.” Dedi

‘’ÖNLEMLERİ ALIYOR ANCAK UYGULAMADA RAHATLIYORLAR’’

Toplum olarak geneline baktığımız da vatandaşların önlemlere uyduğunu gördüklerini ancak bir araya geldiklerinde bu önlemlerin bırakıldığını tespit ettiklerini belirten Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kudbettin Demirdağ “ Baktığımız da vatandaşlarımızın önemli bir bölümü maske kullanıyor. Ancak bir araya geldiklerinde bir masanın etrafında oturduklarında asıl burada maske kullanmaları gerekirken maskelerini çıkarıyorlar. Bu son derece yanlış bir uygulama. Tedbirleri her an uygulamak ve ihlal etmememiz gerekiyor. O masanın etrafında aksıran öksüren olabilir. Bunun riskini maske takarak giderebiliriz. Bunun yanında bazı toplu etkinliklerden de bu süreç içinde uzaklaşmak gerekiyor. Kontrollü normal hayat artık vazgeçilmez bir yaşam biçimi haline getirilmeli. Ne zaman bu salgının ilacı aşısı bulunur ve etkili sonuç alınırsa o zaman tedbirlerin ihlal edilmesi mümkün olabilir. Aksi söz konusu oldukça tedbirler ihlal edilmeden kesinlikle uygulanmalı.”diye ifade etti.