YEREL
Giriş Tarihi : 19-08-2020 13:18   Güncelleme : 19-08-2020 13:46

VALİ YIRIK: ELAZIĞ’DA VAKALAR HIZLA ARTTI HABERLERİ DOĞRU DEĞİL

VALİ YIRIK: ELAZIĞ’DA VAKALAR HIZLA ARTTI HABERLERİ DOĞRU DEĞİL

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Korona virüs (Covid-19) denetimlerine katılan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, vatandaşları maske, hijyen ve mesafe konularında uyardı. Denetim sonrası açıklamalarda bulunan Vali Yırık,’’Basında yer alan ‘Elazığ’da vakalar hızla arttı’ haberleri doğru değil’’ dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da kapsamlı korona virüs denetimleri devam ediyor. Denetimleri inceleyen Vali Erkaya Yırık, Gazi Caddesi ve Köfteciler Sokağı’nda esnaf ve vatandaşları Covid-19’a karşı uyardı. Denetim sırasında vatandaşlarla sohbet eden Vali Yırık, aynı zamanda istek ve taleplerini de dinledi.

‘’ ZAMAN ZAMAN KURALLARIN İHMAL EDİLDİĞİNE SAHİT OLUYORUZ’’

Denetim sonrası açıklamalarda bulunan Elazığ Valisi Erkaya Yırık,‘’Covid-19 salgının ülkemizde görüldüğü tarihten bu yana, gerek Cumhurbaşkanımızın talimatları, sonrasında bilim kurulu üyelerinin önerileri ve bakanlıklarımızın almış olduğu tedbirler ve buna ilişkin genelgeler neticesinde denetimlerimiz devam ediyor. Geldiğimiz bu nokta, özellikle son haftalarda Covid-19 salgınının insanlarımızın toplu alanlarda yakın temas ve diğer kurallardaki bir takım eksiklikler dolayısıyla sayının mütemadiyen arttığını görüyoruz. Bakanlığımız bu doğrultuda üç hafta önce 'sağlık için hepimiz için’ mottosuyla tüm Türkiye’deki illerimize genelge gönderdi. Bu genelde sonucunda, Kontrollü sosyal hayat prensibinin egemen olduğu bu nizamda insanlarımızın temizlik, maske ve mesafe hususlarına ehemmiyetle önem vermesi gerektiği belirtildi. Tabi vatandaşlarımızın gerek yaz aylarının yoğunluğu gerekse de yurt dışından gelen vatandaşlarımızın çokluğu ve insanlarımızın bu mevsimin özelliği dolayısıyla, düğün nişan kına sünnet gibi birtakım törenlerin ve taziyelerin oluştuğu bu ortamlarda zaman zaman kuralların ihmal edildiğine şahit oluyoruz. Vatandaşlarımız kuralları ihmal ettikçe sayının çoğalabileceğine dikkat çekiyoruz. Vatandaşlarımızı bu üç unsur; temizlik mesafe ve maske, özellikle maske ve mesafenin temizlikle birlikte korona virüse karşı şu anda en etkili yöntem olduğunu mükerreren üçüncü hafta olması hasebiyle anlatıyoruz.’’dedi

‘’VATANDAŞLARIMIZDAN TEDBİRLERE AZAMİ RİAYET BEKLİYORUZ’’

 Geçtiğimiz hafta İl Pandemi Kurulu’nda birtakım kararlar aldıklarını belirten Vali Yırık, ’’Elazığ’ımızda vatandaşlarımızın sağlığının korunması, Covid-19 bulaş riskinin azalması, insanlarımızın bu virüsten uzak kılınması açısından birtakım kararlar aldık. Başlıca; düğün, nişan, kına gibi bu tür törenlerin süresinin 3 saat ile kısıtlanması kararını verdik. Bununla birlikte taziyelerin açık alanlarda, çadırlarda ve benzeri mekanlarda olmasının uygun olmadığına karar verdik. Vatandaşlarımızın mümkün olduğu kadar cenazeleri olan vatandaşlarımıza telefon ile taziye dileklerini iletmelerinin en sıhhatli tedbir olduğunu pandemi kurulunda kararlaştırdık. Özellikle asker uğurlamalarında, çoklu bir şekilde uğurlama törenlerin yakın temasın artık bu dönemde olmamasının son derece uygun olduğunu belirterek kararlaştırdık. Vatandaşlarımızın bu sirkülasyonda daha az zarar görebilmesi için bu virüsten korunabilmesi için böylesine tedbirler aldık. Ama tabi vatandaşlarımızdan bu tedbirlere azami riayet bekliyoruz. Zaman zaman maskesini takmayan, sosyal mesafe kuralına çok dikkat etmeyen vatandaşlarımızın olduğunu maalesef üzülerek görüyoruz. Ama biz ısrarla bilinçlendirmeye rehberlik etmeye devam ediyoruz. Önce tedbir sonra takdir... Üç haftadır toplu bulunan alanlarda, Pazar yerlerinde, kıraathanelerde, AVM’lerde, çay evlerinde, düğün salonlarında, dinlenme tesislerinde, otogarda, hasılı insanlarımızın yoğun olduğu yerlerde bu tedbirlerin hayati önem taşıdığını bu gün bir kez daha söylüyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte artma trendi gösteren vaka sayısının azalmasını ümit ediyoruz. Bu tedbirlerin maksadı da odur. İnşallah başarılı oluruz’’dedi.

‘’İNSANLARIMIZIN DUYARLILIĞIYLA ARZU ETTİĞİMİZ SONUCU ALACAĞIZ’’

Seyahat kısıtlamalarının getirilmediğini söyleyen Vali Yırık,’’65 yaş üstü vatandaşlarımız hariç olmak üzere çok kısıtlamamız yok. Ama toplu alanlardaki hususların neler olduğunu da izah ettik. Bunlara eğer riayet edersek, herkesin tüm vatandaşlarımızın Covid-19 taşıyıcısı olduğu gibi bir hassasiyetle meseleye yaklaşmasa en büyük tedbir olacaktır. İnsanlarımızın duyarlılığıyla arzu ettiğimiz  sonucu alacağız.’’dedi.

 

‘’ELAZIĞ’IMIZDA VAKALARIN HIZLA ARTTIĞI YAYINLARI GÖRÜYORUM AMA BU DOĞRU DEĞİL’’

Son olarak Elazığ’da artış gösteren Korona virüs vakaları ile ilgili konuşan Vali Yırık,’’ Elazığ’da fevkalade bir vaka artışı söz konusu değil. Ben bunu buradan defaten söylüyorum; Zaman zaman basında, internet sayfalarında Elazığ’ımızda vakaların hızla arttığı yayınları görüyorum ama bu doğru değil. Doğru olan ne? Bugünkü vaka sayısının bir iki hafta öncesinden fazla olduğudur. Eğer tedbirlere dikkat etmezsek, bu vaka sayısının da artabileceğine dikkat çekiyoruz. O zaman her birimiz vaka sayısının artmaması için önce tedbiri kendimizden başlatıyoruz. Eğer biz tedbirli olursak herkes tedbirli olmuş olur. İnsanlarımız bilinçli, duyarlı, Elazığ kurallara uyan insanlardan oluşan bir şehirdir. Hepimizin, önce kendi sağlığımız için sonra yakınımızdaki akraba, dostlarımız ve diğer risk grubunda kronik hastalarımız için kurallara riayet etmemiz gerekiyor. İnşallah bu hususlar gerçekleşirse, kendimizden başlayarak tedbirleri dışarı doğru yansıtırsak, ben sonucunun iyi olacağını ön görüyorum. İnşallah daha da iyi olacaktır.’’şeklinde konuştu.