YEREL
Giriş Tarihi : 25-08-2020 09:51   Güncelleme : 25-08-2020 11:57

SÜRE UZATIMI SÖZ KONUSU DEĞİL

SÜRE UZATIMI SÖZ KONUSU DEĞİL

İRFAN ARSLAN

İŞKUR üzerinden Toplum Yararına Program kapsamında ki çalışma sürelerinin uzatılmasının yasal olarak mümkün olmadığı açıklandı.

Toplum Yararına Program kapsamında ilimizde İş Kur üzerinden 1000 kişinin işe yerleştirildiği, bunlardan 300’nün çalışma süresinin Temmuz ayı sonunda sona erdiği, halen çalışan 700 kişinin ise çalışma süresinin 31 Ağustos’ta sona ereceği belirtildi.

İŞKUR İl Müdürlüğünden aldığımız verilere göre, İilimizde TYP kapsamında işe yerleştirilenlerden halen 550 kişinin İl Özel İdare, 150 kişinin ise Elazığ Belediyesi bünyesinde bulunduğunu belirterek, ”TYP kapsamında işe alınanların çalışma süresinin uzatılması maalesef mümkün değil. Son olarak 2017 yılında dönemin Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından üç ay uzatılmıştı. 2018 yılında Meclis ilgili yönetmenlik üzerinden aldığı 72 sayılı karar ile bu kapsamda çalışanların çalışma süresinin uzatılmayacağına karar verdi.Bundan mütevellit şu anda bu çalışanların çalışma sürelerinin uzatılması mümkün değil.Ancak Meclis toplanır ve bu konuda yeni bir karar alırsa bu mümkün olabilir.

TYP kapsamında çalışan bir kişinin bütçesi 3200 lira. Çalışanların çalışma süresinin uzatılması için Maliye’nin önce bütçe vermesi gerekir.Bu yapılmaz ise bu çalışanların çalışmalarına devam etmesi mümkün olamaz. Bizde bu sürenin uzatılmasını arzularız ancak yasal olarak şu anda söz konusu olamaz.” dedi