YEREL
Giriş Tarihi : 25-08-2020 10:02   Güncelleme : 25-08-2020 10:27

MOLOZ YIĞINLARI VATANDAŞI CANINDAN BEZDİRDİ

MOLOZ YIĞINLARI VATANDAŞI CANINDAN BEZDİRDİ

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

* 24 Ocak depreminde ağır hasar gören binaların yıkım işlemleri sıkıntılara yol açıyor. Vatandaşlar yıkım sırasında yeterli sulama yapılmadığından oluşan toz bulutunun sağlık ve yaşam alanları adına tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

* Yapılan yıkımlar zamanında kaldırılmadığı için vatandaş manevi olarak etkileniyor. Molozların,  24 Ocak’ta 6.8 şiddetindeki depremi hatırlattığını belirten vatandaşlar” Yaşadığımız depremin izlerini yeni yeni silmeye başlamışken, binaların yıkımı ile birlikte tekrar o anı yaşıyoruz. Bu olumsuz düşüncelerden kurtulmamız için yıkımın ardından en kısa sürede bu molozların kaldırılmasını istiyoruz.”

* İlgili kurumların moloz döküm alanı oluşturması gerekiyor. Bugün hemen her mahallede yıkım var. Bu yıkımlardan çıkan molozlar belirlenecek alana dökülüp burada diğer çalışmaları yaptırsınlar. Demirlerin ayrışması işlemleri yıkım alanında yapılmasın”

* Yıkım yapan firmalar İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince ikaz edilmesine, uyarılmasına karşılık yıkımlarda yeterli önlemlerin alınmaması ile sıkıntılar devam ediyor diyen vatandaşlar” Yıkımda evlerimiz ve işyerlerimizin içine toz doluyor. Yıkımın ardından kapatılan caddelerde bir süre kapalı kalıyor. Ulaşım sıkıntısı yaşanıyor. Caddeler tam olarak temizlenmiyor.” dediler

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası hasar alan binaların yıkımının ardından geriye kalan molozların yıkım alanından kaldırılmaması kent merkezini moloz yığınına dönüştürdü. Vatandaşlar, özellikle hafriyat firmaların demir ayrıştırma çalışmalarını yıkım alanında ve bölgede yapmalarından dolayı mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek yetkililere çağrıda bulundular.

24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen depremin ardından yaralar sarılmaya devam ederken deprem şiddetiyle hasar alan binaların yıkım çalışmaları da sürüyor. İl genelinde yıkım çalışmaları devam ederken kent merkezinde binaların yıkımı sonrası geriye kalanlar vatandaşları canından bezdirdiği gibi şehrimizi de moloz yığınına çevirdi. Yıkım sonrası iş makineleriyle demir ayrıştırma işleminin yıkım alanında yapılması ve yeterince sulama araçlarının kullanılmaması, oluşan görüntü kirliliği ve tozdan dolayı rahatsız olduklarını belirten vatandaş ve bölge esnafı mağduriyetlerini dile getirdiler. Kent merkezinin belirli alanlarında bulunan molozların bir an önce döküm alanlarına kaldırılması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, demir ayrıştırma çalışmasının da döküm alanlarında yapılmasını istediler. Yıkım çalışmaları ve molozların kaldırılmaması nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşlar tepkilerini şu şekilde ifade ettiler;

‘’MOLOZ YIĞINLARINI GÖRÜNCE YAŞADIKLARIMIZ GÖZÜMÜZDE CANLANIYOR’’

6.8 şiddetindeki depremin etkisini atlatamadıklarını söyleyen bölge esnaflarından Haşim Çelik, ‘’Depremde yaşadıklarımızı halen unutamadık, moloz yığınlarını görünce yaşadıklarımız gözümüzde canlanıyor. Halen o psikolojiyi atlatamadık ve bu yıkım çalışmalarında da mağduriyet yaşıyoruz. Bir de kuvvetli rüzgarla birlikte molozlar toz oluyor dükkanın içerisi toz doluyor. Kapılarımızı kapadık işyerimize hapsoluyoruz. Demirler ayrıştırıyor ama yeterince sulama yapılmıyor. Molozların burada bırakılması uygun değil. Normalde yıkımlar 4-5 gün sürer, yıkımını yaparsın molozu toplarsın döküm alanına götürürsün ancak burada öyle bir şey yok. Yıkım yapılan alanın hemen yanında bir metruk bina daha var. Yıkılacak olan binanın da diğeriyle birlikte yıkılması gerekiyordu. Çünkü sonuçta caddeyi bir kere kapattınız, burada on tane bina yıkılacaksa bir kere de hepsini yıkman gerekiyor. Ben o mağduriyeti bir kere yaşamış olurum ama bir süre sonra yıkılacaksa bir daha cadde kapanacak, toz toprak olacak ben yine mağdur olacağım. Ayrıca bir ay sonra cadde trafiğe açıldı ama cadde temizlenmedi.’’diye ifade etti.

‘’ZABITAYA BİLDİRDİK, MUHTARLA GÖRÜŞTÜK DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMADI’’

Eski İller Bankası’nın yıkım çalışması nedeniyle caddenin yaklaşık 1 ay boyunca trafiğe kapandığını belirten bölge esnaflarından Yusuf Deriner,’’İş makineleri binaları yıktıktan sonra demirleri betondan ayırmak için betonları caddenin ortasına getirip çalışma yapıyorlar. Cadde üzerinde demirler ayrıştırırken deprem etkisi yaratıyor. Zaten depremle evlerimiz hasar aldı, demir ayrıştırmalarını da yıkım alanında yapmaları iyice evi sallıyor. Hafif hasar alan binada orta hasar olmakla karşı karşıya kalıyor. Çalışanlara, burada betonları kırmayın, molozları döktüğünüz alanlarda kırın diyoruz bizi dinlemiyorlar. Kaç defa zabıtaya bildirdik, muhtarla görüştük değişen bir şey olmadı. En son esnaflarla birlikte Vali beye randevu talep ettik. Bekliyoruz. Molozların yıkım alanından kaldırılmamasından dolayı hem esnaf olarak biz mağdur oluyoruz, hem de aileler mağdur oluyor. Molozları kaldırmıyorlar en azından demir ayrıştırmalarını cadde üzerinde yapmasınlar.’’diye ifade etti.

‘’DEPREM YAŞAMIŞ BU MİLLETE BU ŞEKİLDE DAVRANILMAMASI GEREKİYOR’’

Demir ayrıştırma işleminin gece geç saatlere kadar yapıldığını belirterek uyumakta bile zorlandıklarını söyleyen vatandaşlardan Nazım Seçkin, ‘’Üzerimizde halen depremin etkisi var. İş makinelerinin çalışmasında binalar sallanıyor millet yine korkuyor. Buradaki yıkım çalışması bitti ancak demirleri ayırma işlemini halen burada yapıyorlar. Caddeyi trafiğe kapatıp demirleri ayırmayı da dükkanın hemen önünde yapıyorlar. Komşular itiraz edince yeniden yıkım alanında demirleri ayırmaya başladılar bu da yanlış. Buradaki tozun bol olduğu çalışmaya en fazla 5-6 defa sulama aracı geldi. Ya siz bu işten para alıyorsunuz bir de milleti düşünün. Avukat komşumuzun dediği gibi kanuna göre, betonları yıkım alanında kırma hakkına sahip değiller. Olması gereken yıkım sonrası molozların hemen merkez dışına götürüp ayrıştırma işleminin orada yapılmasıdır. Vatandaşı bu duruma düşürmeye ne hakları var?  Ben zaten Koah Hastasıyım rüzgar molozları dağıtıyor toz oluyor beni iyice bitiriyor. Geceleri uyuyamıyoruz. İnsan olmak bu kadar olmamalı, tamam sen para kazanacaksın ama milletin sağlığını sıhhatini de düşün. Yani depremi yaşamış bir şehir burası, bu millete bu şekilde davranılmaması gerekiyor.  Buna valilik ve belediye bir çözüm bulması gerekiyor. Zaten belediye piyasa da yok. Belediye olsaydı gelir günde 3 defa da kontrol ederler. Allah’ından bulsunlar.’’diye tepkisini dile getirdi.

‘’ELAZIĞ’IN HER TARAFI MOLOZ YIĞININA DÖNDÜ’’

Yıkım çalışmalarının uzun sürmesi esnafa büyük zararı olduğunu söyleyen bölge esnaflarından Tekin Yücedağ, ’’Toz topraktan dolayı esnaf olarak zor durumda kalıyoruz. Yıkım çalışmalarından dolayı cadde boyu toz toprak içinde kalıyor vatandaşlar buraya uğramıyor bile. Yetkililerin bu durumda firmaları uyararak çalışmaların hızlı bir şekilde yapılıp molozların yıkım alanında kaldırılması gerekiyor. Mesela demirleri ayırma işlemini şehir dışında yapabilmek varken neden şehrin göbeğinde yaparak milleti rahatsız ediyorlar?  Elazığ’ın her tarafı moloz yığınına döndü, nereye baksan moloz yığını var. Sadece biz değil bütün vatandaşlar mağdur oluyor. İş makineleriyle molozlar döküm alanına kaldırıp, demirlerin de orada ayırması gerekiyor.‘’dedi.

‘’TOZDAN TOPRAKTAN GEÇEMEZ OLDUK’’

Yıkım çalışmaları ve demir ayrıştırma çalışmasında yeterli sulama araçlarının kullanılmadığından dolayı oluşan tozdan rahatsız olduğunu söyleyen vatandaşlardan İbrahim Civelek, ’’Göründüğü gibi bu durum rezillikten başka bir şey değil, Araçların hali ortada hepsi toz duman içinde. Ne yeterince sulama yapılıyor ne de moloz yığınları kaldırılıyor. Tozdan topraktan geçemez olduk. Yetkililer bu duruma bir an önce el atması gerekiyor. Bu molozların bir an önce buradan kaldırılması gerekiyor. Yıkım çalışmalarının uzun sürmesi olsun, sulama araçların yetersiz olması olsun, molozların kaldırılmaması olsun fazlasıyla rahatsız ediyor. Aynı zamanda trafiği de aksatıyor. Yani görüldüğü gibi rezillik var. Bir tek biz demiyoruz bölgedeki bütün vatandaşlar rahatsız bu durumdan. Bu kirliliğin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz.’’diyerek yetkililere seslendi.