YEREL
Giriş Tarihi : 25-08-2020 14:59   Güncelleme : 25-08-2020 14:59

 'KAMU ÇALIŞANIN KAZANCI ERİYOR'

 'KAMU ÇALIŞANIN KAZANCI ERİYOR'

Teç-Sen Elazığ Şubesi yaptığı yazılı açıklama ile Yetkili Sendikaların ve Konfederasyonların 10 Yıllık Kamu Çalışanlarına Fayda/Zarar Analizi paylaştı.

Analizde şu bilgileri verildi .’’Kamu çalışanlarının özlük, sosyal ve mali hak ve menfaatlerinin korunması görevi sivil toplum örgütü olan sendikaların görevi ve sorumluluğudur. Kanun gereği tek sayılı yılların ağustos ayında kamu görevlileri adına yetkili olarak belirlenen o yılın en fazla üyesi olan sendika ve konfederasyonlar işveren heyetiyle toplu sözleşme masasında kamu çalışanlarının sosyal, mali ve özlük haklarını belirleyen sözleşme imzalayıp görev ve sorumluluklarını yerine getirir.

Son 10 yıldır kamu çalışanları adına genel yetkili sendika Memur-sen’dir. Başka bir deyişle kamu çalışanları 10 yıldır Memur-sen konfederasyonuna bağlı olan sendikalara en fazla üye olarak yetki vererek teveccüh göstermiştir. Kamu çalışanlarının son 10 yılda kazanımlarından/kayıplarından Memur-sen’in sorumlu olduğunu kabul etmek gerekir.

Teç-Sen AR-GE birimi tarafından hazırlanan “Kamu Çalışanlarının 10 Yıllık Kar/Zarar Analizi” raporuna göre; Kamu çalışanlarının güvenip, teveccüh gösterdiği ve yetki verdiği konfederasyon ve sendikaların genel olarak siyasallaştığı ve üretimden gelen gücünün yerine siyasi erk gücünü kullandığı, siyasi erk gücünü kullanması nedeniyle kamu çalışanlarının gerçek sorunlarının çözümünde etkisiz kaldığı ve toplu sözleşme masasında yetki gücünü kullanamadığı, kamu çalışanlarının alım gücünün azalmasında ve ücret kayıplarından sorumlu olduğu belirlenmiştir.

Yapılan analiz sonucunda; Olduğu tespit edilmiş olup, kamu çalışanlarının 10 yıl sonundaki yıllık kayıplarının hissedilir derecede artarak devam ettiği gözlenmekte olup gelecek 10 yılsonunda kamu çalışanlarının alım gücünün asgari ücret bandına gerileyeceği tahmin edilmektedir.’’ Denildi.(Haber Merkezi)