YEREL
Giriş Tarihi : 26-08-2020 09:29   Güncelleme : 26-08-2020 09:29

YURT DIŞI TESTLERİ ESKİ DEVLET HASTANESİ'NDE YAPILIYOR

YURT DIŞI TESTLERİ ESKİ DEVLET HASTANESİ'NDE YAPILIYOR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

*Sağlık çalışanları vatandaşlara hakaret ederek davranıyor iddialarına açıklık getiren Elazığ Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Merkezi Ahmet Murat Mamur,’’Vatandaşlara hakaret etmek söz konusu değil, olası bir durumda anında müdahale ederiz. Hiçbir sağlık personeli, vatandaşa hakaret etmek için akşama kadar çalışmaz. Çalışmaktan tartışmaya bile vakti yok’’dedi.

*Yurtdışına çıkacak olan vatandaşlar için Eski Devlet Hastanesi bahçesinde test merkezi kurulduğunu söyleyen TSM Başkanı Mamur,’’15 gündür kurulan merkezde günlük 90 ile 150 arasında test yapılıyor. Vatandaşlar geniş bir alanda sıra beklediğinden dolayı pandemi kuralları ihlal edilmiyor, olumsuz bir durum yok’’

*Yurtdışına çıkacak olan vatandaşlar sonuçların bir an önce çıkmasını istediği için sıkıntılar yaşandıklarını belirten Mamur,’’Test için gelen vatandaşlarımız uçuşları ile ilgili sıkıntı yaşayabiliyor ancak test sonuçlarının çıkması konusunda biz muktedir değiliz. Numuneleri üniversite hastanesine gönderiyoruz, vatandaşlara e-nabız üzerinden sonuçlarına bakabileceklerini söylüyoruz’’dedi.

*Testi pozitif çıkan bazı vatandaşların karantinadan kaçarak 3 gün sonra yeniden test yaptırmak için geldiğini söyleyen Mamur,’’Vatandaşı kendi sağlığı açısından uyarmamıza rağmen anlayışla karşılamıyor ancak kendisinin karantinada olması gerektiğini söyleyerek net bir tutum sergiliyoruz.’’dedi

Elazığ Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Ahmet Murat Mamur, askerlik ve yurtdışına çıkmak için kurulan test merkezinde olumsuz bir durumun olmadığını söyleyerek sağlık çalışanlarının vatandaşlara hakaret ettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Elazığ’da Korona Virüs vaka sayılarının artış göstermesiyle birlikte yeniden görevlendirmeler yapılarak Eski Devlet Hastanesi’nde, askerlik ve yurtdışına çıkacak olan vatandaşlar için Korona Virüs testlerinin yapıldığı bir merkez oluşturulduğunu söyleyen TSM Başkanı Ahmet Murat Mamur, günlük 90 ile 150 arasında Korona Virüs testi yapıldığını ve olumsuz bir durumun olmadığını açıkladı. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Mamur,’’Sağlık çalışanlarının vatandaşlara hakaret etmesi söz konusu değil’’dedi.

‘’TEST SONUÇLARININ ÇIKMASI BİZE BAĞLI DEĞİL’’

TSM Başkanı Ahmet Murat Mamur yaptığı açıklamada,’’Yurtdışı çıkışlarıyla ilgili 48 saat önceden Korona virüs testi yaptırma düzenlemesi getirildi. Biz vatandaşların uçuş saatlerine göre ayarlayıp bir gün öncesinden numunelerini alıyoruz. Sağlık çalışanlarımız, akşam saat 5’e kadar çalışıyor ve numuneler iki parti halinde üniversite hastanesine teslim ediliyor. Günlük gelen hastalarımızın numuneleri bir tanesi bile sarkmadan alınıyor. Sonuçların çıkması üniversite hastanesine bağlı olduğu için bu konuda bizim etkin bir çözümümüz olmuyor açıkçası. Ancak hastalarımıza e-nabız üzerinden bu sistemi takip edebilmeleri konusunda hem yönlendirme ile ilgili bilgilendirmeleri camlara astık hem de buraya gelenlere bizzat kendimde bilgisayar başında gösteriyoruz. Kurulan merkezde sosyal mesafe kurallarına uygun davranılıyor. Geniş alan olduğu için bekleyen arkadaşlar sıra düzenine göre çağırılarak test yaptırıyor’’dedi.

‘’VATANDAŞLARIN LAKAYIT DAVRANIŞLARINDAN ÖTÜRÜ SORUN YAŞIYORUZ’’

Vatandaşların seyahat anlamında sıkıntı çektiklerinden dolayı test sonuçlarının hızlıca çıkmasını beklediğini söyleyen Mamur, ‘’Korona virüs testi pozitif çıkan hastalar ile ilgili sorunlarımız oluyor. Pozitif çıkan hasta üç gün sonra gelip testini yenilemek istiyor, biz de kendisinin karantinada olması gerektiğini ve karantina süreci bitmeden hiçbir şekilde evden çıkmaması gerektiğini söyleyerek net bir tutum sergiliyoruz. Tabii ki vatandaşın derdi bir an önce yurtdışına çıkmak olduğu için bu karar onu memnun etmiyor, Ama biz pozitif vasıtayı herhangi bir şekilde sokakta gezdirmemek için uğraşıyoruz. Zaten devletimiz risk oluşturmaması için ciddi anlamda zaman ayırıyor. Amacımız karantinayı hızlı oluşturmak ama son dönemde hem artan vaka sayıları hem de vatandaşların bu konuda biraz daha lakayıt davranışlarından ötürü sorun yaşıyoruz.  Numune alanımızda iki ana sıkıntımız var, birincisi numune sonuçlarının talepleri, ikincisi ise pozitif vakaların tekrar numune aldırmak istemesidir. Bunun dışında normal sisteme dahil olan vatandaşlarımızda hiçbir sorunumuz olmuyor. Günde 90 ile 150 arasında numune alıyoruz. İtiraz için gelen vatandaşlara da hak veriyoruz keşke onları da memnun edebilseydik ama maalesef üniversite hastanesinde 24 saat çalışmalarına rağmen yoğun olduğu için ancak sonuçlar yetişiyor. Ama e-nabız üzerinden sonuçlara baktıkları zaman vatandaş kendisi zaman kazanmış olacak. Çünkü e-nabız üzerinden istedikleri saatte sonuçlarına bakabiliyorlar. Ve sonucu gördüğü zaman sabah havaalanına korkmadan gidebilecek.’’diye ifade etti.

‘’EKİPLERİMİZ AKŞAMA KADAR DURMADAN ÇALIŞIYOR’’

Vatandaşların uçak seferlerini kaçırmaları Koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasıyla ilgili olduğunu söyleyen Mamur,’’Testi pozitif çıkan hastalarımız sistemi zorluyor. Onun da kendine göre bir düşüncesi var ama maalesef bu dünyayı ilgilendiren bir durum olduğu için istesekte biz olumlu bir yanıt veremeyiz. Tekrar numune almak için pozitif vakanın 23 günlük karantina sürecini doldurması gerekiyor. Bu süre onlar için fazla olduğu için o konuda sıkıntılarımız oluyor. Anlatmaya çalışıyoruz, gerilim oluyor vatandaş kendi sağlığı adına bu durumu anlayışla karşılamıyor ama yine de ekiplerimiz akşama kadar hiç durmadan çalışarak sadece numune alıyor. Münferit  bir şey olmuşsa da vatandaşların durumları ile alakalı biz sürekli zaten personellerimizle irtibat halindeyiz . Vatandaşlarımız tedirgin davranıyor, sonuçları bir an önce istiyorlar ama şunu net olarak söyleyebilirim test sonuçlarının hızlanması açısından biz muktedir değiliz.’’diye ifade etti.

‘’ARKADAŞLARIMIZIN VATANDAŞLARIMIZA HAKARET EDEREK DAVRANMASI SÖZ KONUSU BİLE OLAMAZ’’

Sağlık çalışanlarının vatandaşlara hakaret ettiği iddialarını yalanlayan Mamur, olası bir durumda kendilerinin müdahale edeceğini belirterek,’’Sağlık çalışanlarının da insan olarak mutlaka eksiklikleri ve sıkıntıları olabilir. Bunu kabul etmekle birlikte genel anlamda hiçbir personelimizin hakaret etmek için orada akşama kadar çalışacağını düşünmüyorum. Çünkü böyle bir enerjisi yok, haftada 7 gün hiç ara vermeden çalışıyorlar. Yani kesinlikle sağlık çalışanları arkadaşlarımızın vatandaşlarımıza hakaret ederek davranması söz konusu bile olamaz. Olası kişisel bir durum olduğu zamanda biz kendimiz müdahale ederiz. Çünkü hasta haklarımız var, şikayet hatlarımız var ve bu konuyla alakalı gelen her türlü şikayeti anında değerlendirip karşı taraftan savunmasını alıyoruz. Karşı taraftan da gelen talepler de bazen ısrarcı oluyor, ister istemez bir gerilim doğabiliyor. Bu çalışma bir iki günlük değil, sürekli aynı şekilde devam ediyor. Muhtemelen belki bir ay daha bir buçuk ay daha, yurtdışına çıkacak olan vatandaşların yoğunluğu azalana kadar bu böyle sürecek. Ama şunu çok rahat söyleyebilirim, günlük 150 numuneden bir iki kişi hariç geriye gelen kalan vatandaşlarımız burada işini sorunsuz bir şekilde görüyor ve sonucu da sorunsuz bir şekilde alıyor.’’dedi.

‘’VAKA SAYILARINDA ARTIŞ VAR’’

Pozitif vakaların arttığına da değinen TMS Başkanı Ahmet Murat Mamur,’’Şu anki durum, Ramazan Bayramı’ndan önceki gibi değil. Vaka sayıların da artış var. Vakalarımız artıyor, semptomatik vakalarımız da var. Maalesef pozitif vakalarımız karantina kurallarına uymuyor. Karantinadan kaçarak sokağa çıktığı ihbarları alıyoruz. Bölgemize göre iyiyiz, yani bunu çok rahat söyleyebiliriz ama Elazığ şartlarına göre eski durumuna göre vaka sayımız artıyor. Bunun nedeni; vatandaşlarımızın kurallara eskiye göre riayet etmemesi, yurtdışından gelen vatandaşlar ve il dışından gelenlerdir. Normalleşme süreci sonrası vatandaşların rehavete kapılarak davranması vaka sayılarının artışında en etkin durum oldu. Sağlık Bakanımızın sürekli ifade ettiği gibi, virüs bizden güçlü değil, virüs sadece bizim zaaflarımızdan faydalanıyor.’’şeklinde konuştu.