YEREL
Giriş Tarihi : 26-08-2020 16:44   Güncelleme : 26-08-2020 16:47

KAPLAN: SARAY YÖNETİMİ, ÜRETİCİMİZ YERİNE VENEZUELA ÜRETİCİSİNE DESTEK VERİYOR

KAPLAN: SARAY YÖNETİMİ, ÜRETİCİMİZ YERİNE VENEZUELA ÜRETİCİSİNE DESTEK VERİYOR

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, Hükümetin, Venezuela’dan bazı tarım ürünlerinin vergisiz ithalatına ilişkin aldığı karara tepki gösterdi. Kaplan; Peynir cenneti ülkemiz dururken, Venezuela tercih edilerek ne kadar yerli ve milli olduklarını bir kez daha göstermişlerdir’’dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, yaptığı açıklamada iktidarın, Venezuela’dan bazı tarım ürünlerinin ve peynir çeşitlerinin vergisiz ithalatına ilişkin son kararının da çiftçi karşıtı uygulamaların devamı olduğunu belirterek, Türkiye’deki üreticiler yerine, yabancı üreticiler için yeni imkanlar sağladıklarını ifade etti.  Öğretmenevi Önünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Kaplan‘’Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmektedir. Bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden biri de kuşkusuz çiftçilerimizdir, hayvancılıkla uğraşan yurttaşlarımızdır. Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızları artarken çiftçilerimiz yeterince desteklenmemiş, hatta tarım ürünü ithalatı kolaylaştırılarak üretici ürün fiyatıyla girdi fiyatı arasında sıkıştırılmıştır.’’dedi.

‘’NE KADAR YERLİ VE MİLLİ OLDUKLARINI BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞLERDİR’’

Son 14 yılda, devletin çiftçiye Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 Milyar TL’lik desteğin ödenmediğini söyleyen Kaplan,’’ Bu devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür. Saray Hükümetinin, Venezuela’dan bazı tarım ürünlerinin ve peynir çeşitlerinin ithalatına ilişkin son kararı da çiftçi karşıtı uygulamalarının devamıdır. 200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle  adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz yerine; inek sütü üretiminde onuncu, koyun sütü üretiminde ikinci, keçi sütü üretiminde sekizinci, manda sütü üretiminde dokuzuncu sırada  olan ülkemiz yerine Venezuela tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.’’diye ifade etti.

‘’ÜRETİCİSİNİN CEBİNDEN KEPÇEYLE ALINMIŞ DAMLALIKLA GERİ VERİLMİŞTİR’’

Türkiye üreticisi yerine yabancı üreticilerin desteklendiğini belirten Kaplan,’’Sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan peyniri vergisiz ithal edecektir. Trakya’daki, Edirne’deki, Kars’taki peynir üreticileri dururken, saray yönetimi Türkiye’deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlamaktadır. Nitekim Türkiye’deki yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimler sonrasında 10 kuruşa indirilmiş, ardından da 15 kuruşa çıkarılmıştır.Girdi fiyatları sürekli artarken, artırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damlalıkla ancak bir kısmı geri verilmiştir. Sarayın bir başka kararı ile Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP’Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir.’’ Derken, Saray hükümeti Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önü açmıştır. Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır.’’dedi.

‘’CHP OLARAK NEDENİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ’’

 Kaplan,‘’Biz CHP olarak saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek isteriz. Ülkemizdeki saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır.  Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Güzel ülkemiz bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlementer demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz. 98 yıl önce kazandığımız bağımsızlığımızı mutlaka yeniden kazanacağız.’’dedi.

‘’BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLAYACAĞIZ’’

Kaplan,’’İşte bu inançla, bu azimle bundan neredeyse 100 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatür ve silah arkadaşlarının büyük bir zaferle taçlandırdığı bağımsızlık mücadelesinden hiç geri adım atmayacağız ve 30 Ağustos’ta yurdumuzun her köşesinde halkımızın sağlığını da gözeterek büyük bir coşkuyla kutluyor olacağız. Ülkemizin bağımsız ve müreffeh yarınlarında CHP vardır.’’şeklinde konuştu.

CHP Elazığ il Başkanı Zeki Kaplan, Öğretmenevi önünde düzenlenen basın açıklamasının ardından Gazi Caddesi’nde vatandaşlara maske dağıttı.