YEREL
Giriş Tarihi : 27-08-2020 09:48   Güncelleme : 27-08-2020 09:48

YILMAZ: GALERİCİ ESNAFI KİMLİĞİNİ BULMUŞ OLDU

YILMAZ: GALERİCİ ESNAFI KİMLİĞİNİ BULMUŞ OLDU

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

İkinci el araç alım satımına getirilen ‘Yetki Belgesi’ zorunluluğu ile dolandırılıcılığın önlenebileceğini söyleyen Elazığ Oto Galericiler Sitesi Dernek Başkanı Ercan Yılmaz, birtakım iyileştirilmeler daha yapıldığı takdirde kayıt dışı satışın son bulacağını ifade etti.

İkinci el araç alım satımına yönelik hazırlanan yeni düzenlemeler geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeye göre ikinci el araç ticareti yapan vatandaşların satışlara devam edebilmeleri için Ticaret İl Müdürlüklerinden “Yetki Belgesi” alması zorunlu hale getirildi.  Yeni çıkarılan yönetmelik ile, her yıl milyonlarca satış yapılan ikinci el araç sektöründe, dolandırıcılığın önüne geçilerek, araçların kayıtlı işletmeler üzerinden satılması sağlanacak. Elazığ Oto Galericiler Sitesi Dernek Başkanı Ercan Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada yeni yönetmeliğinin tam anlamıyla uygulandığı takdirde kayıt dışı satışın son bulacağını belirtti. Yılmaz,’’Yetki Belgesi zorunluluğuyla birlikte araç alım satımlarını sadece galerici esnafı yapacaklar. Artık Bakanlık gözetimi ile uygulanacağı için esnaf kimliğini bulmuş oldu. Meslektaşlarımız Ticaret İl Müdürlüklerinden yetki belgesi alarak ticarete devam edecek. Yeni yönetmelikte birtakım iyileştirmeler yapılırsa daha memnun kalacağız. Ama bu karar eskiye göre çok iyi oldu. ’’dedi.

‘’TAKAS BANKACILIĞI OLACAK’’

Yılmaz,’’Yeni yönetmelikle birlikte ikinci el sektörüne bu şekilde profesiyonellik getiriliyor. Araç alım satımında işlemlerle uzun süre ilgilenmemek adına paranızı notere yatırılacak. Noter de işlemi yaparak parayı alıcıya parayı teslim ediyor. Dolayısıyla para işlemlerinde zorluk yaşanmayacak. Böyle bir takas bankacılığından söz ediliyor, tabi nasıl işlenecek onu bekliyoruz. Aslında takas bankacılığının tamamen zorunlu hale getirilmesi doğru bir yaklaşım değil. İsteğe bağlı bir durum olsaydı işte o zaman daha sağlıklı olurdu diye düşünüyoruz.’’diye ifade etti.

‘’HİZMET YAPILSIN İSTİYORUZ’’

Satıcı aracını satarken TSE belgesi olan şirketlerden ekspertiz belgesinin alması şart olduğunu belirten Yılmaz,’’Galericilik kirletilmişti. Sürekli farklı bir yorumlama yapılıyordu. 15 Ağustos’ta yapılan düzenlemeyle özel alan olması gerekiyor, her yerde bu iş yapılmayacak artık. Beklediğimiz düzenlemeYdi açıkçası, bununla birlikte dolandırılıcılığında önüne geçilecek. Bu mesleği yapanlar veya bu mesleği gerçek anlamda yapmak isteyenler artık yetki belgesi ile yapabilecek. Biz fırsatçılığın yapılmasına karşıyız, hizmet yapılsın istiyoruz.’’şeklinde konuştu.