YEREL
Giriş Tarihi : 27-08-2020 09:58   Güncelleme : 27-08-2020 09:58

ELAZIĞ TOZ DUMAN

ELAZIĞ TOZ DUMAN

İRFAN ARSLAN

• Depremin ardından yapılan çalışmalarda yaklaşık 20 bin konutun yıkılmasına karar verildi. Hak sahipliği çalışmasının da tamamlanmasının ardından il merkezinde 16 ayrı noktada yıkımlara başlandı.

• Yıkım çalışmalarını yapan firmalar İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinde yapılan toplantıda uyarıldı. Yıkımların çevreye ve insanlara zarar vermeden yapılması gerektiği belirtildi. Ancak yıkımlarda gerekli işlemlerin yapılmaması Vatandaşların tepkisine yol açıyor.

• Yıkım sırasında özellikle toz bulutlarının oluşmaması için su sıkılmasını talep eden vatandaşlar ile yıkımı yapan ilgili firmanın çalışanları sık sık karşı karşıya geliyor. Bazen sert tartışmalar ve gerginlikler yaşanıyor.

• Vatandaşlar haklı olarak yıkımların sıkıntı yaşattığını, evlerinde veya işyerlerinde sıkıntı yaşadıklarını belirterek; ”Yıkım çalışmasının bir şekli, ilgili mevzuatları vardır. Bunlara uyularak yıkımın yapılması gerekir. Biz buna uygun yıkım yapılmasını istiyoruz. Ancak yaşadıklarımız buna uymuyor. Yetkililerin bu konuda gerekli ikazı yapmalarını ve önlemlerin alınmasını sağlamalı”

24 Ocak depreminin ardından ilimizde depremin zarar verdiği binaların tespiti ve bu binaların yıkımı için verilen karar, depremin ardından yapılan yasal çalışmaların tamamlanmasının ardından uygulanmaya başladı. Konut sahiplerinin Hak sahipliği başvurularının tamamlanmasının ardından yıkımı belirlenen 15 bin 120 binanın yıkımı için il merkezinde 16 ayrı noktada yıkımlar başladı. Ancak yıkımlar ile birlikte yeni sıkıntılarda baş gösterdi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, yıkım yapacak olan firmaların yetkilileri ile bir süre önce yaptığı toplantıda yıkım çalışmalarında yerine getirilmesi gereken uygulamalar hakkında bilgilendirme yaptı. Ancak yıkım çalışmalarının başlaması ile birlikte özellikle toz bulutunun oluşmasını önleme amaçlı olarak su sıkılması konusunda olumsuzlukların görülmesi üzerine vatandaşlar ile yakımı yapan firmaların çalışanları arasında sert  tartışmalar ve gerilimler yaşanmaya başladı. Vatandaşlar yıkım sırasında gerekli özenin gösterilmesini talep ederken yıkımı yapan firmaların çalışanları bu uyarıları dikkate almadan çalışmalarını sürdürmesi tepkileri artırıyor.

Yıkımların sıkıntıları artırdığını belirten vatandaşlar “Yıkım yapılacak. Buna itirazımız yok. Ancak yıkım yapılırken ilgili firmanın çalışanlarının su sıkması ve oluşacak toz bulutunu en aza indirmesi gerekiyor. Bu yapılmıyor. Bunu talep ettiğimiz de ise sert tartışmalar ve gerginlikler yaşanıyor. Biz evimizde işyerimizde bu toz bulutunu yaşamak zorunda kalıyoruz. Oluşan toz bulutu İnsan sağlığını olumsuz etkiliyor, evlerimizi iş yerlerimizi olumsuz etkiliyor. Kapımızı penceremizi açamıyoruz. Şu anda 16 merkezde bu yıkımlar yapılıyor. Önümüzdeki günlerde ilimizde ki birçok mahallede binaların yıkım çalışmaları yapılmaya devam edecek.Bu yıkımlarda yeni sıkıntılar yaşanmaması için yetkililerin gerekli duyarlılığı göstermelerini, olabilecek farklı sıkıntıların önüne geçilmesini sağlayacak adımları atmalarını istiyoruz.” Dediler

‘’MASKE TAKIYORUZ AMA VİRÜSTEN ÇOK TOZDAN DOLAYI TAKIYORUZ’’

Yıkım yapılan iki bölgenin ortasında işletmesi olan ve yıkımlardan dolayı işletmesinin toz bulutu içerisinde kaldığını söyleyen bölge esnaflarından Ebubekir Öz,’’Yıkım yapılan iki bölgenin arasında kalıyoruz. İki yıkım çalışmasında da sulamanın yapıldığını nadiren görüyoruz. Yeterince sulama yapılmıyor.  2-3 gündür rüzgarla birlikte yıkımdan oluşan tozlar bizi fazlasıyla rahatsız ediyor. Dün burada sıkıntılı bir yıkım oldu. İş makineleri binayı kontrolsüz bir şekilde yıktılar. Her yer toz duman içerisinde kaldı. Biz gıda ürünleri satan bir firmayız, insan sağlığı bizim için çok önemlidir. Yıkım nedeniyle oluşan tozdan dolayı camlarımızı kapalı tutmaya çalışıyoruz. Maske takıyoruz ama şu an virüsten çok tozdan dolayı takıyoruz.Çünkü çok fazla toz oluyor. Bu yıkımlarda vatandaş ve esnafın sağlığı için sulama araçlarının olması gerekiyor. Şu an yine kullanılmıyor ama kullanılsa da yetersiz kalıyor.’’diye ifade etti.

‘’İŞ MAKİNESİ SULAMA ARACINI BEKLEMEDEN YIKIM YAPIYOR’’           

Yıkım sırasında sulama araçlarının kullanılmaması nedeniyle işyerinde zor anlar yaşadıklarını belirten bölge esnaflarından Abdullah Erdoğan,’’Yıkımlar nedeniyle bölge esnafı olarak zor anlar yaşıyoruz. İş makinesi  operatörü sulama aracını beklemeden yıkımı yapıyor. Vatandaşlar uyarı yapıyor çok toz çıktığı için ancak uyarmasına rağmen çalışanlar aldırış etmiyor. Sonrasında her taraf toz bulutu içerisinde kalıyor. Vatandaşın birisi yıkım yapan çalışana, bekleyin sulama aracı gelsin sonra devam edersiniz yıkıma diyerek uyardığı için üzerine yürümüş. Binaların kontrollü bir şekilde yıkılması gerekiyor. Öyle git yık gel şeklinde olmaz. Yıkım çalışmaları yapılan yerlerde vatandaş ne durumda kalıyor görmek için yetkililerin görevlendirme yapması gerekiyor.’’dedi.

‘’YIKIM ÇALIŞMALARI GÖRÜNMÜYOR MU?’’

Bölge esnaflarından Aydın Ekici ise,’’Elazığ’da başıboşluk devam ediyor. Tedbirli bir şekilde çalışmalar yapılmıyor. Yıkımın oluşturduğu tozdan dolayı dışarıya çıkamıyorum. Bu bölgenin vatandaşı olarak şikayetçiyiz bu durumdan. Bu şekildeki yapılan yıkım çalışmaları görünmüyor mu? Yoksa bu şehir gerçekten bitmiş mi?’’diyerek tepki gösterdi.