YEREL
Giriş Tarihi : 29-08-2020 09:51   Güncelleme : 29-08-2020 09:51

İYİ PARTİ KADIN KOLLARI’NDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE DESTEK

İYİ PARTİ KADIN KOLLARI’NDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE DESTEK

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

İYİ Parti Elazığ Kadın Kolları Başkanı Mesude Cömert, İstanbul Sözleşmesi’nin yaşatılması gerektiğini savunarak, tüm kamuoyunu taleplerinin arkasında durmaya davet etti.

İYİ Parti Elazığ Kadın Kolları Başkanı Mesude Cömert, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Anayasanın 90. Maddesi gereğince TBMM tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiği için İstanbul Sözleşmesi’nin kanun hükmünde olduğunu söyleyen Cömert, devletin sözleşmeyi uygulamak zorunda olduğunu ifade etti. İstanbul

Sözleşmesi’nin aile içi şiddet mağdurları ile beraberindeki çocukları ve diğer bütün şiddet mağdurlarını kapsadığını belirten İYİ Parti Elazığ Kadın Kolları Başkanı Mesude Cömert, ‘’Sözleşme uygulanıyor olsaydı birçok kadın, çocuk katledilmemiş olacaktı’’dedi.

‘’SÖZLEŞME UYGULANIYOR OLSAYDI…’’

Cömert,’’Eğer mevcut iktidar İstanbul Sözleşmesi Madde: 31’i hayata geçirerek kişisel ilişki tesisi esnasında çocukların güvenliğini sağlayacak gerekli tedbirler alsaydı, bugün 9 yaşındaki çocuk, babası tarafından vahşice katledilmeyecekti.

Eğer mevcut iktidar Madde:16’daki şiddetin tekrarlanması ve şiddet içeren davranış biçimlerinin değiştirilmesi amacıyla aile içi şiddet faaliyetlerinin kişiler arası ilişkilerinde, şiddet içermeyen davranış bicimi edinmelerini sağlamayı hedefleyen (Önleyici Müdahale ve Tedavi Programlarını) hayata geçirmiş olsaydı; Ceylan ve annesi böylesi faciayı yaşayamayacaktı.

Eğer mevcut iktidar; Madde: 46 uyarınca TCK ‘da görevli düzenlemeleri yapıp, suçun bir çocuğun huzurunda işlenmesi durumunu, cezayı ağırlaştırıcı neden olarak kabul eden yasal düzenlemeyi gerçekleştirseydi, bugün Emine Bulut’ un katili tartışmasız Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası alacak ve hak ettiği cezaya çarptırılabilecekti.

Eğer mevcut iktidar; İstanbul Sözleşmesi Madde:

46 uyarınca TCK’ da gerekleri düzenlemeleri yapıp, eski eşi ya da birlikte yaşadığı kişi tarafından işlenmesi durumunu cezayı ağırlaştırıcı sebep olarak kabul etmiş olsaydı, bugün Hatice Kurt ve birçok kadının katili Ağırlaştırılmış Müebbet hapis cezası ile yargılanabilecekti.’’diye ifade etti.

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulandığı takdirde birçok kadın ve çocuğun yaşamı tehlikede olmayacağını savunan Cömert,’’Eğer mevcut iktidar; İstanbul sözleşmesi Madde:56 uyarınca, failin geçici veya kesin olarak serbest bırakılması hâlinde mağdurları bilgilendirme yükümlülüğünü yerine getirmiş olsaydı, son günlerde infaz değişiklikleri sebebiyle tahliye olan birçok şiddet faili yüzünden kadınlar ve çocukların yaşamı tehlikede olmayacaktı.

Eğer mevcut iktidar; Samimi olup, İstanbul Sözleşmesini uygulasaydı, Madde:37 uyarınca bir çocuğu kasten evliliğe zorlamanın cezalandırılması için gerekli tedbirleri almak yerine gece yarısı infaz düzenlemesine çocuk yaşta evliliklerin önünü açacak düzenlemeleri eklemeye çalışmazdı.’’dedi.

‘’TALEPLERİMİZ YERİNE GETİRİLSİN’’

Şiddetten uzak bir yaşam için herkesin kadınların hak mücadelesine eşlik etmesi gerektiğini söyleyen Cömert, ’’Temel hak ve özgürlüklerini kullanmak, demokratik bir hukuk devletinde eşit, özgür ve şiddetten uzak bir yaşam sürmek isteyen herkes, kadınların hak mücadelesine eşlik etmelidir. 5 acil talebimizin gereğinin yerine getirilmesi için tüm kamuoyunu, tüm siyasi partileri, meslek odalarını, sendikaları, dernekleri, kitle örgütlerini taleplerimizin arkasında durmaya, kendi kurumsal program ve tüzüklerinin bir parçası haline getirmeye davet ediyoruz.’’dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin vakit kaybetmeden uygulanması gerektiğini ifade eden Cömert, 5 talebini şu şekilde sıraladı;

‘’1- Eşit Yurttaşlık hakkımızı aşındırmaktan vazgeçin

2- Kazanılmış haklarımızı tehdit eden söylem ve girişimlere son verin

3- Evde, işte, sokakta, tüm toplumsal yaşamda şiddetsiz bir yaşam sürme hakkımız için acil eylem planı uygulayın

4- Eğitimi eşitlikçi, ayrımcılıktan uzak, bilimsel, parasız hale getirin

5- Eşit istihdam, kreş ve işyerinde şiddeti önleme mekanizmaları için etkin politikalar uygulayın’’