YEREL
Giriş Tarihi : 31-08-2020 09:29   Güncelleme : 31-08-2020 09:29

ELAZIĞ TEŞVİK’TEN DE DARBE YEDİ

ELAZIĞ TEŞVİK’TEN DE DARBE YEDİ

İRFAN ARSLAN

• 24 Ocak Depreminin olumsuz izleri daha yerini korurken, Pandemi sürecinde yaşadığı olumsuzlukları ikiye katlayan Elazığ, Teşvik Yasasın da da darbe yedi. Yıllardır Elazığ’ın 6. Bölgede yer alması için çalışmalar yapılırken açıklanan yeni Teşvik Yasasında Elazığ yine 4. Bölgede yer aldı.

• Deprem sonrası yılın ilk 6 ayında 3 bine yakın işyeri kapanan yine ilk 6 ayda istihdam oranı %30.4 azalan ilimize baktığımızda 4.bölgede yer alıyor

• Yapılan açıklama ile 2017 yılı Şubat ayında yatırım teşvik mevzuatında yapılan düzenlemeyle, OSB’de yapılacak yatırımlar için 6.bölge desteklerinin uygulanması yönündeki kararda sona erdi.

• Yayınlanan listede birçok il bir alt gruba alınırken Elazığ’ın yaşadığı tüm olumsuzluklara karşılık 4. Bölgede kalması tepkilere yol açtı

• Teşvik’te illerin yer alacağı grupları belirlemeden önce illerde ki Oda Başkanları, STK temsilcileri, Ajans yöneticileri, Ticaret İl Müdürleri ile görüşmelerin yapılması, elde edilecek verilere göre illerin yer alacakları Bölgeleri belirlemeleri gerekenler bunları yapmıyorlar. Peki, Elazığ neye göre 4. Grupta?

• Depremin ardından ticaret hayatının önemli darbe yediği Elazığ, Pandemi sürecinin yaşanmaya başlaması ile hem yatırımda hem işsizlikte hem istihdamda önemli badilyereler atlattı. Yüzde 18 olan işsizlik oranı Elazığ’da yüzdü 30’larda, 18 yaş altı genç işsizlikte Elazığ yine ilk sıralarda. Esnaf ve sanayi alanında ki yatırımcılar zor da. İthalat düşüyor, işsizlik alınan tüm önlemlere rağmen artıyor. Peki, neye göre 4. Bölgedeyiz?

• Karar yayınlanmadan önce müdahale edilebilirdi. Elazığ sahipsiz mi? Hakkımız 6.bölge olmasına rağmen en azından mücbir sebep dolayısıyla 5. Bölgeye alınsaydık OSB' deki yatırımlar 6.bölge teşviklerinden yararlanmaya devam edebileceklerdi.

• Her dönem Elazığ’ın yapılacak olan Bölge düzenlemesinde 5. veya 6. Bölgede yer alması bekleniyor. Bu olmuyor. Ardından mücadele başlıyor. Bu dönemde de yine bir mücadele başlayacak ve Elazığ’ın 6. Bölgenin yatırım şartlarından faydalanması adına girişimlerde bulunulacak. Sonra da müjde verilecek.

Yatırım Teşvik Yasası 21 Ağustos ta yayınlandı. Yayınlanan teşvik uygulama listesinde, Elazığ geçmiş yıllarda olduğu gibi yine 4. Bölge illeri arasında Yatırım Teşvik listesinde yer aldı.

24 Ocak depreminde ağır bir yara alan Elazığ, bunun ardından ülkemizi etkileyen Pandemi süreci ile birlikte ikinci darbeyi yedi. Elazığ işsizlikte yatırımda, İstihdamda, ihracatta önemli kayıplar yaşarken, yeni dönem incesi Teşvik Yasası kapsamında 5. Veya 6. Bölge Teşvik Yatarım kapsamında yer alması beklenirken 4. Bölge illeri arasında yer alması tepkilere yol açtı.

Yeni Teşvik Yatırım Bölgesel düzenlemesine bakıldığında birçok il bir alt Bölgeye kaydırılırken Elazığ yine aynı bölgede kalmasının hiçbir açıklaması olamaz.

Adana 2. 3’e,Adıyaman 5.’dan 6. Kahramanmaraş, Erzurum 5. Bölgede, Şanlıurfa, Diyarbakır, Van, Mardin 6. Bölgede yer alıyorlar. Bu iller Elazığ’dan daha mı kötü durumda. İllerin; Bölge belirlemesinden önce, bu konuda ki yetkilerin ki Oda Başkanları, STK temsilcileri, Ajans yöneticileri, Ticaret İl Müdürleri ile görüşmelerin yapılması gerekmiyor mu? Bu yapılmıyor. Kriter ne? Bilinmiyor. Ancak liste yapılıyor. Elazığ bu kadar darbe yemiş bir il olarak nasıl 4. Bölge illeri arasında kalıyor bunu birilerinin açıklaması gerekiyor.

İşsizlik rakamları, istihdam rakamları, yatırım rakamları, ihracat rakamlarına bakıldığında Elazığ bir önceki döneme göre önemli kayıplar yaşadığı görülecektir. Genç işsizlikte yine ilimizin ülke ortalamasının çok üzerinde olduğu görülüyor.

Elazığ’ın her dönem Teşvik Yasasında 4.Bölge iler arasında yer almasının ardından başlatılan bir mücadele var. Bu mücadele bu yılda başlayacak ve uzun bir görüşme trafiğinin ardından “ Elazığ 6. Bölge Teşvik Uygulamalarından yararlanacak” açıklaması yapılacak. Bunun yerine ilimizin Teşvik Yasası kapsamında, illerin Bölgesel olarak yer alacakları gruplar açıklanmadan, gerekli girişimlerin ve görüşmelerin yapılarak 5. Veya 6. Bölgede yerini alması sağlanamazmıydı?