YEREL
Giriş Tarihi : 31-08-2020 10:02   Güncelleme : 31-08-2020 10:02

KARAKUŞ’TAN 4.BÖLGE TEPKİSİ

KARAKUŞ’TAN 4.BÖLGE TEPKİSİ

Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı Avukat Erhun Karakuş, açıklanan yeni Teşvik Yasası’nda Elazığ’ın 6. Bölge illeri arasından çıkarılarak 4.Bölge illeri arasına alınmasına tepki gösterdi.

 Yeniden Refah Partisi Elazığ İl Başkanı avukat Erhun Karakuş, konuyla ilgili açıklama yaptı. Karakuş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

‘’Yatırım teşvik sistemi, ülkenin stratejik sektörleri için önem arz eden ara mallara olan ithalat bağımlılığını azaltma potansiyeli taşıyan yatırımları teşvik etmek amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinin cazibe merkezine dönüştürülmesi için Programa Elazığ 26 Ekim 2016 yılında dahil edilmişti. İlimizde küresel ekonomik krizin etkileri devam etmekte iken, 24 Ocak depremi ve hemen akabinde Covid-19 salgınının etkileriyle ilimizdeki esnaf ve işletmecilerin birçoğu kepenkleri kapatarak iflas etmişlerdir yaşanan bunca olumsuzluklara rağmen ilimize pozitif bir ayrıcalık tanınması gerekirken Elazığ ekonomisi yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştır. 2016 yılında 6. bölge teşvik sistemine giren Elazığ, yeni düzenleme ile bu kapsamdan çıkarılarak 4. teşvik sistemi kapsamına alınmıştır. Bu uygulama ile ilimiz, önemli teşvik ve desteklerden artık yararlanamayacak.’’dedi.

Yeniden Refah Partisi olarak üzerine düşeceği sorumluluğu üstleneceklerini belirten Karakuş,’’Bu programa göre Tekstil, sebzecilik, makine, ekipman imalatı, kauçuk, plastik sanayi, temel metaller, gıda sanayi, turizm, karayolu taşımacılığı gibi bir çok sektöre teşvik ve destek sağlayan program 4 yıldır uygulamaya geçirilmiş, sistem sayesinde Elazığ'da çeşitli yatırımlar yapılmıştı. Bu yatırımlar kapsamında yararlandığı avantajlar; KDV istinası, Gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, gelir vergisi stopajı desteği ve KDV iadesi desteği sağlanıyordu. İlimizi derinden etkileyecek ve kapanması mümkün olmayan ekonomik yaraların açılmasına vesile olacak bu talihsiz kararın tekrardan gözden geçirilmesi ve mevcut durumun başta Sn. Cumhurbaşkanımıza ilimiz iktidar Partisi'nin yetkililerini ve ilgililerini göreve davet ederken, Yeniden Refah Partisi olarak bizlerin de üzerimize düşen her türlü sorumluluğu üstlenerek konun takipcisi olacağımızı Elazığ Kamuoyu önünde söz veriyoruz.’’diye ifade etti.