YEREL
Giriş Tarihi : 31-08-2020 12:34   Güncelleme : 31-08-2020 12:34

SANAYİ SİCİL BELGELERİ İÇİN SON GÜN

SANAYİ SİCİL BELGELERİ İÇİN SON GÜN

Sanayicilerin 2019 yılına ait bilgilerini içeren Yıllık İşletme Cetveli girişlerini internetten Sanayi Sicil Bilgi Sistemi (SSBS) üzerinden en geç 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir. Bu tarih itibarı ile girişlerini yapmayan sanayi kuruluşlarına idari para cezası uygulanacağı ilgili yasada belirtilmiştir.

Bilindiği üzere üretim faaliyetinde bulunan işletmelerimizin 6948 Sayılı Kanun gereği Sanayi Sicil Belgesi almaları ve iki yılda bir bu belgeleri vize yaptırmaları zorunlu olup ayrıca her takvim yılı başından itibaren ilk dört ay içerisinde bir önceki yıla ait bilgileri içeren Yıllık İşletme Cetveli'nin Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne iletilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, firmanın yapısında meydana gelen her türlü (adres, telefon, unvan, ürün değişikliği, ürün ilavesi, tesisin kapatılması, üretime ara verme vb. gibi) değişiklik durumunda da kanun gereği değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde internet ortamında güncellemeleri gerekmektedir.

Sanayicilerimizin cezalı duruma düşmemeleri için 2019 yılına ait bilgileri içeren Yıllık İşletme Cetveli giriş işlemlerini internetten en geç 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.

UYGULAMA ADIMLARI…

Bunun için işletmelerimizin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ait "https://sanayisicil.sanayi.gov.tr" web adresinden işletme adına alınan şifre ile sisteme girilip arkasından "İşletme" menüsüne girildikten sonra çıkan ekranda "Belge No ile İşletmemi Getir" veya "Kayıtlı İşletmelerim" menüsünden işletme çağırılarak Yıllık İşletme Cetveli için gerekli bilgiler doldurulup giriş yapılarak sistem üzerinden "İl Müdürlüğüne Gönder" sekmesi tıklanarak on-line olarak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.