YEREL
Giriş Tarihi : 01-09-2020 10:01   Güncelleme : 01-09-2020 10:04

İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERİ ŞİŞ: YILSONUNDA HEDEFLERİMİZE ULAŞACAĞIZ

İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERİ ŞİŞ: YILSONUNDA HEDEFLERİMİZE ULAŞACAĞIZ

İRFAN ARSLAN

• 24 Ocak depreminin ardından deprem yaralarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalara öncülük etmiş, teknik elemanından işçisine kadar tüm personeliyle her türlü talebi yerine getirerek vatandaşlarımızın sıkıntılı süreci aşmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

• İl Özel İdaremiz 2019-2024 yıllarını kapsayan Stratejik Plan hedefleri kapsamında İl Genel Meclisimizden de onaylanan 2020 yılı yatırım ve iş programında yer alan işleri yürütmeye devam etmektedir

• Yine ilimizin turizm açısından gelecek vaat eden yerlerinden biri olan Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonları için idaremiz teknik ekibi tarafından projelendirilen ve kaynağı sağlanan yüzer iskeleler yerlerine kurulmuş ve vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır.

• Bu yıl için deprem ve Corona süreciyle alakalı aksamalar yaşamakla birlikte genel olarak programlı işlerimizin yılsonuna kadar gerçekleşeceğini ve hedeflerimize ulaşacağımızı öngörmekteyiz.

• Valimizin Özel İdare teşkilatını tanıyor olması elbette bizim için ve Elazığ için önemli bir kazanımdır. Valimiz kanuni olarak da idaremizin amiridir. Sayın Valimizin emirleri doğrultusunda ve öncülüğünde güzel işler yapacağımıza inanıyoruz.

Elazığ İl Özel İdaresi, 2020 yılı hedeflerine, ilimizde 24 Ocak’ta meydana gelen deprem ve ülke olarak yaşadığımız Pandemi sürecine rağmen yılsonunda planlanan çalışmalarda hedefine ulaşmanın çabası içinde.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, gazetemize yaptığı açıklamalarda, depremde kurum olarak üzerlerine düşen çalışmaları diger kurumlar ile ortaklaşa hareket ederek yerine getirdiklerini, kurum olarak bu yıl için yapılmasını planladıklmarı proje ve çalışmaların kapsamını değerlendirdi.

İl Özel İdaresi Genel Serketeri Ali Şiş’in gazetemize yaptığı açıklamalar şöyle.

İLİMİZ 24 OCAK TARİHİNDE BİR DEPREM FELAKETİNE MARUZ KALDI. BU DEPREM ŞEHİR MERKEZİNDE BÜYÜK HASARA NEDEN OLMAKLA BERABER ŞÜPHESİZ KIRSALDA VE KÖYLERDE DE ÖNEMLİ YIKIMA NEDEN OLDU. İL ÖZEL İDARESİ GÖREV ALANINDA OLAN İŞLER İLE OLARAK NELER YAPTI, KURUM OLARAK BU SÜREÇTEN NASIL ETKİLENDİ?

Bu yıl tüm Elazığ için olduğu gibi kurumumuz için de maalesef üzücü bir yıl oldu. Çok sayıda personeli depremden etkilenen ve bir anlamda kendisi de ‘depremzede’ olan kurumumuz, deprem anında itibaren deprem yaralarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalara öncülük etmiş, teknik elemanından işçisine kadar tüm personeliyle her türlü talebi yerine getirerek vatandaşlarımızın sıkıntılı süreci aşmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

Konteyner kentlerin yerlerinin belirlenmesinden, zemin işlemlerinin yapılmasına, köy yollarında oluşan heyelanların ve göçüklerin giderilmesine, kış şartlarında yolların sürekli açık tutulmasına, köylerde kurulan konteynerlerin kurulma ve bütün lojistik işlemlerine, yardım organizasyonlarına ve dağıtımına, deprem yaralarının sarılması için göreve başlatılan bütün İŞKUR TYP personellerinin iş ve işlemlerine, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile birlikte hasar tespiti ve ardından yer seçim çalışmalarına, AFAD Müdürlüğü ile birlikte depremzedelerin konaklama imkânlarının sağlanması ve barınma imkânlarının oluşturulmasına, tüm sosyal tesisleri ve araç parkı ile depremin yaralarının sarılması için her aşamada taşın altına elini koymuştur. Mesai mefhumu gözetmeden tüm ekibimiz, hatta yıkılan kendi evini bile arkasında bırakan arkadaşlarımız vatandaşımızın yarasını sarmaya koşmuştur.

Depremin yaralarının sarılması, acil işlerin çözülmesi ile gelinen noktada idaremiz bu yorgunluğu geride bırakarak 2020 yılındaki programlanan işlerin yürütülmesi için tüm gayretiyle yeniden çalışmaya başlamıştır.

İL ÖZEL İDARESİNİN 2020 YILI GİBİ ZOR BİR SENEDEN GEÇERKEN YILIN İLK ALTI AYINDA İLİMİZE KAZANDIRDIĞI HİZMETLER NELERDİR ?

İl Özel İdaremiz 2019-2024 yıllarını kapsayan Stratejik Plan hedefleri kapsamında İl Genel Meclisimizden de onaylanan 2020 yılı yatırım ve iş programında yer alan işleri yürütmeye başlamıştır.

Öncelikli olarak Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzün görev alanında bulunan işlerimizden stabilize, yama, 1. ve 2. kat asfaltlama işlemlerimiz devam etmektedir.

Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğümüzün 2020 yatırım programında bulunan işlerimizden olan yeni sondaj kuyusu açma çalışmalarıyla içme suyu şebekelerinde eksilmeler ve yetersiz kaynak sorunu yaşayan köylerimizde su sorununu çözmek için drenaj faaliyetleri devam ettirmektedir.

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz ise köylerimiz için yeni sulama, havuz ve kanal açma gibi programlı faaliyetlerini devam ettirtmektedir. DAP kaynaklarıyla da desteklenen Hayvan İçme Suyu göleti yapma çalışmalarımız özellikle hayvancılığın yoğun olduğu ilçelerimizde sürmektedir. İlimizin en ücra köşelerine kadar projelendirme yaparak köylülerimizi her mevsim köyde tutmak, üretime devam etmelerini sağlamak adına her türlü çabayı sarf etmekteyiz.

Plan Proje ve Yatırım ve İnşaat Müdürlüğümüz ise idaremizin önemli projelerini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. İl Özel İdaremizin teknik yürütücülüğünü üstlendiği, kısmen finansman sağladığı İpekyolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezimiz fiziki olarak tamamlanmış durumdadır. Çevre düzenlemesi ve diğer teknik işlemlerin bitirilme aşamasına geldiği projemiz şehrimizin vizyon projelerinden biri olacaktır. Diyanet Eğitim Merkezi projemizde de ödenekler nispetinde çalışmalar sürmektedir. Tarihi Harput’un mimari dokusuna uygun olarak projelendirilen çalışma tamamlandığında, ilimiz çok önemli bir merkeze ev sahipliği yapacaktır. Yine idaremizin eski binasının yerinde yapı ortaklığı modeliyle yapımını gerçekleştirdiğimiz Elysium projemizde de, AVM kısmının yılsonuna doğru bitirilmesi ve Elazığ halkının hizmetine sunulması planlanmaktadır. Konut bölümleri de takvimi içerisinde halkımızın hizmetine sunulacak ve Elazığ çok prestijli bir konut ve alışveriş merkezine kavuşmuş olacaktır.

Yine ilimizin turizm açısından gelecek vaat eden yerlerinden biri olan Saklıkapı ve Karaleylek Kanyonları için idaremiz teknik ekibi tarafından projelendirilen ve kaynağı sağlanan yüzer iskeleler yerlerine kurulmuş ve vatandaşlarımıza hizmet vermeye başlamıştır.

Elazığ Diyarbakır yolu üzerinde Gezin köyü girişinde bulunan ve Elazığ merkeze 55 km uzaklıktaki Eski İller Bankası Sosyal Tesisleri de uzun süredir atıl durumda beklemesinin ardından Elazığ Valiliğinin talimat ve talepleriyle önce İl Özel İdaresi mülkiyetine kazandırılmış ve ardından da yenilenme çalışmalarıyla Elazığ halkının hizmetine kazandırılma noktasına getirilmiştir. İller Bankası Sosyal tesislerinde, tek ve iki katlı evler, oyun parkları, her türlü imkâna sahip sosyal tesisler, yüzme havuzu, piknik alanları ve spor alanları bulunmaktadır. Sayın Valimizin de ziyaret edip bilgi aldığı bu çalışmamız hızlanarak sürecektir.

İL ÖZEL İDARESİ EN KÖKLÜ KURUMLARIMIZDAN BİRİ OLARAK 2020 YILININ İLK YARISINDA HEDEFLERİNİN KAÇTA KAÇINI GERÇEKLEŞTİRMİŞ DURUMDA?

İl Özel İdaresi olarak Sayın Valimiz Erkaya Yırık’ın liderliğinde ve İl Genel Meclisimizin destekleriyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İdaremiz bütün çalışmalarını Stratejik Plan hedefleri doğrultusunda yapmakta, yıllık programımızı ise İl Genel Meclisi belirlemektedir. Bu yıl için deprem ve Corona süreciyle alakalı aksamalar yaşamakla birlikte genel olarak programlı işlerimizin yılsonuna kadar gerçekleşeceğini ve hedeflerimize ulaşacağımızı öngörmekteyiz.

İL ÖZEL İDARESİ OLARAK 2020 YILI İÇERİSİNDE ÜSTLENDİĞİNİZ HANGİ PROJE ELAZIĞ'IMIZA CİDDİ BİR KATMA DEĞER KATACAKTIR?

Temel amacımız her projemizde şehrimize bir değer katmaktır. 549 köyümüzün tamamında ve görev alanımızın bütününde daha yaşanabilir köyler, daha müreffeh kırsal hayat hedefiyle çalışmalarımız sürmektedir ve projelerimizin her biri ayrı ayrı kıymetlidir. Tamamlandığında mutlaka insanımızın hayatına değer katacak, yaşamını kolaylaştıracak her proje bizleri mutlu kılmaktadır. Elysium projesinden istifade edecek hemşerilerimizin mutluluğu ile Arıcak Yoğunbilek Sulama tesisimizden tarlasındaki ürününü sulayan yâda Karakoçan Mirahmet Köyünde yaptığımız Hayvan İçme Suyu göletinde hayvanlarını sulayan bir hemşerimizin mutluluğu bizim için aynıdır.

Ancak bu yıl için ve gelecek yıllar için de İl Özel İdaresi adına en önemli çalışmamamız Sayın Valimiz ve İl Genel Meclisimizin aldığı kararla yenilenecek olan makine parkımız olacaktır. 20 Milyon Lirayı aşan bir harcamayla yenilenecek olan araçlarımızla kırsal alandaki işlerimiz ve programlanan çalışmalarımız daha hızlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilecektir.

2020 YILINDA HAYATA GEÇİRMEK İSTEDİĞİNİZ DİĞER PROJELER NELERDİR?

İl Özel İdaremizin yatırım programında olan işler ile KÖYDES kaynaklı projelerimizi tamamlamak amacındayız. Muhtarlarımızla ve vatandaşlarımızla birlik ve kaynaşma içerisinde devletimizin her türlü kaynağını imkân ve programlar çerçevesinde vatandaşımızın hizmetine sunmaya devam etmek temel hedefimizdir. Yürüyen projelerimizi tamamlamak, ilimizin gelişip kalkınmasına önemli bir aktör olmak, vatandaş memnuniyetini en üst seviyede tutmak yine hedeflerimiz arasındadır. Özel İdare, görünen ve görünmeyen hizmetleri ile ilimizin başta kırsal altyapısı olmak üzere eğitimden, ulaşıma, içme suyundan tarımsal sulamaya, çok geniş bir görev alanında hizmetlerini gerçekleştirmeye ve özellikle deprem sonrası köylerimizin neredeyse katlanarak artan nüfuslarına rağmen hizmetlerini imkânlarını zorlayarak sunmaya devam edecektir. Çöp toplamadan, içme suyuna, sulama projelerinden, yol yapımlarına her türlü altyapı ve üst yapı işleri, sosyal ve sportif faaliyetleriyle Elazığ’ımızın hizmetinde olmaya devam edecektir.

İLİMİZE YENİ ATANAN  VALİ ERKAYA YIRIK DAHA ÖNCEDEN KENDİ İLİNDE GENEL SEKRETERLİK GÖREVİNDE BULUNMUŞ. BU DURUM ÖZEL İDARE VE SİZLER İÇİN NASIL BİR KATKI OLUŞTURACAK ?

Sayın Valimizin Özel İdare teşkilatını tanıyor olması elbette bizim için ve Elazığ için önemli bir kazanımdır. Öncesinde Genel Sekreterlik görevinde bulunmasından dolayı teşkilat yapımızı tanıdığını, özel idarelerin görev ve misyonunu yakından bildiğini kısa süredeki çalışma ortamı ve diyaloglarından görüyoruz. Şüphesiz bu kurumumuz için çok önemli olacaktır. Sayın Valimiz kanuni olarak da idaremizin amiridir. Sayın Valimizin emirleri doğrultusunda ve öncülüğünde güzel işler yapacağımıza inanıyoruz.