YEREL
Giriş Tarihi : 01-09-2020 15:38   Güncelleme : 01-09-2020 15:55

AĞAÇ KESİMLERİYLE İLGİLİ MİLLİ EĞİTİM AÇIKLAMA YAPTI

AĞAÇ KESİMLERİYLE İLGİLİ MİLLİ EĞİTİM AÇIKLAMA YAPTI

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün eski binasının olduğu alanda kesilen ağaçlar vatandaşların tepkisine neden olmuş ve bu konu gündeme gelmişti. Ağaçların kesimiyle ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “Alandaki birkaç ağacı kesme kararı vermek bizler için de zor bir karar olmuştur” denildi.

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrasında ağır hasar alarak yıkılan Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binası bahçesinde bulunan ağaçların kesilmesi, vatandaşların tepkisine neden oldu.  Konuyla ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı. Başka çarelerinin olmadığı dile getirilen açıklamada “Alandaki birkaç ağacı kesme kararı vermek bizler için de zor bir karar olmuştur” denildi. İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtük’ün adıyla yayımlanan açıklama şöyle; Son günlerde yayınlanan bazı haberde Milli Eğitim Müdürlüğünün eski hizmet binasının olduğu alanda okul yapımı nedeni ile çam ağaçlarının kesildiği, ağaç kesimi nedeni ile vatandaşlarımızın tepki gösterdiği yönünde röportajlar yayınlanmıştır.

“BİZLER İÇİN DE ZOR BİR KARAR OLMUŞTUR”

Öncelikle kamuoyumuz bilmelidir ki Müdürlüğümüz ağır hasar gören Mustafa Kemal Ortaokulunun çatısında yumurtlayan güvercinler ve güvercin yavruları için bile yıkımı 15 gün geciktirmiş, doğaya ve tabiata olan saygısını göstermiştir. Uygarlık ve medeniyetin bir göstergesi olan doğaya ve tabiata saygı herkesten önce binlerce genç fidan yetiştiren biz eğitimcilerin görevidir. Okul yapımı için alandaki birkaç ağacı kesme kararı vermek bizler için de zor bir karar olmuştur.

“ACİL OKUL İHTİYACI BULUNMAKTADIR”

Ancak; 24 Ocak Depreminden sonra ağır hasar gören Milli Eğitim Müdürlüğü hizmet binası yıkılarak, arsasına 24 derslikli 2 okul binası yapımına başlanmıştır. Okulların yapıldığı mahallelerde tam gün eğitime geçilebilmesi için acil okul ihtiyacı bulunmaktadır. Okulların yapıldığı bölgede bulunan tek ortaokul olan Mustafa Kemal Ortaokulunun öğrenci sayısı 1500’e yaklaşmıştır. Öğrencilerimizin sağlıklı ve güvenli eğitim ortamlarında eğitim görebilmeleri, o bölgede meydana gelen öğrenci yoğunluğunun yapılacak olan yeni okullar aracılığı ile azaltılması ilimiz eğitimi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

“RESMİ İZİNLER DE ALINMIŞTIR”

Kaldı ki eski hizmet binasının bulunduğu alandaki çam ağaçlarının kesimi öncesinde Orman Bölge Müdürlüğü ile gerekli tüm yazışmalar yapılarak resmi izinler de alınmıştır. Kesilen ağaçların sökülerek taşınmasının mümkün olmadığı, ekonomik ömürlerin dolduğu verilen raporda belirtildiğinden kesim kararı verilmiştir.

“FAZLASIYLA YENİ AĞAÇ VE FİDANLAR DİKİLECEKTİR”

Kesilen ağaçların yerine okullarımızın inşaatları bittiğinde yine çevre düzenlemesi ile birlikte fazlasıyla yeni ağaç ve fidanlar dikilecektir. İlimizin eğitimi ve çocuklarımız için acil olarak okul ihtiyacı bulunurken ve bu bölgede kullanılabilecek başka bir eğitim alanı mevcut değilken okul yapımı için alandaki bazı ağaçların kesilmesi haricinde başka hiçbir çözüm bulunamamıştır. Kesilen ağaçların yerine fazlasıyla yeni ağaç dikimi gerçekleştirilecek, ayrıca yapılacak olan okullarımızdan da binlerce yeni fidan yetişerek ülkemizin gelişimine ve geleceğimize katkı sunacaktır. Kamuoyuna saygıyla arz ederim”