YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2020 08:17   Güncelleme : 02-09-2020 08:17

SERVİSÇİ ESNAFIN 21 EYLÜL’DEN UMUDU YOK

SERVİSÇİ ESNAFIN 21 EYLÜL’DEN UMUDU YOK

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ’da deprem ve pandemi nedeniyle aylardır iş yapamayan servisçi esnafı, okulların 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başlayacağının açıklanmasına rağmen umutsuz olduklarını ifade ettiler.

Elazığ’da yaşanan depremden dolayı okulların tatil edilmesiyle birlikte işlerine engel takılan servisçi esnafı, tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs salgınından en çok etkilenenlerin arasında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un okulların yüz yüze eğitime 21 Eylül’de başlayacağını aktarmasına rağmen, servisçiler salgın seyrine göre açılacak olan okulların yeniden erteleneceği düşüncesinde olduklarını belirttiler. Son haftalarda artan Korona Virüs vakaları ve ölümleri nedeniyle velilerin endişeli olduğundan dolayı çocuklarını henüz servis için kaydetmediklerini belirten servisçiler yaşadıkları mağduriyete karşın yetkililerden destek beklediklerini ifade ettiler.

‘’VELİLER, ÇOCUKLARINI GÖTÜRÜP GETİRECEKLER’’

Deprem ve pandemi nedeniyle 9 aydır mağduriyet içerisinde olduğunu belirten servisçi esnaflarından Hıdır Çelik,’’ 21 Eylül’de yüz yüze eğitime geçileceğinden dolayı birçok veli ile görüştük. Velilerin birçoğu endişeli olduklarından dolayı çocuklarını okula göndermeyeceklerini söylüyorlar. Bir kısmı da çocuklarını kendileri götürüp getireceğini söylediler. Doğal olarak servisçi esnafı olarak bu sezondan da bir beklentimiz yok açıkçası. Devletimiz bundan önceki dönemde kredi verdi imkan tanıdı, hakikaten rahatlattı biraz. Fakat şimdi o durumun da mağduriyetini yaşayacağız çünkü çalışamadığımız için bu kredileri ödeyemeyeceğiz. Yani zaten sıkıntı içerisindeydik, bu dönem daha da çok sıkıntı içerisinde olacağız. Umarım yeni eğitim öğretim yılı hem milletimiz hem de bizim için hayırlı olur’’dedi.

‘’BİRÇOK ARKADAŞIMIZ ARACINI SATIŞA ÇIKARDI’’

Belirsizlik nedeniyle birçok meslektaşının aracını satışa çıkardığını söyleyen Çelik,’’Bankalardan kredi alan arkadaşlarımız vardı, araçlarını yenilemiş arkadaşlarımız vardı. Bu arkadaşlarımızın mağduriyeti çok daha fazla. Bunun haricinde ortada olan belirsizlik nedeniyle birçok arkadaşımız hem plakalarını hem de araçlarını satışa çıkardı. Bu durum gerçekten çok kötü. Devletimizin bu duruma bir el atması gerekiyor. Devletimizden beklentimiz; hiç değilse en azından alınan kredilerin ödemelerinin ertelenmesi. Mümkünse bunun bir kısmını hibe edilsin. Servisçi esnaflarının ödeme konusunda biraz rahatlaması için bunların yapılması gerektiğini düşünüyorum’’diye ifade etti.

‘’UMUDUMUZ YOK’’

21 Eylül’de açılması planlanan okulların yeniden erteleneceğini düşünen servisçi esnaflarından İsmail Çok ise ’’Hiçbir aile salgının arttığı bu dönemde kalkıp çocuğunu okula göndermez. 21 Eylül’de açılacak olan okullardan umudumuz yok. Özellikle Elazığ virüs kaynıyor, bütün hastaneler dolu, ben de veli olsam ben de göndermem. Bu yüzden servisçi esnafı olarak bizim mağduriyetimiz devam edecek. Ek işi olan arkadaşlarımız en azından bir şekilde geçimini sürdürebilir ama ek işi olmayan arkadaşlar için bu durum daha zor. Bu durumda ne kredi ödeyebilir ne borcunu ödeyebilir’’dedi.

‘’ELAZIĞ’A POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMASI GEREKİYOR’’

Elazığ’a, yaşanan depremden dolayı pozitif bir ayrımcılık yapılması gerektiğini savunan Çok,’’Elazığ’da depremden bu yana çalışmıyoruz. Bu konuda mağduriyetimiz devam ederken, Elazığ deprem yaşamasına rağmen hibe desteği verilmedi ancak sel felaketi yaşayan Giresun’a hibe desteği verildi. Yaşanan sel felaketinden dolayı çok üzgünüz, keşke ülkemizde hiçbir afet yaşanmasaydı ancak yaşanan bu durumlarda neden Elazığ’a üvey evlat muamelesi yapılıyor. Deprem felaketi yaşayan Elazığ’a 50 bin kredi, sel felaketi yaşayan Giresun’a ise 50 bin hibe. Bunun sebebi nedir? Pandemi öncesi deprem yaşamış bu esnaflar kredileri nasıl ödeyecek?’’diye sitem etti.