YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2020 09:33   Güncelleme : 02-09-2020 10:50

HEM TEDAVİ ETMEDİLER HEM DE SALDIRDILAR İDDİASI

HEM TEDAVİ ETMEDİLER HEM DE SALDIRDILAR İDDİASI

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Şehir Hastanesi’nde Covid-19 tanısı konulmuş 1 yaşındaki kemik hastası kızını yüksek ateş ve kusma nedenleriyle Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne götürdüğünü söyleyen Merve Kırmızıgül, Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde hem çocuğuna bakmadıklarını hem de hemşirlerin eşine saldırdığını iddia etti. F.Ü. Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bilal Üstündağ ise olayı doğrulayarak gerekli uyarıların yapıldığını söyledi.

Elazığ’da özel bir kurumda çalışan Merve Kırmızıgül, Pazar günü Covid-19 tanısı konulmuş 1 yaşındaki kemik hastası çocuğu Melinay Yüsra’yı götürdüğü Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde hemşirelerin bahaneler öne sürerek çocuğuna bakmadığını ve eşine saldırdıklarını iddia etti.

ANNE KIRMIZIGÜL’ÜN İDDİALARI

Hafta sonu gece saatlerinde, 1 yaşındaki kemik hastası kız çocuğunu, yüksek ateş ve kusma nedenlerinden dolayı Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne götürdüğünü söyleyen anne Merve Kırmızıgül, kan tahlili olmak üzere gerekli tetkiklerin yapıldığını, ateş yükselmesi ve kusmanın tekrarlanması durumunda yeniden hastaneye götürmek üzere doktor tarafından eve gönderildiğini ifade etti. Eve geçtikten 3 saat sonra çocuğunun yeniden ateşinin yükseldiğini ve kustuğunu söyleyen anne Kırmızıgül, bunun üzerine 112 Acil servisini arayarak ambulans talep ettiğini ancak yoğun bakımlık bir durum olmadığı takdirde ambulansın gönderilmeyeceği cevabıyla karşılaştığını söyledi. Sağlık memuru babasının tekrar araması üzerine ambulansın geldiğini ancak kendilerine sorulmadan Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne götürüldüklerini söyleyen anne Kırmızıgül, eşiyle birlikte çocuğunu tedavi ettirmek üzere getirdiği Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde yaşadıklarını şu şekilde anlattı;

‘BEN EŞİNİZİN KAPIYI ÇARPMASINA KARŞILIK BU ÇOCUĞA BAKMAM’ İDDİASI !

Anne Kırmızıgül,’’Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne geldiğimizde,  görevli bir hemşire arkadaş kan almak için çocuğumu hazırlıyordu. Bende kan tetkiklerinin Şehir Hastanesi’nde alındığını söyledim ancak hemşire ‘orası bizi bağlamıyor o hastanenin sonuçlarına biz çalışmıyoruz’ diye cevap verdi.  Eşim de ‘çocuğumdan kan almayın’ diyerek cevap verdi.  Çünkü çocuk kustuktan sonra damarları küçülüyor kan alınması daha da çok zorlaşıyor. Ve hemen önce Şehir Hastanesi’nde alındığı için sonuçlarının oradan alınmasını istedi.  Eşimin tepki gösterip odadan çıkması sonrasında hemşire ‘ben eşinizin kapıyı çarpmasına karşılık bu çocuğa bakmam’ diyerek odadan çıktı. Eşimin, Sağlık Bakanlığı yetkililerini şikayet etmek için araması üzerine hastanedeki hemşir, eşimin üzerine saldırdılar. Sonrasında çocuğumun kaldığı odaya giren hemşir bana hakaret etti’’diye ifade etti.

"PSİKOLOJİK ŞİDDET UYGULADILAR"

 Kaldığı odada bir saat boyunca çocuğuna bakılmadığını iddia eden anne Kırmızıgül,’’ Çocuğum tekrardan kusmaya başladı ve 1 saat boyunca kimse odamıza gelmedi. Bende Ankara’da görev yapan hemşire ablama göndermek için kızımın kusmuğunun fotoğrafını çektiğimde odaya giren hemşire fotoğraf çekmeme tepki göstererek silmemi istedi. Kızım ile ilgili durumları her zaman ablama söylediğim için o an da kusmuğun fotoğrafını çekip ona gönderecektim. Hemşireye fotoğrafı silmeyeceğimi söylediğimde ise hemşire ‘ben bu çocuğa bakmayacağım’ diyerek güvenliği çağırarak tutanak tutacağını söyledi. O sırada eşim de yanımda değildi. Hemşire ve personeller toplandı hepsi birlikte psikolojik şiddet uyguladılar bana. Orada bulunan güvenlik kameralarında görüntüler var. Ben o görüntüleri ele alarak şikayette bulunacağım. İsmini bilmediğim bir doktor ise orada argo kelimeler kullanarak hakaretlerde bulundu. O arada kızım kustuğu zaman eşimin yanına giderken, bir temizlik personeli de eşimle tartışıyordu. Eşim, kendisine küfür ettiklerini söylemesine rağmen, hastanenin temizlik personeli de el kol hareketleri yaparak üzerine yürüdü. Yani anlaşılan hastanede, temizlik personelinden hemşire ve doktoruna kadar bildiğiniz çete oluşmuş’’diye sitem etti.

"TEST YAPMAK İSTEDİĞİMİ SÖYLÜYORUM, DOKTOR DALGA GEÇİYOR "

 Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde de birtakım sorunlar yaşadıklarını iddia eden baba Metehan Yasin Kırmızıgül ise ‘’Annem ile babamın testleri zaten pozitif çıktı. Kızımın pozitif, biz kendimizden emin değiliz. Bende de eşimde de belirtiler vardı. Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde doktora test yapmak istediğimi söylüyorum, doktor dalga geçerek bana ‘pozitif çıksan ne olur’ diye cevap veriyor. Yani ben de durumumu bileyim ki ona göre bir önlem, tedbir alayım. Ya pozitif isem ve sokağa çıkıp başkasına bulaştırırsam? Bunlar düşünülmüyor mu?’’diye isyan etti.

Anne Merve Kırmızıgül, bir yaşındaki kemik hastası ve Covid-19 tanısı konulmuş bebeğinin tedavisinin yapılmadığı ve üzerine hastane personellerinin eşine saldırdıkları, kendisinin de hakaretlere maruz kaldığı için gerekli mercilere suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

REKTÖR YARDIMCISI PROF.DR.ÜSTÜNDAĞ: "HOŞ OLMAYAN ŞEYLER YAŞANMIŞ"

 Telefonla ulaştığımız Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Üstündağ ise yaşanan olayı doğrulayarak şunları kaydetti;

 “Bahsedilen olayla ilgili sağlık personeli arkadaşlarımızla görüştüm. Hastanemizde Pazar günü sabah 7.30-10.00 arasında böyle tatsız bir olay yaşanmış. Gece başlayan 112 acil ambulans ile gelen bir süreçle sıkıntılar başlamış. Önce ambulansa hasta alınırken ailenin maske takmamasıyla ilgili bir sorun yaşanmış. Devamında hastaneye gelinmiş orada ise kan aldırmamayla ilgili bazı sorunlar yaşanmış. Ben bu olayla ilgili gerekli uyarılarımızı arkadaşlarımıza yaptık. Fakat gerek hasta psikolojisi gerek personel sıkıntısı birazda covid-19 sürecinden kaynaklanan durumdan dolayı hoş olmayan şeyler yaşanmış. Hasta psikolojisi biraz farklıdır biz doktorların ise ona göre hastalarımıza bir yaklaşım sergilememiz gerekir. Burada bir eksiklik ve yanlışlık var gerekli uyarıları yaptık” ifadelerini kullandı.