YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2020 09:43   Güncelleme : 02-09-2020 09:43

GİRESUN’A HİBE, ELAZIĞ’A KREDİ

GİRESUN’A HİBE, ELAZIĞ’A KREDİ

İRFAN ARSLAN

• Elazığ 6,8 şiddetindeki depremin ardından aradan 8 ay geçmesine karşılık halen sıkıntılarını yaşarken, yaşanan sıkıntıların giderilmesine yönelik olarak esnaflara 50 bin TL. Kredi verilmesi kararlaştırıldı. O gün esnafa 50 bin TL. Kredi olarak verilen destek, Giresun’da yaşanan sel felaketinin ardından Giresun’daki esnafa Hibe olarak verildi.

• Elazığ’da depremin andından yapılan konutlar için belirlenen fiyatlarda depremzedelerin gücünün üzerinde. Elazığ depreminin sembolü olan Dilek sitesinde 110 m2’lik evlerin ilimizdeki inşaatçılar tarafından yapılan fiyat tespiti 145 bin TL Olarak açıklanırken, TOKİ ihalesi 276 bin TL+KDV olarak yapıldı.

• İlimizde depremzedeler için yapılan konutların fiyatları da Dilek sitesindeki fiyatlar ile aynı.

• Elazığlı vatandaşlar, ilimizde yapılan ve bir süre sonra vatandaşlara dağıtımı planlanan Deprem Konutlarının dağıtım töreninde ilimize geleceği belirtilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan beklenti içindeler. Depremzedeler, deprem konutlarının fiyatlarının Devlet tarafından Sübvansüve edilmesini, Esnaflarda kullandıkları kredilerin kalan bölümünün Hazine tarafından ödenmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjde olarak açıklanmasını bekliyor.

• Depremin ardından bir türlü toparlanamayan Esnaflar, ”İş yapamıyoruz, vergilerimizi sigorta primlerimizi ödeyemiyoruz. Elazığ’ın kendini toparlaması adına bu müjdelerin verilmesini bekliyoruz” diyorlar.

24 Ocak’ta 6.8 şiddetindeki depremle sarsılan Elazığ, depremin ardından yaralarını sarma noktasında devletin desteğini aldı. Ağır hasarlı konut ve işyerlerine devletin belirlediği rakamlarda eşya ve kira yardımı verildi. İşyerlerinden mallarını alamayan esnafa 2500 TL. yardım yapıldı. Depremden mağdur olan esnafların kendini toparlaması adına 50 Bin TL. Kredi kullanma imkânı sağlandı. Elazığlılar bütün bunların temin edilmesi ve verilmesinden dolayı o gün için mutlu oldular. Ancak geçtiğimiz günlerde sel felaketi yaşayan Giresun’da esnafların sıkıntılarını gidermesi adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 50 bin TL. hibe olarak verilecek açıklamasının ardından böyle bir müjdenin ilimiz esnafı içinde verilmesinin beklentisi içine girdiler.

Depremin ardından kredi kullanan Esnaflar, ”Gerçekten depremin ardından ekonomik olarak ilimizin yaşadığı çöküntü bugün kendini daha çok hissettiriyor. Kiramızı, vergimizi, sigortamızı ödemekte sıkıntı yaşıyoruz. Elazığ’ın ekonomik olarak kendine gelmesi için Cumhurbaşkanımızın, ilimizde yapımı tamamlanmakta olan deprem konutlarının hak sahiplerine dağıtım töreni için ilimize geldiğinde Elazığlılara da müjdeler vermesini istiyoruz.

Beklentimiz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilimize geldiğinde, “Esnaflarımızın kullandıkları kredilerin kalan bölümünü Hazineden ödeyeceğiz müjdesini vermesidir. Bunu bekliyoruz. Yoksa biz bu gidişle iş yapamadığımız için işyerlerimizi kapatmak zorunda kalacağız.” Diyorlar

Depremin ardından ilimizde depremzedeler için konut yapımı planlandığında ilimizde 110 m2’lik konutların fiyatını belirleyen inşaatçılar 145 bin TL olarak açıklamalarına rağmen TOKİ Deprem konutlarını ihalesini 276 bin + KDV üzerinden yapmıştı. Şimdi depremzedeler bir yandan kışa girmeden yeni konutlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşamaya hazırlanırken diğer yandan da “Cumhurbaşkanımız ilimize bu konutların dağıtımı törenine geldiğinde yapılan ihale fiyatlarının devlet tarafından sübvanse edileceğinin müjdesini vermesini, bizimde iki mutluluğu bir arada yaşamamızı sağlayacak müjdesini bekliyoruz.” Diyorlar.

Elazığlı depremzedelerin beklentisi bu. Beklentilerine olumlu cevap bulacaklar mı bunu da önümüzdeki süreç içinde göreceğiz.