YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2020 13:45   Güncelleme : 02-09-2020 13:45

KAVAKLI: KARAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ VE YANLIŞTAN DÖNÜLMELİDİR

KAVAKLI: KARAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ VE YANLIŞTAN DÖNÜLMELİDİR

Hüda Par Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, Elazığ’ın 4.Bölge Teşvik Kapsamına alınmasına tepki göstererek, kararın yeniden gözden geçirilerek yanlıştan dönülmesi gerektiğini belirtti.

Hüda Par Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilimiz idarecilerin aldıkları ya da alacakları kararlarda halkın ve esnafın var olan sıkıntılarının gözden kaçırmamaları gerektiğini vurguladı.

Kavaklı, ‘’Elazığ’ın 6. Bölge Teşvik Kapsamı’nda olan Elazığ’ımızın, 4. Bölge Teşvik Kapsamı’na düşürülmesi halkın var olan ekonomik sıkıntılarını arttırdı. 6.8 şiddetindeki depremle sarsılan şehir, maalesef yıkımlarla viraneye döndü. Üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen güzel şehrimizin henüz yaraları sarılmamışken, teşvikteki kısıtlamalar yeni yaraların açılmasına sebep olmuştur. ETSO, deprem sonrasında işsiz kalan insan sayısının 15 binin üstüne çıktığını açıklamıştır. İş yerleri yıkıldı, kiralık yer bulma sorun haline geldi. Ev ve İşyeri kira fiyatları ciddi artış gösterdi.  Bunca sorun ve sıkıntının ardından Elazığımızın 6. Bölge teşvik imkânlarından da mahrum bırakılması kabul edilir değildir. Bu karar tekrar gözden geçirilmeli ve yanlıştan dönülmelidir.

İlimizin idarecileri, aldıkları ya da alacakları kararlarda halkın ve esnafın zarar görmemesini öncelemeli, onların var olan sıkıntılarını gözden kaçırmamalıdırlar.’’dedi.

Deprem sonrası hasar alan binaların yıkım çalışmalarında halkın sağlığının düşünülerek daha titiz bir şekilde yıkım çalışmalarının yapılması gerektiğini söyleyen Kavaklı,’’Farklı bir problem olarak şunu da ifade etmek isteriz ki; 24 Ocak depreminde hasar gören binaların yıkımı hızlandırıldı. Yıkım esnasında yeterince sulama yapılmaması büyük toz bulutları oluşturmaya ve halkın sağlığını tehdit etmeye başladı. Ayrıca yıkımın yapıldığı binalarda hurda ayıklama işlemi de yapılınca trafiğin haftalarca aksamasına ve işlemin yapıldığı yerlere yakın iş yerlerinin kapalı kalmasına neden oldu.  Yollar tahrip edildi, ayıklama çalışmaları ciddi gürültü ve çevre kirliliğine yol açtı. Birkaç gün içerisinde enkazı kaldırılacak binaların bu işlemi -hurda ayıklama işi yerinde yapılınca- haftalar sürdü. Bu nedenle yıkımı yapılan/yapılacak binaların hurda ayıklama işlemleri şehrin dışında, uygun mekânlarda yapılmalıydı/yapılmalıdır.’’dedi.

Kavaklı, Giresun’a verilen geri ödemesiz desteğin deprem yaşayan Elazığ’a da verilmesi gerektiğini vurgulayarak,’’Bu arada; Giresun’da yaşanan sel felaketi hepimizi derinden üzmüştür. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz. Giresun’un yaralarının sarılması bizi sevindirmiştir. Ancak Giresun’a verilen geri ödemesiz destekler depremde yıkımı yaşayan Elazığ’a da düşünülmelidir. İlimizin deprem yaralarının sarılmasında daha gayretli olunmalıdır.’’diye ifade etti.

SALGIN HASTALIK İÇİN HEPİMİZ TEDBİRLİ OLALIM

Korona virüs salgınında artan vakalara da değinen Kavaklı,’’COVİD-19 salgınında bulaş riski her geçen gün artıyor. Halkımız bu konuda büyük bir endişe içindedir. Hastanelerimizin yoğum bakım üniteleri, neredeyse doluluk oranına ulaşmıştır. Hastalıkla mücadelede tedbirler gevşetilirse, hastanelerimiz yetersiz kalacaktır. Halk olarak mesafe, maske ve hijyen konularına dikkat etmemizin yanında yetkililerin de daha yoğun günlere hazır olmaları ve ona göre hazırlık yapmaları faydalı olacaktır.’’dedi.

Ülke genelinde 21 Eylül tarihinde yüz yüze tedbirli eğitime başlama planları yapıldığını belirten Kavaklı,’’ İlimizde ise bu konu daha hassas durumdadır. Şehrimiz için her konuda deprem ve salgın hastalık birlikte değerlendirilerek çözüm bulunmalıdır. Çünkü depremde zarar gören ve yıkılan okullarımız eğitim-öğretim yılına yetiştirilememiş, bazı okullarımız ikili eğitim sistemine geçirilerek binlerce öğrencinin nakledilmesi çözüm olarak görülmüştür. Fakat öğrenci velileri, ikili eğitim sisteminde virüsün bulaşma riskini artıracağı endişesi içerisindendir.  Çözüm olarak diyoruz ki; ilimizde okul sisteminde olan mevcut yapılar değerlendirilerek uygun görülen yerlerin, okul olarak hizmete açılmaları daha güvenli ve sağlıklı olacaktır.’’şeklinde konuştu.