YEREL
Giriş Tarihi : 04-09-2020 08:39   Güncelleme : 04-09-2020 08:39

ÖKTEM'DEN HÜKÜMETE SEKTÖRÜN YAŞAMASI İÇİN ÖNLEM ALIN ÇAĞRISI

ÖKTEM'DEN HÜKÜMETE SEKTÖRÜN YAŞAMASI İÇİN ÖNLEM ALIN ÇAĞRISI

FAİK AKGÜN

TÜRSAB Harput Bölge Temsil Kurulu Başkanı Fazıl Mustafa Öktem turizm sektörünün son nefesini vermek üzere olduğunu vurgulayarak hükümetten sektörün yaşaması adına ciddi adımlar atmasını istedi.

TÜRSAB Harput Bölge Temsil Kurulu Başkanı Fazıl Mustafa Öktem turizm sektörünün yaşanan pandemi salgınıyla çok zor günler geçirdiğini birçok turizmcinin işletmelerinin kapısına kilit vurduğunu belirtti. Elazığ'da ki turizmcilerin ise iki kere darbe yediğini vurgulayan Öktem Elazığ'da ki turizmcilerin 24 Ocak'ta yaşanan depremin yaralarını saramadan pandeminin getirdiği olumsuzluklarla baş başa kaldığını ifade etti. Ülkemizin en önemli sektörlerinin başında gelen ve milyonlarca vatandaşın istihdam edildiği turizm sektörünün son nefesini vermek üzere olduğunu ifade eden Öktem hükümete turizm sektörünün yaşayabilmesi için ciddi adımlar atılması yönünde çağrıda bulundu.

 "YENİ TURİZM KONSEPTLERİ HAZIRLANMALIDIR"

Elazığ ve Malatya'da ki turizm acentalarının önce deprem ardından yaşanan pandemi nedeniyle kapılarına kilit vurmayı düşündüğünü belirten Öktem, "Pandemi tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimiz ve bölgemize bağlı illerde ekonomiyi ve özelikle turizm sektörünü olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Harput Bölge Temsil Kurulumuza bağlı Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli ve Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde turizm gibi hizmet sektörü içinde sayılan alanlarda bu yıkımın daha büyük olduğu aşikardır. Bölgemizde TÜRSAB üyesi 104 acentamız bulunmaktadır. Bu arkadaşlarımız şuanda çok zor zamanlar geçirmektedir. İş yapamadıkları için işletmelerine kilit vurmayı düşünen arkadaşlarımız bulunmaktadır. Özellikle Elazığ ve Malatya'da ki acentalarımız 24 Ocakta yaşanan depremde çok fazla etkilendiler. Acentalarımızın bazılarında işyerleri ağır hasar aldı, bir kısmı ise yıkım kararıyla yıkıldı. Daha depremin yaraları sarılmadan pandemi boy gösterdi. Üst üste gelen olumsuzluklar karşısında turizmciler olarak içinden çıkılamaz bir durumla karşı karşıya kaldık. Yarının ne getireceğini bilmiyoruz. Birçok arkadaşımız yaşanan bu tablonun bir sonucu olarak işletmelerine kilit vurmayı düşünüyor"dedi. Pandemi sonrası dünyada yeni turizm eğilimlerinin gelişeceğini ifade eden Öktem; Turizm sektörünün ülke ekonomisine ciddi bir katkı sunduğunu ancak yaşanan olumsuzluklar nedeniyle sektörün son nefesini vermek üzere olduğunu kaydetti. Öktem, “Ülkemizde bir milyonun üzerinde bir istihdam yaratan, gayri safi milli hasıla içinde yüzde 4 gibi bir paya sahip olan, diğer sektörleri de besleyen bir alandan bahsediyoruz.

Önce sektörün yaralarını saracak önlemler artırılmalı ardından değişen dünya koşullarına göre yeni turizm konseptleri hazırlanmalıdır.  ifadelerini kullandı

"SEKTÖRÜN YAŞAMASI SAĞLANMALIDIR"

Turizm sektörünün yaşamasının sağlanması gerektiğini belirten Öktem Turizm sektörünün yaşaması için hükümetin acil adımlar atması gerektiğini vurguladı. Öktem, "Turizm insan demektir. Yaşadığımız dönemde turizm sektörünü en çok etkileyen faktör korku unsuru olduğunu belirteyim. Turizm sektörü oluşacak en küçük olumsuzluktan bile anında etkilenen bir sektördür. Bugün yaşanılan ortamda insanlar hem can sağlığı anlamında hem de maddi durum anlamında ortaya çıkan belirsizlik nedeniyle seyahat gibi acil olmayan ihtiyaçlarından vazgeçiyorlar. Bu tablo karşısında hükümet sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirerek acil bir planlama yapmalıdır. Yeni bir önlem paketi hazırlamalı, sektörün yaşaması sağlanmalıdır. Aksi durumda milyonlarca insan işini kaybedecek ülke ekonomisi en önemli kaynaklarından biri olan bacasız sanayisini kaybedecektir" dedi.