YEREL
Giriş Tarihi : 04-09-2020 09:31   Güncelleme : 04-09-2020 09:43

ESNAF MI ÖNEMLİ FAİZ Mİ?

ESNAF MI ÖNEMLİ FAİZ Mİ?

İRFAN ARSLAN

• 24 Ocak depreminin ardından ilimizde mağduriyet yaşayan Esnafların ekonomik olarak sıkıntılarına çözüm getirilmesine yönelik olarak KOSGEB üzerinden 10 bin TL. Kredi verilmesi için Bakanlık ile KOSGEB başkanlığının açıklamasının ardından kredi talepleri başladı.

• Bankaların önemli bir bölümü, özelikle faizlerin yükselmesi nedeniyle Esnafların kredi taleplerine olumsuz cevap veriyorlar. KOSGEB Başkanlığı ile Bakanlık bu konuda görüşme halindeler. Soruna çözüm getirilmesi için çalışmalar devam ederken bazı bankalar talepleri almıyorlar.

• Elazığ’ın depremin ardından yaşadığı sıkıntılardan kurtulması adına adımların atılması beklenirken, Bankaların bu konuda yaklaşık 15 gündür sıkıntı yaşatması Esnafların tepkisine yol açıyor.

• Esnaflara verilen 100 bin TL. lik kredinin faizlerini KOSGEB Başkanlığı ödüyor. Kredi verilmesi için protokol imzalandığında faiz oranının yüzde 8 dolayında bulunduğu, şimdi ise yüzde 15’lere çıkması nedeniyle Bankalar bu kaybı en aza indirmek adına Esnafların başvurularında isteksiz davranıyorlar.

• KOSGEB’in 100 bin TL. Esnaf kredisi süresinin Eylül ayının sonuna kadar devam edeceği, ancak başvuruların ardından değerlendirme sürecinin 15-20 gün sürmesi nedeniyle Esnafların başvurularını bu ayın 10’na kadar yapmaları isteniyor. Başvuru yapan Esnafların değerlendirme süresi son başvuru tarihine yetişmez ise yapılan başvurunun sistem tarafından kabul edilmeyeceği de belirtiliyor.

24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen 6.8 şiddetinde ki depremin ardından ilimizde ki deprem mağduriyeti yaşayan Esnafların bu mağduriyetini giderme adına KOSGEB ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile Esnaflara 100 bin TL. Kredi verilmesi kararlaştırılmıştı. İmzalanan protokol ile Esnafların taleplerine başta olumlu tepki veren Bankaların bir bölümünün kredi başvurusunda son aya girilmiş ve özellikle de faiz oranlarının yükselmesi nedeniyle olumsuz cevap verdiği gözleniyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile KOSGEB Başkanlığı arasında Esnaflara 100 Bin Tl. Kredi verilmesi protokolünde o gün faiz oranlarının yüzde 8 civarında olduğu, bugün ise faiz oranlarının yüzde 15-16’lara çıkmasından dolayı Bankalar bu faiz oranı karşısında zarar etmeme adına başvuruların olumsuz cevaplandırmaya başladıkları, son 15 günde bu konuda tamamen bir durgunluk yaşandığı belirlendi. Bankaların faiz konusunda diretmesi nedeniyle KOSGEB Başkanlığı ile Bakanlık arasında bir süredir görüşmelerin devam ettiği ve bu görüşmelerin ardından bazı bankaların yeniden başvuruları kabul etmeye başladıkları, bazı bankaların bu krediye hiç yanaşmadığı, bazı bankaların ise kredi yoğunluklarını bahane ederek talepleri olumsuz cevapladığı ifade ediliyor.

Ülkemizde bir başka şehirde yaşanan afet karşısında Esnaflara 50 bin TL. hibe verilirken, diğer bir şehirde yaşanan deprem sonrası Esnaflara hem de verilen kredinin faizinin KOSGEB Başkanlığı tarafından karşılanmasına rağmen Bankaların faiz oranlarının yükselmesini bahane ederek zarar etmeme adına Esnaflara sıkıntı yaratması olumsuz bir tablo oluşturuyor.

BAŞVURULARDA GEÇ KALINMASIN

Öte yandan KOSGEB Kredisinden faydalanmak isteyen Esnafların geç kalmamaları da isteniyor. bu kredi başvuru süresi Eylül ayının sonunda biteceği, başvuran esnafın ilgili mercilerce değerlendirmelerinin 15-20 günlük bir süre alacağı, bu nedenle gecikme durumunda bu değerlendirmenin Eylül ayının sonuna yetişmesinin mümkün olmayacağı, bu nedenle Esnafların bu ayın 15’ne kadar başvurularını yapmaları gerektiği belirtildi.