YEREL
Giriş Tarihi : 06-09-2020 11:00   Güncelleme : 06-09-2020 11:00

SOYSAL İLE AK PARTİ GRUBU ARASINDA ERTEMELE TARTIŞMASI YAŞANDI

SOYSAL İLE AK PARTİ GRUBU ARASINDA ERTEMELE TARTIŞMASI YAŞANDI

FAİK AKGÜN

Elazığ Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantıları'nın son oturumunda imar planı itirazı red edilen bir maddenin meclis gündemine gelmesi AK Parti grubu tarafından ertelendi.  İlgili maddenin meclis gündemine gelmesinin ertelenmesine itiraz eden MHP Elazığ Belediye Meclis Üyesi Süleyman Soysal ile  AK Parti grubu arasında tartışma yaşandı

Elazığ Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantıları'nın son oturumunda imar ile ilgili maddeler görüşülerek karara bağlandı. Görüşmeler sırasında Güney Çevre Yolu'nda bulunan bir parsele yapılan itiraz sonrasında ilgili komisyonun çalışması sonrasında talebin reddi yönündeki kararı meclis gündemine alınmadı. Meclis Başkanı Aydın Kara'nın yaptığı oylama sonrasında ilgili maddenin görüşülmesi  AK Parti grubunun oyları ile ertelendi.  Madde üzerindeki görüşmelerin ertelenmesine tepki gösteren MHP Elazığ Belediye Meclis Üyesi Süleyman Soysal  Meclis Başkan Vekili Aydın Kara ve AK Parti Grubuyla karşı karşıya geldi.

 KARA'DAN "SEN SAYARSIN SÜLEYMAN" ÇIKIŞI  

Komisyonun parsel sahibinin talebine red kararı verdiği maddenin görüşülmesini yaptırdığı oylama ile erteleyen Meclis Başkan Vekili Aydın Kara ile  MHP Meclis Üyesi Süleyman  Soysal arasında oylama tartışması yaşandı.  Oylama sonrasında MHP'li Soysal'ın oylamanın sağlıklı yapılmadığı yönündeki itirazlarına cevap veren Elazığ Belediye Meclis Başkan Vekili  Aydın Kara, "Sen sayarsın  Süleyman... Ben kararı verdim. Oy çokluğuyla maddenin görüşülmesi ertelendi ." dedi.

"KARARI BEĞENMEDİKLERİ İÇİN MADDENİN GÖRÜŞÜLMESİNİ ERTELEDİLER"

 Erteleme kararı sonrasında değerlendirmelerde bulunan MHP Elazığ Belediye Meclis Üyesi Süleyman Soysal yaptığı açıklamada, "Ertelenen maddede yer alan parsel  01.09.2020 tarihinde komisyona havale edildi.   Komisyon başkanın çağrısı sonrasında toplanarak  çalışma yaptık. Yaptığımız çalışma sonrasında ilgili parselde yapılacak bir değişikliğin plan bütünlüğünü bozacağı için talebin oy çokluğuyla reddine karar verildi.  Çünkü bu parselde yapılacak bir değişiklik sonrasında Güney Çevre Yolu'nda bulunan bütün parsellerde değişiklik yapılması gerekiyor. Komisyon olarak reddine karar verdiğimiz maddenin mecliste görüşülmesi ertelendi. Ben de bu rahatsızlığın neden kaynaklandığını öğrenmek istedim.  Bu talebin red edilmesi kimin işine gelmedi?  Kararı beğenmedikleri için maddenin görüşülmesini ertelediler. Bizi acil olarak toplayıp görüştüğümüz maddeyi neden erteliyorsunuz diye sorduğumda Güney Çevre Yolu'nda yol boyunca toplu bir çalışma yapacaklarını ifade ettiler. Bu yanlış bir uygulamadır.  Yeni imar planı değişikliği yaptığın bir bölgede yeni bir çalışmayı nasıl yapıyorsun?  Maddenin görüşülmesi işlerine gelmediği için ertelediler. Açıkça söylüyorum; burada adaletsizlik var. AK Partili komisyon başkanı ve AK Partili Komisyon Üyesinin red yönünde oy verdiği madde yine AK Parti içindeki birilerinin işine gelmediği için ertelediler,  diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.