YEREL
Giriş Tarihi : 06-09-2020 11:09   Güncelleme : 06-09-2020 11:20

'AKP VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR ETMEYE DEVAM EDİYOR'

'AKP VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR ETMEYE DEVAM EDİYOR'

FAİK AKGÜN

lazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında depremzedelerin konut sorunlarının çözülmediğini ve şehrin enkaz halde olduğunu belirten CHP İl Başkanı Zeki Kaplan henüz kaldırılmayan bina enkazlarının önünde yaptığı açıklamada, ”Depremin üzerinden 8 ay geçmesine rağmen depremzedeler için yapılan konutlarla ilgili hala bir açıklama yapılmadı, AKP depremzede vatandaşlarımızı mağdur etmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 41 kişi hayatını kaybetmiş binlerce ev ise ağır hasar görmüştü. Depremin en fazla zarar verdiği mahallelerden Rüstempaşa Mahallesi'nde basın açıklaması yapan CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, depremzedelerin mağduriyetine dikkat çekerek iktidarın gerekli çalışmaları yapmamasından dolayı Elazığ’ın virane hale geldiğini belirtti. Kaplan, "AKP’li milletvekilleri bütün bu yaşananlara rağmen halkı oyalamaya devam ediyor" dedi

“ELAZIĞLILARIN DEVAM EDEN BU MAĞDURİYETLERİ NEDEN SON BULMADI?"

 CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, yaptığı basın açıklamasında ”24 Ocak’ta Elazığ’da yaşadığımız 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında evleri, dükkanları yıkılan ve ağır hasar gören vatandaşlarımızın mağduriyetleri devam etmektedir. Elazığlı vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi adına gerek devlet yetkilileri gerekse Elazığlı milletvekilleri hangi gayret ve çabayı gösterdiler? Vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için çaba gösterdiklerini iddia eden iktidar milletvekilleri, Elazığlıların devam eden bu mağduriyetleri neden son bulmadı? 24 Ocak depreminden sonra Elazığ viran olmuş bir kente dönüştü ama Ak Parti milletvekilleri ve yetkilileri hala Elazığlıların mağduriyetini gidereceğiz diye oyalamaya devam ediyorlar” dedi.

"8 AY GEÇMESİNE RAĞMEN ELAZIĞ’DA HALA BİR TAŞ TAŞ ÜZERİNE KONULMADI"

 TOKİ tarafından yapılan konutlarla ilgili vatandaşlara bilgi verilmediğini belirten Kaplan sözlerine şöyle devam etti; “Depremin üzerinden 8 ay geçmesine rağmen Elazığ’da hala bir taş taş üzerine konulmadı. TOKİ tarafından yapıldığı söylenilen konutlar hala vatandaşlara teslim edilmedi. Elazığ’da 4 katı olan bir vatandaşın depremde evi yıkıldı kendisine bir ev veriyorlar onu da krediyle veriyorlar. Elazığ’da şu ana kadar kaç konut yapıldı, kaçı ihale aşamasında olduğunu, yapılan konutların maliyeti nedir, vatandaşlara ne zaman yeni evleri teslim edilecek gibi konularda net bir bilgi yok. Yetkililerin bu durumu kamuoyunu yanıltmadan açıklanmasını istiyoruz”

“ELAZIĞ’IN 6. TEŞVİK PAKETİNDEN ÇIKARTILMAMASI İÇİN MÜCADELE ETMELİLER"

Elazığ’ın 6. Teşvik paketinden 4. Teşvik paketine düşürüldüğünü söyleyen Kaplan, ”21 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Elazığ’ın 6. Teşvik paketinden çıkartılarak 4. Teşvik paketine dahil ediliyor. 6. Teşvik paketinden çıkartılmamız devletin hayata geçireceği istihdam paketlerinden ilimizin yararlanmaması anlamına geliyor. 6. Teşvik paketinden çıkartılmamız sanayicimize, inşaat sektörüyle uğraşan vatandaşlarımıza, esnafımızı olumsuz etkileyecektir. 6. Teşvik paketinde ilimizdeki iş insanlarına uzun vadeli, faizsiz kredi verilirken 4. Teşvik paketinden bu olanaklardan yararlanamayacak ve bu da ilimizin kalkınması ve ilerlemesi adına çok bir kayıp olacak. Bundan dolayı Elazığlı tüm hemşerilerime sesleniyorum el ele vererek Elazığ’ın 6. Teşvik paketinden çıkartılmaması için mücadele etmeliler. Ak Parti ve diğer ortakları Elazığ’ı sahipsiz bırakmıştır bundan sonra Elazığ’ın sahibi Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakıdır. Genel Başkanımı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatlarıyla 11 Eylül’de 23 milletvekilimiz Elazığ’a gelerek yaşanan deprem sonrasında şehrimizin durumuyla ilgili incelemelerde bulunacaklar” diye kaydetti.

“GİRESUN’LU ESNAFA VERİLEN 50 BİN TL’LİK HİBE ELAZIĞLI ESNAFA DA VERİLMELİ”

Giresun’un Dereli ilçesinde yaşanan sel felaketi sonrasında Giresun esnafına verilen 50 bin TL hibe verilirken  depremzede esnafa 50 bin TL kredi verildiğini hatırlatan  Kaplan, ”Geçtiğimiz günlerde Giresun’un Dereli ilçesinde bir sel felaketi yaşandı öncelikle yaşamını yitirenlere başsağlığı yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yaşanan sel felaketi sonrasında Cumhurbaşkanı oradaki esnafa 50 bin TL hibe verirken 24 Ocak’ta Elazığ’da büyük bir deprem yaşamış olan esnafına ise kredi karşılığında 50 bin TL veriyor üstüne devlet krediyi vermek için depremzeden de kefil istiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Vatandaşın kefili devlettir devlet vatandaşını mağdur etmemesi lazım. Giresun’da sel felaketinden dolayı zarar gören vatandaşlarımıza verilen 50 bin TL hibenin Elazığlı esnafımıza da verilmesini istiyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından mağdur edilen Elazığlıların sorunlarını biz gidereceğiz Türkiye’nin sorunlarını biz gidereceğiz.” ifadelerini kullandı.