YEREL
Giriş Tarihi : 07-09-2020 10:09   Güncelleme : 07-09-2020 10:09

KURNAZ: 1.157 MİLYON TL’Yİ DEVLET ÖDÜYOR

KURNAZ: 1.157 MİLYON TL’Yİ DEVLET ÖDÜYOR

İRFAN ARSLAN

* Giresun’da meydana gelen sel felaketinin ardından Esnafa 50 bin TL. Hibe kredi verileceği açıklamasının yanlış anlaşılmalara yol açtığını belirten Harput ESKKK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Kurnaz” Burada bilgi eksikliği var. Devlet, Giresun’un Dereli ilçesinde selden mağdur olan esnafın zararını belirleyip bunu karşılamak üzere üst limiti 50 bin TL. Hibe kredisi verecek. Bütün esnafa hibe verilmesi söz konusu değil.”

* Giresun’da ki sel felaketinin ardından sel felaketini yaşayan bölgede ki esnafların yaptıkları işe göre mağduriyetlerinin belirleneceğini, buna göre de hibe yardımı yapılacağını belirten Kurnaz” Bir kahvehane ile bir beyez eşya satışı yapan esnafın zararı bil olmaz. Birine belki 15 bin TL. Hibe verilecek diğerine 50 bin TL. Burada ki tüm esnaf sayısı ise 147 dir. Oysa ilimizde depremin ardından talepte verilen krediden tüm esnaflarımız 50 bin TL. Kredi kullandı.”dedi

* Kurnaz” İlimizde ki depremin andından mağdur olan Esnafımıza 50 bin TL. Kredi verildi. Buna karşılık Esnaflarımızın kredi faizlerinin bir yılık ödemesini Devlet karşıladı. Bu sadece Harput ESKKK’de 54 esnafımız için bir yılık rakam olarak 1 Milyon 567 bin TL. dir. Bunu esnaf değil Devlet ödüyor.”

* Deprem nedeniyle ilimizdeki Esnaflara ilimizde ki diğer Kooperatiflerin de ödeme yaptığını belirten Kurnaz” Bunların toplamını aldığımız da Devletimizin ilimizde ki esnafa yaptığı yardım birkaç Milyon Tl’yi bulmaktadır. Burada kamuoyunu yanlış bilgilendirme yapılmaktadır. Devlet Elazığ’da ki esnafı mağdur etmemiştir.”dedi

*Kimse yanlış anlamasın diyen Kurnaz” Ben burada Esnaflarımızın durumunu, mağduriyet yaşamadıklarını, hem kredi kullandıklarını hem de kullandıkları kredinin faizinin Devlet tarafından karşılandığını belirtiyorum. Sıkıntı yaşanan konular yokmu, var. Ancak onlar benim alanımda değil. Ben Esnaf ile ilgili olarak ilimiz kamuoyunda yanlış ilgilendirmelerin yapılmaması adına bu açıklamayı yapıyorum.” dedi

Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz ile esnaflar düzenledikleri basın toplantısı ile bir araya gelerek, Giresun’da yaşanan sel felaketinde devlet tarafından yapılan yardımların 24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen depremin ardından kendilerine de yapıldığını belirtti.

 Harput Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz ve esnaflar bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Toplantının gündeminde 24 Ocak’ta yaşanan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından devlet tarafından Elazığ esnafına yapılan yardımlar vardı. Düzenlenen toplantıda aldığı yardımları sıralayan Elazığ esnafı, “Allah devletimize zeval vermesin” dedi.

Esnafın ardından söz alan Harput Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, devlet Elazığ’a hiçbir şey yapmadı sözüne katılmıyorum diyerek, “Elazığ patlıcan, Giresun can, Elazığ sahipsiz, Elazığ esnafı ikinci sınıf muamele görüyor gibi entrikalardan bulunan vatandaşlarımız var. Harput Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi pandemi döneminde ve depremden dolayı Elâzığ esnafımıza mağdur olan, dükkanı yıkılan esnafımıza bunların hasar tespit raporlarını yaparak devlet 54 esnafımıza toplamda 391 bin 886 TL 3 ayda bir kredi taksitlerini yatırıyor. Bu ne demektir; 54 esnafımızın kimi esnafımız 66 bin kimi 30 bin kimi esnafımız 92 bin bile TESKON tarafından ödenen taksit var. “Devlet Elâzığ’a hiçbir şey yapmadı” bu söze katılmıyorum. Kim olursa olsun dürüst olalım” dedi.

 Başkan Kurnaz, “Yapılan yardımları görmezden gelmek yanlıştır” ifadelerinde bulunarak, “Giresun’un Dereli İlçesinde malum dere içindeki bir ilçe. Nüfusu 19 bin 700. Bu ilçemizde Allah bir afet ile bütün esnaf olduğu gibi her şeyini iş yerini kaybetti. Esnafların toplam sayısı142. Elazığ’da 14-15 bin esnaf var. 142 esnafımızın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarına binaen Sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki iş yerini kaybeden iş yerindeki hasar tespitini bu hasar tespitine örnek. Bu esnaflar içerisinde çay ocağı var, kahveler var, bakkal var, beyaz eşya dükkanı var, konfeksiyoncu var. Bir Çay Ocağında 10 masa, 30-40 sandalye vardır, demliği vardır, çay ocağı vardır. Bunun gideri nedir? Hasar tespiti yapılmak üzere diyor. Bunu tespiti 15 bin bilemedin 20 bin. Bunun yanında bir beyaz eşya dükkânı düşünün. Adamın 300 bin liralık malı var içerisinde. Sel gelip olduğu gibi götürdü. Sayın Cumhurbaşkanımızın demek istediği en üst limit 50 bin. Bu malını, mülkünü, servetini kaybeden insana devletimiz 50 bin lira para vermesin mi? siz bana Elâzığ’da 6.8 şiddetinde olan depremden sonra ya da deprem esnasında yıkılan binanın altında başkanım benim malım, mülküm, her şeyim gitti diyen 5 esnaf söyleyebilir misiniz? Yok. Tamam, hasar ördü. Esnaf ciddi anlamda etkilendi. Yer değiştirmek zorunda kaldım. Ama malı gitmedi. Bunu herkes bilmeli. 5 esnafı kimse bana söyleyemez o esnafın malı binanın altında kaldı, malı gitti diyemez kimse. Yok, öyle bir şey. 6‘ıncısı varsa 50 bin lirasını ben ödüyorum” açıklamalarını kaydetti.

 KURNAZ: ELAZIĞ ESNAFINA VERİLEN PARA HİÇBİRYERDE VERİLMEDİ

Başkan Kurnaz, Elazığ esnafına verilen paranın hiçbir yere verilmediğini de söyleyerek, “Devlet diyor ki ben 60 bin lirayı bir yıllığına ben ödüyorum. Bunu göz ardı etmemek lazım. İş yerini mi taşıyacaksın? Al sana 11 milyar kira bedeli. İş yerini 1 seneye kadar kuramazsan 50 bin TL faizsiz kredi. Devlet şimdi burada ne yapsın? Birileri çıkıp Elâzığ’da öyle provokasyonlar yapıp Elâzığ’ı ikinci sınıf muamele görmüş demek yanlıştır. Kim olursa olsun. Doğruları konuşmak gerek. Benim ilgi alanım Elazığ esnafına ne yapıldı? İşte Giresun can, Elâzığ Patlıcan. Hayır kardeşim. Bilmiyorsun. Benim elimde bir liste var. Kim olursa olsun. Gelsin, devletin esnafa, mağdur olan esnafa evini iş yerini kaybetmiş esnafa ne yaptığını görsün. 1 trilyon 567 milyar yardım. Devlet artık ne yapsın? Doğruları konuşalım. Yok, efendim milletvekilleri bir şey yapmıyor. O beni bağlamaz. Ben esnaf temsilcisi olarak burada açık ve net söylüyorum. Bu konuda her platformda herkesle tartışırım. Elazığ esnafına verilen para hiçbir yere verilmedi. Şoför esnafının minibüsçü tayfası mağdur olmuştur doğru, kahveci esnafı mağdur olmuştur doğru. Ama ne yapalım pandemi dönemi. Dünyanın devleri yıkıldı, dünya yıkıldı pandemiden dolayı. Bunu getirip te devletin politikası yapmak yanlış. Gerçekleri konuşmak lazım” dedi