YEREL
Giriş Tarihi : 08-09-2020 10:02   Güncelleme : 08-09-2020 10:02

MÜJDEYİ CUMHURBAŞKANIMIZ VERECEK

MÜJDEYİ CUMHURBAŞKANIMIZ VERECEK

İrfan ARSLAN

24 Ocak depreminin ardından ilimizde yapılan Deprem Konutlarının fiyatı konusunda net bir rakamın belirlenmediğini belirten AK Parti MKYK üyesi ve ilimiz Milletvekili Metin Bulut; “Bu konuda bizim bir açıklamamız yok.Biz söylemeyince vatandaşlarımız bazı hesaplamalar ile fiyat çıkarıyor.Bu konuda son sözü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan söyleyecek.Cumhurbaşkanımızın konutların teslim töreninde Elazığlılara müjdesi de olacak.” dedi.

İliizde yayın yapan bir televizyon kanalında Gazetecilerin sorularına cevap veren AK Parti MKYK üyesi ve ilimiz Milletvekili Metin Bulut konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Fiyatla ilgili neden mi net bir şey demiyoruz. Fiyat söylemeyince vatandaş kendisi rakam çıkarıyor. Bu düz mantık. Biz maliyetin ötesinde sayın Cumhurbaşkanımızdan müjdeler bekliyoruz. Belki Cumhurbaşkanımız şu kadarını ben vatandaşıma hibe ediyorum diyecek. Bunu söylemek bana düşmez bu cumhurbaşkanının kendisine düşer. Cumhurbaşkanımızın Elâzığ’a gelişini planlamıştık ama Giresun olayı ile ortalık biraz karıştı ve süreç uzadı. Bu müjdeyi Cumhurbaşkanımız kendisi verecek. Fiyatları söylemek zorundayız ama fiyat belli değil.

Devlet kişinin barınma hakkı sağlamakla mükellef. Dünyanın hiçbir yerinde devlet yıkılan konutu yapmaz. Sigortanız varsa sigortanız yapsın der. Türkiye sosyal bir devlet, güçlü bir devlet. Başımıza bir afet geldi. Bu şartlarda senin evini yapman zor. Biz sana konut yapacağız. Devlet diyor ki 2 yıl geri ödemesiz yapacağım. Bunu yapmam için benim belirli şartlarda belirli standartlarda yapmam lazım. Bunu aynı şekilde yapmak mümkün değil. Hızlı hareket etmek için toplu konutları toplu alanlarda ihaleye veriyor. Bu gayet normal bir şey. Sizin ev hakkınızı elinizden almıyor. Siz, ben devletten yardım almıyorum derseniz ben yapacağım derseniz devlet yardım veriyor. İsterseniz size ev de veriyor.” dedi

TEŞVİK BELGESİ 10 YIL GEÇERLİ

Teşvik Yasası ile ilgili olarak ta açıklamada bulunan AK Parti Milletvekili Metin Bulut şunları söyledi;

“Teşvik Yasası düzenlemesi açıklandı. Elazığ bu listede 4. Bölgede yer aldı. Biz bunun düzeltilmesi adına çalışmalarda bulunuyoruz. Ancak burada şunu belirteyim. Mecvut Teşvik sisteminin süresi 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek. Bu tarihe kadar ilimizden yatırım için başvuruda bulunan işadamı teşvik belgesini aldığı takdirde bu belge 10 yıl süreyle geçirli olacak ve tüm imkanlardan yararlanacak.

Teşvik süresi bitene kadar gelip teşvik belgesi alınabilir.  Biz daha öncede 6. Bölgede yer almamıştık. O dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ile görüştük, Cazibe Merkezi uygulaması kapsamında ilimizi 6. Bölge Teşvik uygulamalarından yararlanmasını sağlamıştık. Bu kezde bu konuda girişimlerimiz var.  Bunun yanında bizlerde elimizden geleni yapacağız. Bu girişimlerimizin de olumlu sonuç vereceğini bekliyorum.”