YEREL
Giriş Tarihi : 10-09-2020 10:04   Güncelleme : 10-09-2020 10:04

MUHTAR DEMİRPOLAT: HARPUT ÜZERİNDEN SİYASET DEĞİL, HİZMET YAPILSIN

MUHTAR DEMİRPOLAT: HARPUT ÜZERİNDEN SİYASET DEĞİL, HİZMET YAPILSIN

Müslüm Demirtaş

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren 4 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan Elazığ’ın simgesi, Harput Mahallesi'nde bulunan tarihi Ulu Camii için gerekli restore çalışmalarının yapılmadığını vurgulayan Harput Muhtarı Zülküf Demirpolat, ilimiz yetkililerine çağrıda bulundu. Muhtar Demirpolat, ziyaretçi yoğunluğu yaşayan Harput Ulu Camii’nin bakımsızlık ve ilgisizlikten rutubet içerisinde kaldığını belirterek bir an önce gerekli çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade etti.

‘’ANADOLU’NUN MÜHRÜ GEREKEN ÖNEM VE HASSASİYETİ GÖREMİYOR’’

Muhtar Demirpolat, Anadolu’nun Mührü olan Tarihi Ulu Camii’nin sıkıntılarını dile getirerek şu ifadelere yer verdi; ‘’Tarihçilerin ifadesiyle Anadolu’nun en eski camisi unvanını almaya aday Ulu Camii gereken önem ve hassasiyeti göremiyor. Ecdadımızın bize bıraktığı eserin içerisi havasız kalıyor, koku oluşuyor, döküntü oluyor ve rutubet içerisinde kalıyor. Kış aylarında yağan yağışlarla birlikte döküntüler oluşuyor, mihrap ve avlu su alıyor. Caminin kışlık ve yazlık bölümünde sıkıntılar var. Kapıların birçoğu işlevini yitirmiş ve elektrik tesisatı da kesinlikle böyle bir tarihi yapıya yakışmayan bir şekildedir. Pencereler her an düşebilir, bu da camiye gelen cemaat ve ziyaretçiler için risk oluşturuyor. Her fırsatta Anadolu’ya öncülük ediyor dediğimiz böyle bir camiye yakışır bir şadırvanı bile yok. Yani anlaşılan Anadolu’nun Mührü olan yapı şu anda sahipsiz!’’dedi.

‘’ULU CAMİİ’NİN DURUMU İÇİMİZİ ACITIYOR’’

Harput Muhtarı olarak Ulu Camii’nin kendisi için çok değerli olduğunu ancak bu şekilde sahipsiz bırakıldığı için üzgün olduğunu belirten Demirpolat, hem ziyaretçilerden hem de ibadet etmek için gelen vatandaşlardan yoğun bir şekilde şikayet aldığını söyledi. Muhtar Demirpolat,’’Bu durumdan dolayı gelen ziyaretçi ve vatandaşlardan fazlasıyla şikayet alıyorum. Düşünün yapı o kadar havasız kalıyor ki, ibadet için gelen astım hastası vatandaşımızın biri namazını zar zor kılabiliyor. Bu şekilde yoğun şikayet var. Harput’taki her bir yapı, eser birbirinden kıymetlidir ama Ulu Camii bunların daha üstünde bir yerdedir. Çünkü Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun Mührüdür Ulu Camii. Ancak şu anki durumu içimizi acıtıyor. Sayın valimiz sağ olsun bu konuyla ilgili duyarlı davrandı ve gerekenin yapılacağını söyledi bekliyoruz.’’diye ifade etti.

‘’YILLARCA SİYASET YAPILDI ARTIK HİZMET VAKTİ’’

İlimiz milletvekillerinin tarihi Harput için gerekli hassasiyeti göstermediklerini belirten muhtar Demirpolat,’’İlimizin beş milletvekilinin de Harput için iradesini göstermesi gerekiyor. Yani siyasete girildiği zaman bütün siyasiler Harput üzerinden siyaset yapıyor ama hizmete gelince bir şey yapılmıyor. Belediyemiz çok iyi işler yapıyor Harput’ta bunu inkar edemeyiz ama milletvekillerimiz Harput’ta pasif kalıyor. Tarihe sahip çıkma açısından, tarihin yok olmaması açısından Ulu Camii’nde gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor. Bu noktada sayın milletvekillerimizden çaba bekliyoruz. Harput bizim geleceğimizdir, burası başka şehirde olsaydı şimdi şaha kalkmıştı. Kimse kusura bakmasın Harput üzerinden artık siyaset değil hizmet yapılması lazım.  Yıllarca siyaset yapıldı ama artık hizmet yapma vakti. Ecdadımızın bizlere bıraktığı tarihi biz de gelecek nesillere bırakmak zorundayız’’diye ifade etti.