YEREL
Giriş Tarihi : 10-09-2020 11:54   Güncelleme : 10-09-2020 13:16

KARARLILIKLA UYGULAYACAĞIZ

Müslüm Demirtaş

KARARLILIKLA UYGULAYACAĞIZ

Korona Virüs denetimlerine katılan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, evinde karantinada olması gerekirken, dışarıya çıkan vatandaşların KYK yurtlarına yerleştirileceğini ve izole süresi tamamlanana kadar orada yapmış olduğu tüm masraflarında kendisinden alınacağını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Koronavirüs salgınına karşı ‘Sağlık İçin Hepimiz İçin’ sloganıyla yapılan denetimler, ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda denetimlere katılan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Perşembe Pazarı’nda vatandaşları ve Pazar esnafını salgına karşı bilinçlendirdi.  Vatandaşları bilinçlendirmek için yapılan denetimlere katılan Vali Yırık’a, İl Emniyet Müdür Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Ali Yıldız ve kurum müdürleri eşlik etti. Denetim sonrası açıklamalarda bulunan Vali Yırık, testi pozitif çıkan ve evinde karantinada olması gerekirken, kuralları ihlal ederek insanların arasına karışan vatandaşlara idari yaptırım uygulanacağını açıkladı.

‘’YÜZYÜZE EĞİTİMİN BAŞLAMASINI ARZU EDİYORSAK KURALLARA UYALIM’’

Maske, mesafe ve temizlik kurallarının ihmal edildiği sürece Korona Virüs bulaş riskinin artmasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Vali Yırık,’’Kendi canımıza saygı duyuyorsak, yaşlılarımızı düşünüyorsak, çocuklarımızı korumak istiyor ve onların yüz yüze eğitiminin başlamasını arzu ediyorsak maskeye, mesafeye ve temizliğe mutlaka riayet etmemiz lazım. Ülkemizde geçtiğimiz aylarda olduğu gibi bu virüsün hızla yayılmasından sokağa çıkma kısıtlaması başta olmak üzere, iş yerlerinin kapanması ile karşı karşıya kaldık. O günler gerçekten kötü ver zordu. İnsanlarımız evine ekmek götüremedi. Her yönü ile bir darlık yaşadılar. O günlere geri dönmek istemiyorsak, bu musibetin dünyadan yok olmasını arzu ediyorsak, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymamız lazım. Hepimiz yanı başımızda bir covidli varmış gibi her türlü kurallara uyarak dikkatli olmamız lazım.’’dedi.

‘’KURALLAR SIKABİLİR AMA CAN ALMASINDAN DAHA ÖNEMLİ DEĞİL’’

 İl Pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda birçok karar alındığını ancak halen bu kararlara yeterince riayet edilmediğini söyleyen Vali Yırık,’’ Maskesini takmayan, mesafeye dikkat etmeyen, hijyene dikkat etmeyen insanlar önce kendi canına sonra çevresindeki yakınlarına dostlarına, sonrada çocuklarının geleceklerine kast ediyor demektir. Belki bu kurallar biraz sıkıyor olabilir, ama bu virüsün hala can almasından, insanlarımızın can sağlığını tehdit etmesinden daha önemli değil. Aldığımız kararlara vatandaşlarımız riayet ederse bir anlam taşıyacak, riayet etmezse maalesef vaka sayılarının çoğalmasıyla karşı karşıya kalacağız. Vatandaşlarımızdan özellikle istirham ediyorum, maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edilsin.’’diye ifade etti.

‘’KARANTİNAYI İHLAL EDENLER YURDA YERLEŞTİRİLECEK’’

İl Pandemi Kurulu’nda alınan yeni kararları açıklayan Vali Yırık,’’65 yaş üstü vatandaşlarımızın pazarlarda saat 10.00’a kadar ihtiyaçlarını giderebilmesine karar verdik. Düğünlerin masa düzeni ve yemekli olmamasını, nikah kıyma şeklinde ve birinci derecede yakınlarının katılması şartıyla yapılmasına karar verdik. Yine minibüs, midibüs gibi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmamasına karar verdik. Almış olduğumuz diğer kararlarda halen geçerlidir. Bundan sonraki süreçte özellikle maskesini takmayan, mesafe kuralına riayet etmeyen, hijyene dikkat etmeyen vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince idari yaptırım kararı uygulayacağız. Bundan geri dönüş yok. Elazığlı hemşerimizden ben bunu ilin valisi olarak, cumhurbaşkanımızın, bakanlarımızın Elazığ’daki temsilcisi olarak istirham ediyorum: Vatandaşlarımızın zor durumda kalmasını istemiyoruz. İzole haldeyken dışarı çıkan vatandaşlarımız olursa, karantinada olması gerekirken topluma karışırsa, tespiti halinde alınacak, KYK yurtlarına yerleştirilecek, orada karantina süresinin geçilmesi sağlanacak ve orada yapmış olduğu tüm masraflar da kendisinden alınacak. Buda Pandemi Kurulumuzun kararlarından birisi. ‘’dedi.

‘’KURALLARI İHLAL EDENLERE CEZALAR KESİLİYOR’’

Korona Virüs kurallarını ihlal eden vatandaşlarımıza cezaların kesildiğini belirten Vali Yırık,’’ Vatandaşlarımıza ceza kesiliyor ama biz vatandaşa ceza değil, bilinçlendirerek, rehberlik ederek, anlatarak bu üç kuralı bu dönemde hayatlarının bir parçası haline getirmeye çalışarak mücadele ediyoruz. Bu sorumluluğumuzun gereğidir aslında. Hepimizin evinde yaşlısı, çocuğu var, sevdiğimiz insanlar var. Şimdi virüslü bir vaka, hastaneye yatıyor, ateş yükseliyor bir sürü sempton gösteriyor, yoğun bakıma düşüyor ondan sonra entübe oluyor ve belki de vefat ediyor. Ama bununla birlikte virüslü  olup da sizin gibi bizim gibi sağlıklı bir şekilde aramızda dolaşan insanlar var. Onlarda hiçbir sempton göstermeyebiliyor bazen. Kendilerinde en ufak bir sempton hissettikleri anda lütfen testlerini yaptırsınlar’’şeklinde konuştu.