YEREL
Giriş Tarihi : 12-09-2020 10:12   Güncelleme : 12-09-2020 10:12

KIZILKAYA’DAN COVİD-19’U ATLATAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

KIZILKAYA’DAN COVİD-19’U ATLATAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Müslüm Demirtaş

Türk Kızılayı Elazığ Şube Başkanı Rahman Kızılkaya, Elazığ’da artan Korona Virüs vakalarının kan ihtiyacını karşılamak üzere daha önce Covid-19 salgınını atlatmış kişileri kan bağışında bulunmaya davet etti. Kızılkaya;‘Önümüzdeki günlerde immün plazmaya daha çok ihtiyacımız olacaktır. Vatandaşlarımızın duyarlı davranması gerekiyor’’dedi.

Türk Kızılayı Elazığ Şube Başkanı Rahman Kızılkaya, Korona Virüs salgını ile mücadele konusunda adını son günlerce sıkça duyuran yöntemlerden biri olan immün plazma için vatandaşlara çağrıda bulundu.  Salgına yakalanmış kişilere bağışıklık kazandırılmak üzere uygulanan immün plazmanın daha önce sadece Fırat Üniversitesi Hastanesi tarafından alındığını söyleyen Kızılkaya, çarşamba günü tedarik ettikleri plazma cihazıyla kendilerinin de almaya başladıklarını belirterek Korona Virüsü atlatmış vatandaşları bağışta bulunmak üzere kan merkezlerine davet etti.

‘’PLAZMA CİHAZINI TEDARİK ETTİK’’

Elazığ’daki hastanelerde yatan vatandaşların kan ihtiyacını karşılama noktasında Türk Kızılayı Elazığ Şubesi’nin yoğun mesai harcadığını belirten Kızılkaya,’’Fırat üniversitesi Hastanesi’nde Covid-19 salgınını atlatmış kişilerden rutin bir şekilde immün plazma alınıyordu. Çarşamba günü Türk Kızılayı Elazığ Şubesi olarak plazma cihazını tedarik ederek bizde almaya başladık.‘’dedi.

‘’İNSANLARIMIZIN DUYARLI DAVRANMASI GEREKİYOR’’

Covid-19 salgınını atlatmış vatandaşlara çağrıda bulunan Kızılkaya, ‘’Şu an acil olan hastalarımıza yetecek kadar kan stoklarımız var çok şükür. Ancak ülkemizi etkisi altına alan hastalık günden güne artış gösteriyor. Bu da şunu gösteriyor ki önümüzdeki günlerde bizim daha çok immün plazma ihtiyacımızın olacaktır. Bu anlamda, Korona Virüs salgınını atlatmış ve son testi negatif çıkan vatandaşlarımızın Kızılay Kan merkezleri veya Fırat Üniversitesi Kan Merkezine başvurarak kan bağışında bulunmaları önem arz ediyor. Yapılan kan bağışları; hastanelerimizde, özellikle yoğun bakımda olan acil Korona Virüs hastalarımıza bağışıklık kazandırılıp bir umut olacaktır. İnsanlarımızın bu süreçte duyarlı davranarak bağış yapmalarını umuyorum’’diye ifade etti.