YEREL
Giriş Tarihi : 14-09-2020 09:35   Güncelleme : 14-09-2020 09:35

YAPILACAK EVLER SİVRİCE'NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

YAPILACAK EVLER SİVRİCE'NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

 Faik Akgün

Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin merkez üssü olan Sivrice'de kentsel dönüşüm kapsamında uygulanacak projenin ilk etabının temelleri atıldı. İlk temellerinin atıldığı Sivrice'de yaklaşık bin 100 adet konutun inşa edileceğini belirten Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan,’’Elverişsiz konutlar nedeniyle sürekli göç veren Sivrice’de yeni konutlarla birlikte muazzam bir nüfus artışının gerçekleşeceğini düşünüyoruz’’dedi.

"İLK KONUTLAR VE İŞ YERLERİ NİSAN AYINDA TESLİM EDİLECEK"

   İlk temellerin atıldığı konut ve iş yerlerinin Sivrice'nin kaderini değiştireceğine inandığını belirten Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan  yaptığı açıklamada,  "Sivrice ilçemizin merkezi olan Gölbaşı Mahallemizin projesi onaylanarak ilk temeller atılmaya başlandı.  Bir yandan temeller atılırken bir yandan da ağır hasarlı yapıların yıkımı sürüyor. İlk etabımızdaki inşaat çalışmaları sonrasında Nisan ayında teslimlerin başlayacağını öngörüyoruz.  Sivrice  artık yeni çarşıyla 2 camisi , sosyal donatıları ve otoparkları ile modern bir şehir olacak.  Birinci etabımız bitmeden diğer etaplarımızda da hızlı bir çalışma başlayacak. İlk etabımızda 80 işyeri,  307 adet konut 2 tanede cami inşa edilmesi düşünülüyor. Ancak bu sayı artabilir. Çünkü proje bazı alanlarda revize edilebiliyor.  Toplamda kaç konut inşa edileceği henüz diğer etapların projesi ortaya çıkmadığı için bilinmiyor. Ancak Hazar mahallemizdeki projede de ticaret alanları inşa edileceğini düşünüyorum. Muhtemelen toplamda bin 100, bin 200 civarında konut inşa edilecek.’’dedi.

İLÇEYE BİR MUTLULUK HAVASI GETİRDİ

İlk temellerin atılmasının Sivrice büyük bir mutlulukla karşılandığını dile getiren Gündoğan, Sivricelilerin mutluluğunu paylaştı. Gündoğan’’ Deprem sonrası Sivrice’nin yeniden yapılanması gerekiyordu. Mahalle ve caddelerin yenilenmesi aciliyet arz etmekteydi. Sivrice'nin yenilenmekten başka çıkar yolu yoktu. Bu yüzden halkımız da projeyi olumlu karşıladı. Şehrin yenilenmesinden ziyade öncelikli olarak fay hattı üzerinde olan Sivrice’nin yeniden inşa edilen yapılarının depreme dayanıklı olması  gerekiyordu. Vatandaşlarımızın sağlam ve güvenle oturabileceği  ev talepleri vardı. Yapımına başlanan projeyle birlikte yapıların da bu standartlarda olması ilçeye bir mutluluk havası getirdi’’ ifadelerini kullandı.

"EVLERİMİZ MÜKEMMEL BİR MANZARAYA SAHİP OLACAK"

İlçelerinde deprem nedeniyle  birtakım sıkıntıların sürdüğünü de ifade eden Gündoğan, bu problemlerin de yeni inşa edilecek evlerle ve iş yerleri ile sona ereceğini kaydetti. Gündoğan ’’ İlçedeki sıkıntılarımızın 1 yıl içerisinde biteceğini umuyoruz. Vatandaşlarımız problemlere kökten bir çözüm getireceğini bildiği için projeyi olumlu karşıladı. Ciddi anlamda desteklediler. Sivricemiz bu projeyle   modern bir görünüme kavuşacak. Evlerimiz mükemmel bir manzaraya sahip olan ve herkesin sahip olmak istediği Hazar Gölü’nün kenarında olacak. Rastgele bir proje olmayacak, üzerinde daha fazla emek harcanan, her şeyin planlanmış ve ilçe halkının da rahata ulaşacağı şekilde olmasını hedefliyoruz. Neticede Sivrice yüzde 80’ine yakınI kentsel dönüşüme tabii tutuluyor. ‘’dedi.

"BU PROJE İLE İLÇEMİZDE CİDDİ BİR NÜFUS ARTIŞININ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Kentsel dönüşüm kapsamında modern ve donanımlı bir şekilde inşa edilecek olan konut ve iş yerlerinin  Sivrice ilçesinin nüfusunu da arttıracağını söyleyen Başkan Gündoğan,’’ Sivrice durmadan göç veren bir ilçedir ve göçün en büyük nedeni de konutların elverişsiz olmasıydı. Yapılan modern ve donanımlı konutlarla birlikte ilçemizin muazzam derecede bir göç alarak nüfusunu arttıracağını düşünüyoruz. Çünkü konutlar için talep çok fazla... Öncelik hak sahiplerinde olacak ancak hak sahipleri  dışında özellikle Elazığ dışındaki Sivriceliler olsun başka yerlerdeki vatandaşlarımız olsun bu konutlara sahip olmak için beklemekteler. Sivrice’de ne kadar konut inşa edilirse edilsin hepsi talep görür.  Düşünsenize  Hazar  Gölü gibi mükemmel bir gölün  kenarında modern ve donanımlı konutlara kim yerleşmek istemez ki? Uzun vadede bakıldığında bu proje ile ilçemizde ciddi bir nüfus artışının olacağını da düşünüyorum.  Ben bu noktada projemizin, öncelikle Sivricemize, ilçe halkına ve tüm şehrimize  hayırlı olmasını temenni ediyorum’’ifadelerini kullandı.