YEREL
Giriş Tarihi : 14-09-2020 15:55   Güncelleme : 14-09-2020 15:55

HAK SAHİPLERİ AÇIKLANACAK

HAK SAHİPLERİ AÇIKLANACAK

İrfan ARSLAN

İlimizde 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 şiddetinde ki depremin ardoından yapılan hasar tespit çalışmalarında Hak sahipliği için yapılan başvurulharda sona gelindi. Yapılan çalışmaların ardından başvuruda bulunanların hak sahipliği listesi bu hafta açıklanacak.

Depremin ardından başlayan yasal süreç içinde çalışmalarını sürdüren Elazığ AFAD Başkanlığı, 150 günlük bir süreci bulunan hak sahipliği başvurularını, planlanandan yaklaşık 2 ay daha erken bir şekilde açıklamaya hazırlanıyor.

Toplamda 26 bine yakın hak sahipliği başvurusunu, ince eleyip sık dokuyarak detaylı bir şekilde inceleyen Elazığ AFAD Başkanlığı, bu süreçte; Mükerrer başvurular, başvuruda bulunan vatandaşların daha önce herhangi bir afet yardımı alıp-almadığı, yanıltıcı beyanda bulunup-bulunmadığı, kendisi veya eşinin üzerine kayıtlı ikinci bir evi olup olmadığı gibi birçok kriteri kontrol ederek, vatandaşın hak sahibi olup-olamayacağına karar veriyor.

Edinilen bilgilere göre, 26 bin başvurunun önemli bir bölümünün incelendiği ve kalan az sayıdaki başvurunun kontrol işlemlerinin ise hızlı bir şekilde devam ettiği aktarılırken, hak sahipliği pazartesi gününden itibaren kademeli olarak açıklanacak. Bu hafta içerisinde tüm hak sahiplikleri belli olacak.