YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2020 09:20   Güncelleme : 15-09-2020 09:20

SAKLIKAPI TURİZM AKTİVİTELERİNDE YERİNİ ALDI

SAKLIKAPI TURİZM AKTİVİTELERİNDE YERİNİ ALDI

 Faik Akgün

İlimizin keşfedilen son değerlerinden olan  Saklıkapı  Kanyonu Elazığ Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından  turizm aktiviteleri alanına eklendi

Elazığ'ın  turizm alanoında yeni keşfedilen ve keşfedildiği günden bu yana yoğun ilgi alan  Saklıkapı Kanyonu  Elazığ Kültür Ve Turizm Müdürlüğü sitesindeki yerini aldı. Müdürlüğün İnternet sitesinde turizm aktiviteleri butonundan  ulaşılan  Saklıkapı Kanyonu 'nun doğal güzelliklerinin yer aldığı fotoğraflarlar görenleri adeta hayran bırakıyor  

MİLYONLARCA YIL ÖNCE YAŞAMIŞ CANLILARIN KALINTILARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

 Elazığ Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün  turizm aktiviteleri bağlantısında yer verdiği Saklı Kapı Kanyonu müdürlük tarafından şöyle tanıtılıyor; "Elazığ'ın Baskil ilçesine bağlı Akuşağı köyü sınırları içerisinde bulunan "Saklıkapı Kanyonu” Fırat Nehri’nin yan kollarından biri olan Sığdın Çayı tarafından meydana getirilmiştir. Karstik oluşumları, doğal ve ilgi çekici yüzey şekilleri ile görenleri kendisine hayran bırakan doğa harikası bu kanyonun tabanında yüksek yamaçlardan düşen kaya blokları içerisinde milyonlarca yıl önce deniz altında yaşamış canlıların fosilleşmiş kalıntılarına rastlanılmıştır.

Yaklaşık 3000 metre uzunluğunda, yüksekliği 5 ile 150 metre arasında genişliği ise yer yer 1 ile 50 metre arasında değişkenlik göstermektedir. Bir ucu Fırat Nehri'ne açılan Kanyon, macera ve doğa severler için eşsiz bir trekking parkurudur. Ayrıca alternatif turizm türleri ve turizm çeşitliliği açısından büyük bir potansiyel arz etmektedir.

Baskil ilçe merkezine 45 kilometre uzaklıktaki kanyona, hem kara yolu ile hem de Fırat Nehri üzerinden tekne ile ulaşım sağlanmaktadır."