YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2020 10:04   Güncelleme : 15-09-2020 10:04

ZOR GÜNLER GEÇİREN KIRTASİYECİLER: OKULLAR, SOKAKTAN DAHA GÜVENLİ

ZOR GÜNLER GEÇİREN KIRTASİYECİLER: OKULLAR, SOKAKTAN DAHA GÜVENLİ

Müslüm Demirtaş

Pandemi nedeniyle ertelenen okulların açılmasına bir hafta kalmasına rağmen kırtasiyeci esnafında hareketlilik yok. Hem 24 Ocak depreminden hem de Covid-19 salgınından etkilenen Elazığ’daki kırtasiyeci esnafı, yüz yüze eğitime açılacak olan okulların gerekli tedbirlerin alınması durumunda sokaktan daha güvenli olacağını savundular.

Dünyayı kasıp kavuran Korona Virüs tedbirleri kapsamında tatil edilen ve 31 Ağustos’ta uzaktan eğitime geçilen okullar 21 Eylül’de yüz yüze eğitime geçilecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hem öğrencilerin hem velilerin hem de kırtasiyeci esnafın merakla beklediği okulların açılışıyla ilgili yeni açıklamasında 21 Eylül 2021 tarihinde eğitim sadece okul öncesi ve 1. Sınıflar için başlayacağını duyurmuştu. Okulların tatil edilmesi nedeniyle işlerinde büyük ölçüde azalma olan kırtasiyeci esnafı bu kararı olumlu karşılasa da okulların açılmasına bir hafta gibi kısa süre kalmasına rağmen işletmelerinde hareketliliğin olmamasından yakınıyor. Ülke genelinde Korona virüsün yeniden etkili olmasıyla birlikte endişelenen velilerin çocuklarını okula göndermeme gibi bir durum ile karşı karşıya kaldıklarını belirten kırtasiyeci esnafı, okullarda gerekli tedbirlerin alınması durumunda okulların dışarıdan daha güvenli olduğunu savunuyorlar. Elazığ’ın diğer şehirlere göre iki kat mağdur olduğunu belirten kırtasiyeci esnaflarından Murat Şahin, deprem sonrası ülkemizde ortaya çıkan Korona virüsün mağduriyetlerini daha büyük boyutlara taşıdığını ifade etti.

‘’OKULLAR SOKAKLARDAN DAHA GÜVENLİ’’

Okulların dışarıdan daha güvenli olduğunu savunan Kırtasiyeci esnaflarından Murat Şahin,’’Yeniden artışa geçen Korona Virüs vakaları nedeniyle veliler çocuklarını okula göndermeme konusunda kısmen haklılar. Ancak Milli Eğitim Bakanlığımız, tüm Türkiye’de bünyesindeki okulları salgına karşı alınması gereken önlemleri de almıştır. Bizzat kendimizde yerinde inceledik çalışmaları. Bu konuda velilerin bilgilendirilmiş olması gerekiyor. Okullar şu an da sokaktan daha güvenlidir. Zaten şu an endişelendiklerinden dolayı çocuklarını okula göndermeyecek veliler çocuklarını evde kafes içinde tutmuyor ki. Çocuklar dışarıda sokakta geziyorlar. Ben şu an okulların dışarıdan daha güvenli ve sağlıklı olduğuna inanan insanlardanım. Çünkü ciddi bir süreçten geçtiğimiz için açılacak olan okullar, hem Milli Eğitim Bakanlığı’nın alacağı tedbirler hem Bilim Kurulu’nun tavsiyeleriyle ders süresi ve mesafe konularında çalışmalar yapılacak hem de çocuklar okul yönetiminin gözetiminde olacaklar. Onun dışında zaten öğretmenler onlar için bir rehber olacaktır.  Sınıflarda temizlik hijyen malzemeleri de olacak ama sokakta veya başka bir yerde bunlar olmayacak. O yüzden çocukların okula gitmeleri dışarıda olmaktan daha güvenlidir. Açılacak olan okullarda olumsuz bir durumun yaşanmamasını umuyoruz. Tabii ki çocuklarımızın sağlığı, insan sağlığı her şeyden daha çok değerlidir.’’dedi.

‘’KIRTASİYECİ ESNAFI PANDEMİDEN EN FAZLA ETKİLENENLER ARASINDA’’

Pandemi nedeniyle işlerinin azaldığını söyleyen Şahin,’’Geçen seneye nazaran okulların açılmasına kısa bir süre kaldığında çok yoğun oluyorduk. Ama bu sene pandemi sürecinden dolayı işlerimizde yüzde 60-70 oranında azalma var. Okulların açılmasına bir hafta kalmış ama işletmemizde hareketlilik yok. Türkiye’deki konuştuğum görüştüğüm bütün kırtasiyeci esnafı aynı durumdalar. Biz bire bir okula bağlı olduğumuz için ve salgın nedeniyle okulların tatil edilmesinden dolayı bu süreçten en çok etkilenenlerin arasındayız’’diye ifade etti.