YEREL
Giriş Tarihi : 16-09-2020 09:52   Güncelleme : 16-09-2020 10:17

MİLLETVEKİLİ EROL ELAZIĞ İÇİN CUMHURBAŞKANINDAN ÖNEMLİ TALEPLERDE BULUNDU

Faik Akgün

MİLLETVEKİLİ EROL ELAZIĞ İÇİN CUMHURBAŞKANINDAN ÖNEMLİ TALEPLERDE BULUNDU

Cumhuriyet Halk Partisi( CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Elazığ'da yaşayan vatandaşların deprem sonrası yaşanan  sorunların çözümü için  dile getirdiği  talepleri  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletti. Milletvekili Erol Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan deprem nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasının yanı sıra Elazığ'ın teşvikte yeniden 6. bölgede yer almasını talep etti.

Elazığ için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu talepleri 7 başlıkta toplayan  CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol , Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehir adına dile getirdiği talepleri devlet baba anlayışı ile değerlendirmesini istedi.  Milletvekili Erol  talep yazısında,"  Sayın Cumhurbaşkanım,  24 Ocak 2020 Cuma günü saat 20.55 'te Elazığ ili Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğünde yaşadığımız deprem neticesinde Elazığ'da 37 canımızı, Malatya'da ise 4 canımızı kaybettik.  24 Ocak akşamı itibariyle başta zatıaliniz olmak üzere bütün siyasi partilerimiz ve Genel Başkanları, Bakanlarınız, sivil toplum örgütlerimiz, parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz, kamu kuruluşlarımız, 81 ilde yaşayan 82 milyon yurttaşımızın tamamı Elazığ'daydı. Millet ve Devlet Elazığ'ın acısını sarmak ve azaltmak için tek yürek oldu. Bu süreçte bizi yalnız bırakmayan devletimize ve milletimize Elazığ Halkı adına şahsınızda teşekkür eder şükranlarımı sunarım. Sayın Cumhurbaşkanım, sizden talebimiz, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik ekte yer alan önerilerimizin değerlendirilmesidir.  Mazlumlara ve mağdurlara kanat açan, sosyal hukuk devleti olgusu ve yurttaşını sahiplenen "DEVLET BABA" anlayışla önerilerimizi değerlendirmenizi takdirlerinize arz eder saygılar sunarım."dedi.

"MALİYET VE BORÇLANMA BEDELLERİNDE YARI ORANDA İNDİRİM SAĞLANSIN"

 Milletvekili Erol'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 7 başlıkta ilettiği taleplerin ilk maddesi hak sahiplerine verilecek  konutlar oldu. Erol hak sahipleri için inşa edilen konutlarda yarı oranında indirim yapılmasını istedi. Erol, " 7269 sayılı yasaya istinaden hak sahiplerini borçlandırılmak suretiyle yapılacak konutlar için yasanın ek 4 'üncü maddesi hükmü uygulanarak, tarafınızca maliyet ve borçlanma bedellerinin yarısı oranında indirim sağlanmasını talep etmekteyiz."dedi.

EROL, 29 MAHALLEDE  KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILMASINI  TALEP ETTİ

Olası bir depremde  yaşanacak can kayıplarının önüne geçmek için 29 mahallede kentsel dönüşüm yapılmasını da  talep eden Erol, "Elazığ ilimizin ilk yerleşim mahalleleri olan ve yapım tekniği açısından risk taşıyan deprem ve sonrasında yaşanan artçı depremlerde yorulan binaların ilerleyen süreçte yaşanması olası bir depremde can ve mal kaybına sebebiyet vermemesi açısından Abdullahpaşa, Akpınar, Aksaray, Cumhuriyet Mahallesi beyaz evler sarı evler mevki, Çarşı, Çatalçeşme, Doğukent, Fevziçakmak, Gümüşkavak, Hicret, İcadiye, İzzetpaşa, Karşıyaka, Kırklar, Kızılay, Kültür, Mustafapaşa, Nailbey, Rızaiye, Rüstempaşa, Salıbaba, Sanayi, Sarayatik, Sürsürü, Ulukent, Üniversite, Yenimahalle, Yıldızbağları ve Zafran mahalleleri acil olarak kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilmeli ve bu mahallelerde konut sahibi olanlara tercih etmeleri durumunda, 2 yıl sonra ödemeye başlanması koşulu ile 1O yıl vadeli sıfır faiz ile borçlandırma yapılarak konut edindirilmesini talep ediyoruz." ifadelerini kullandı

"EVLERİN EYY (EVİNİ YAPANA YARDIM) İLE YAPIMININ SAĞLANMASINI TALEP EDİYORUZ"

 Köylerde yapılacak olan evlerin TOKİ yerine EYY (Evini Yapana Yardım) uygulaması ile yapılmasını talep eden Erol "Köylerde yapılacak evlerin TOKİ tarafından yapılması ev bedellerinin maliyetlerini yükseltmektedir ve evler köylünün yaşam tarzına uygun değildir. Köylerde evler vatandaşın kendisi tarafından "TİP Proje" olarak Çevre Şehircilik Müdürlüğü'nün kontrolünde yapılmalıdır. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve İl Özel İdare teknik personeli kontrolünde EYY (Evini Yapana Yardım) ile evlerin yapımının sağlanmasını talep ediyoruz" dedi.

"KAMULAŞTIRMALAR GERÇEKÇİ DEĞERLER ÜZERİNDEN YAPILSIN TURİZM BELDESİ OLARAK PLANLANSIN"

 24 Ocak'da yaşanan 6,8 şiddetindeki depremin merkez üssü olan  Sivrice ile ilgili de talepte bulunan  CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol "Sivrice'de alınan kentsel dönüşüm kararı ile yapılacak yeni evler kamulaştırılırken gerçekçi değer üzerinden değer tespitinin yapılması ve Sivrice mimarisi yerleşim planının turizm beldesi olarak planlanmasının sağlanmasını talep etmekteyiz. " dedi.

"MADEN İLÇESİNİN TÜMÜNÜN TAŞINMASININ SAĞLANMASI GEREKMEKTEDİR"

  Maden ilçesi ile ilgili olarak da talepte bulunan Erol ,"Maden ilçemiz Camiikebir Mahallesi'nin heyelan riskinden kaynaklı boşaltılması kararı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yöre halkının mağduriyetinin giderilmesi için boşaltılan bölgedeki· hak sahiplerinin konut ve işyerleri Maden ilçe sınırları içerisinde yapılması ya da bu bölge başka bir alana taşınacaksa Maden ilçesinin tümünün taşınmasının talep etmekteyiz. Çünkü Camiikebir Mahallesi Maden ilçesinin merkezi olup, tüm ticaret ve sosyal yaşamın kalbidir." ifadelerini kullandı

 "HASAR İNCELEME SONUCUNA GÖRE BU YAPILARIN DA YIKILMASI SAĞLANMALIDIR"

Orta hasarlı yapılar nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşların taleplerini de ileten Erol, "Orta hasarlı raporu verilen binaların artçı depremler sonrası malzeme yorgunluğunun olması ve binaların eski yapı olması nedeniyle, binaların güçlendirilmesinin sağlıklı sonuçlar veremeyeceğinden hasar tespitinin yeniden yapılarak inceleme sonucuna göre bu yapıların da yıkılmalarının sağlanmasını talep etmekteyiz." dedi

"ELAZIĞ'IMIZA YENİDEN YATIRIMLARDA 6'NCI BÖLGE TEŞVİKLERİNDEN YARARLANMA İMKANININ SAĞLAMASINI TALEP ETMEKTEYİZ."

Elazığ'ın 6. bölge teşviklerinden yeniden yararlanması için de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan talepte bulunan Erol, "21 Ağustos 2020 tarih ve 31220 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair" 2846 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Elazığ ilimizdeki organize sanayi bölgelerinde yapılacak yatırımlarla ilgili olarak 6'ncı bölge teşvik uygulamalarından yararlanma imkanı sona ermiştir. Alınan bu karar ile mevcut yatırımcıların yatırımlarında sürekliliği sağlayamayacakları, orta ve uzun vadede alternatif yatırım yeri arayışına başlayacakları bir sürece gireceğimiz aşikardır. Cumhurbaşkanı Karar'ı ile Elazığ'ımıza yeniden yatırımlarda 6'ncı bölge teşviklerinden yararlanma imkanının sağlamasını talep etmekteyiz." ifadelerini kullandı.