YEREL
Giriş Tarihi : 17-09-2020 09:59   Güncelleme : 17-09-2020 09:59

ELAZIĞ'DA 5 BİN 223 KİŞİ İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BAŞVURDU

ELAZIĞ'DA 5 BİN 223 KİŞİ İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BAŞVURDU

Faik Akgün

İş-Kur tarafından Ocak - Temuz döneminde işsizlik ödeneği başvurularına ilişkin istatistikler açıklandı. İş-Kur tarafından açıklanan istatistiklere göre   Ocak- Temuz döneminde Elazığ'da 5 bin 223 kişi işsizlik ödeneğinden yararlanmak için başvuru yaptı.

İş-Kur Vatandaşlar tarafından işsizlik maaşı olarak bilinen işsizlik ödeneğine Ocak- Temuz döneminde yapılan başvuruları ve başvurusu kabul edilerek işsizlik maaşı almaya hak kazananların sayısını açıkladı. İş-Kur tarafından açıklanan rakamlara göre Elazığ'da bin 223 kişi işsizlik ödeneğine başvurdu. Yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonrasında bin 668 kişi işsizlik ödeneğinden faydalandı.

 KOMŞULARIMIZDA İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE  EN FAZLA BAŞVURU MALATYA'DA EN AZ BAŞVURU İSE TUNCELİ'DE OLDU

 İş- Kur tarafından açıklanan rakamlara göre işsizlik ödeneğine en fazla başvuru yapan komşumuz Malatya oldu.  Tunceli ise işsizlik ödeneğine en az başvuru yapan komşumuz oldu. Ocak- Temmuz dönemi işsizlik ödeneğine yapılan başvurular ve bu ödeneği almaya hak kazananların sayısını  komşularımızda şu şekilde oldu;

   Bingöl: 2 bin 331 başvuru sahibinden 993 kişi  işsizlik maaşı alamaya hak kazandı

Malatya: 7 bin 925 başvuru sahibinden 2 bin 167 kişi işsizlik maaşı alamaya hak kazandı

Tunceli 765 başvuru sahibinden 217 kişi işsizlik  maaşı alamaya hak kazandı

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN BU ŞARTLARI TAŞIMANIZ GEREKİYOR

 İşsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin belirlenen şartları yerine getirmesi gerekiyor.  Bu şartların başında  en az 600 gün işsizlik sigortası  piriminizin  ödenmiş olması gelirken diğer şartlar ise şu şekilde; Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İş- Kur birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,İş yerinizle sözleşmeyi feshettiğiniz tarihten en geç 30 gün sonra işsizlik maaşına başvuru yapmanız gerekiyor. İŞKUR ofislerine gidip yüz yüze başvuru yapabileceğiniz gibi www.iskur.gov.tr adresinden de online olarak başvuru yapılabilirsiniz.