YEREL
Giriş Tarihi : 17-09-2020 13:40   Güncelleme : 17-09-2020 13:45

ŞEKER FABRİKASI BU YIL 215 BİN TON PANCAR İŞLEYECEK

Faik Akgün

ŞEKER FABRİKASI BU YIL 215 BİN TON PANCAR İŞLEYECEK

Elazığ Şeker Fabrikası 65. pancar alım ve işleme kampanyasının açılışını yaptı. Açılış töreninde açıklamalarda bulunan Fabrika Müdürü Mümtaz Çelik Elazığ şeker Fabrikası'nın bu yıl çiftçilerle 280 bin ton A Kotası pancar sözleşmesi yaptığını ve fabrikanın bu yıl 215 bin ton pancar işleyeceğini ifade etti.

Elazığ'ın devlet teşekkülü olan tek  sanayi kuruluşu olan Elazığ Şeker Fabrikası 65. pancar alım ve işleme kampanyasını düzenlemiş olduğu törenle açtı. Açılış törenine  Yurtbaşı Belde Belediye Başkanı  Yasin Yılmaz, Elazığ Ziraat Odası Başkanı Ahmet Erdem Şeker-İş Temsilcisi Aşkın Karaçil ve davetliler katıldı. Pandemi nedeniyle bu yıl ilk kez kısıtlı bir şekilde gerçekleştirilen törende 2020 yılının ilk pancarlarını getiren üç çiftçiye çeşitli hediyeler verildi.

"2020 YILINDA ÇİFTÇİLERİMİZE AYNİ VE NAKDİ AVANS OLARAK İSE 20 MİLYON 100 BİN LİRA ÖDEME YAPILMIŞTIR."

 Açılış töreninde açıklamalarda bulunan Elazığ Şeker Fabrikası Müdürü Mümtaz Çelik, " 2019 yılında 29 bin 672 dekar alana pancar ekimi yapılıp, 129 bin 200 ton pancar işlenmiş olup 68 gün kampanya yapılmıştır.Bu süre içerisinde17 bin 800 ton kristal şeker üretilmiş, 5 bin 255 ton melas, 31 bin 915 ton yaş küspe elde edilmiştir. Çitçilerimize ise ürün bedeli olarak 18 milyon lira ödeme yapılmıştır. Bu yıl ise 3 ilde 82 köyde bin 356 çiftçi ile 42 bin 896 dekar alana 280 bin ton A Kotası Pancar Sözleşmesi yapılmıştır.  Yapılan bu sözleşmelerden tesellüm edilecek pancar miktarı 240 bin ton olarak tahmin edilmektedir.  2020 yılında çiftçilerimize ayni ve nakdi avans olarak ise 20 milyon 100 bin lira ödeme yapılmıştır. Verilen avanslar pancarın fabrikaya tesliminden sonra, hazırlanan pancar bedel bordrosundan faiz ve vade farkı uygulamadan kesilmektedir.

"İŞLENECEK PANCARDAN 28 BİN TON KRİSTAL ŞEKER ÜRETİLECEK"

 Fabrikanın 2020 yılının ilk şekerini pazartesi günü üretmeye başlayacağını dile getiren Çelik,  "Fabrikamız pancar işlemeye 21 Eylül Pazartesi günü başlayacaktır.  Geçmiş yıllarda ham madde temininde sıkıntı çeken fabrikamız bu yıl 215 bin ton pancar işleyecek olup 116 gün kampanya yapacaktır. İşlenecek pancardan 28 bin ton kristal şeker üretilecek olup, yan ürün olarak ise 8 bin 500 ton melas ve 60 bin ton yaş küspe beklenmektedir. Buna karşılık pancar üreticilerimize ise yaklaşık olarak 66 milyon lira  pancar bedeli ödenecektir.

 Yan ürün olan olarak elde edilen melas %50 oranında şeker ihtiva etmekte olup bu şekerin geri kazanılması farklı bir teknoloji gerektirir. Bu haliyle melas ana ve ara mamül olarak kullanılmaktadır. Yem fabrikalarında hayvan yemine katkı olarak , maya sanayinde toz kömürün toprak haline getirilmesinde kullanılır. Yaş pancar posası doğal bir hayvan yemidir. Yaş olarak kullanılabileceği gibi kuru küspe üretimi yapılarak da satışı yapılamaktadır. Küspe ile melas süt ve kırmızı et üretiminde üreticilere ekonomik olarak katkı sağlamaktadır.  Şeker fabrikaları bulunduğu bölgelerde tarım ve hayvancılık başta olmak üzere birçok sektörün gelişmesini sağlar. Manipülasyona girmeyen pancar kırıntısı ve pancar kuyruğu  diye tabir edilen atıklar da hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Şeker pancarı aynı zamanda çevre dostudur.  Kampanyamızın ülkemize, yöremize üreticilerimize ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum"  ifadelerini kullandı